Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ortodox kereszténységnek...

Az ortodox kereszténységnek mi a véleménye a Mária kultuszról, ami a katolikusoknál elég népszerű?

Figyelt kérdés
Nyilván a keleti kereszténység is elismeri Mária istenanyaságát, de van-e olyan kultusza ott, mint a Katolikus Egyházban?
2015. dec. 27. 00:33
 1/6 Ákos13 ***** válasza:
84%
Igen, van. Ez a kultusz ugyanis már jóval az egyház kettészakadása előtt megjelent, az ókor végén, és nyugaton és keleten is megmaradt, fontos szerepe volt a pogány vallások kiirtásában. Görögül Theotokosznak hívják Máriát, ezen a néven tisztelik, ez a magyarul Istenszülőt jelent.
2015. dec. 27. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Van kultusza, de nem egészen olyan, mint a katolikus egyházban. Összességében azt mondanám, hogy az egész leszabályozottabb: van egy "kötelező minimum", amit nem tudsz kikerülni, de van egy maximum is, amit már nem tudsz túllépni, legalábbis nem az ortodoxia keretein belül.


Minden templomban van Mária-ikon, és minden szertartáson elhangzik valamilyen Mária-imádság is, viszont nincsenek kifejezetten "máriás kegyhelyek".


A dogmatikát tekintve is a Mária-tisztelet az az egyik olyan terület, ahol az ortodox teológia hangsúlyosan különbözik a katolikustól.

2015. dec. 27. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

na nekem ez sarokpont volt mielőtt ortodox lettem reformátusból :D :)


protestáns szemmel a mária-tisztelet még mindig bicskanyitogató lehet, viszont sokkal kevésbé mint a katolicizmusban


az ortodoxiában Mária önmagában nem érdekes, csak mint Jézus anyja, ezért szinte csak mint "Istenszülő"-t említik, mert ez a kiemelt tisztelet is ebből fakad, hogy ez a nő volt az akit Isten felhasznált arra, hogy megtestesüljön, és ez már ha elgondolkozol elég nagy dolog


azt is meg lehet figyelni, hogy máriát bár költői szinten sokat dicsérik, mint mondjuk egy szerelmes vers is ugye nyilván baromi sok túlzással van tele, na ezek azok a dolgok amiken annak idején én is rengetegszer felhőztam magam :D


ellenben amikor komoly teológiai kérdések kerülnek szóba mindig kétségtelen marad, hogy csak mint Jézus anyjáról van szó, mindenfajta máriás dolog továbbmutat Istenre


ezen túl pedig rengeteg olyan szabály is van ami a máriakultusz ésszerű keretek között tartását szolgálja, pl tilos Jézus nélkül ábrázolni, és még sorolhatnánk


nincs önálló mariológia az ortodox teológián belül, sokminden az adott hívő véleményére van bízva


azokban za országokban ahol erősebb volt a katolikus hatás az ortodoxok között is erősebb lehet a "máriázás" pl rózsafüzért mondanak, hiszen ez ugye nincs megtiltva


más országokban az említett rózsafüzért ellenben kifejezetten durva túlzásnak tartják


hazai ortodoxok között pedig megoszlanak a vélemények, mert ugye itt kevesen "született ortodoxok" pl sok volt katolikus szinte semennyire nem "máriázik" mivel a katolicizmust részben épp az ilyen túlzások miatt hagyta el, én mint volt protestáns sem érzem különösebb szükségét... stb stb :)

2015. dec. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 szp72 ***** válasza:
88%

A Katolikus Egyházban meglehetősen sok fajta irányzat van. Vannak nagyon-nagyon Máriásak, de vannak alig-alig Máriásak. Én őszintén szólva inkább az utóbbihoz sorolom magam. Az ortodoxok Mária tisztelete rokonszenves.


Katolikus hűségemet bizonyítandó kész vagyok elzarándokolni egy Mária kegyhelyre, s akár mind a négy teljes rózsafűzért is elmondani, s Mária szobrot csókolgatni jó lelkiismerettel, mivel önmagában nem tartom se rossznak se bálványimádásnak. Gyakorlatilag azonban szinte soha nem megyek kegyhelyekre, nem használok képeket, s a rózsafűzér sem a kedvencem.


Istenhez vezető Út anyja, Igazság anyja, Örök Élet anyja, minden kegyelem forrásának anyja, én Uram anyja könyörögj értem most és halálom óráján!

2015. dec. 29. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2015. dec. 29. 22:40
 6/6 anonim ***** válasza:

Nálunk, Nagyváradon Maici Domnului vagy Născătoare de Dumnezeu a neve. De mondják úgy is hogy Preasfânta. Mind a hármat ha említik Szűz Mariatól beszélnek és mindig keresztet kell vetni mikor hallod a nevüket. Igen, imádkoznak is hozzá. Sajnos nem tudok románul de az ekténiák közül ahol Istenhez imádkoznak az egyikben Szüz Máriához is imádkoznak és Legszentebb nem, Legtisztábbnak nevezik akit nem tudom magyarul....toții Sfinți pomenește. És akkor azt kell rá mondani ( és keresztet vetni) hogy Preasfânta Maicii Domnului miluiește ne pe noi vagyis konyoruljon nekünk vagy ilyesmi. Elnyújtotam de a lényeg hogy igen...imádkoznak Máriához és csokoljakmaz ikonját.

Sőt, vannak Csodatévő Mária Ikonok amik betegeket gyógyítanak meg,úgy mondják az egyikre hogy Prodromița. De több Mária ikon csodatévő. Főleg a szürke ikon ahol csak szürkén van Mária és az ölében Jézus, az elmulasztja a fejfájást meg kissebb bajokat.

2021. aug. 13. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!