Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves orthodox keresztények,...

Kedves orthodox keresztények, válaszolnátok néhány kérdésemre? (többi lent)

Figyelt kérdés

Katolikusból-ortodox egyházba való áttérés kb. mennyi idő, ha keresztelkedtem és bérmálkoztam is?


Van valami befogadó szertartás?


Amíg kettő között "lógok",párhuzamosan járok templomba?


Katolikusból hivatalosan, formailag is ki kell-e lépni?


Orthodox egyház melyik Biblia fordítást használja?


Mit kell még tudni áttéréssel kapcsolatban?


Köszönöm a válaszokat előre is!



2016. jan. 8. 15:26
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

A katolikus egyházból nem kell, illetve nem is lehet formálisan külön kilépni, az áttéréssel ez megtörténik.


Az ortodox egyháznak jelenleg nem egységes a gyakorlata az áttérőkkel kapcsolatban. Magyarországon az az általános gyakorlat, hogy a katolikus keresztelést elfogadják, de a bérmálás szertartását megtartják, és ezzel tulajdonképpen megtörténik az áttérés.


Elképzelhető azonban, hogy ez változni fog a közlejövőben. A 2016. tavaszára összehívott össz-ortodox zsinatnak az lesz az egyik témája, hogy a nem egységes gyakorlatot egységesítsék.


Az ortodox egyházba való betérés általában másfél-két éves folyamat. Ebből a szempontból az nem számít, hogy ateista tér meg, vagy más felekezetbéli. A lényeg az, hogy lélekben teljesen felkészüljön a hitjelölt a betérésre. (Az ősegyházban is csak 2-3 év felkészülési idő után keresztelték meg a hitjelölteket.)


Ez idő alatt a legfontosabb, hogy rendszeresen járjál el ortodox liturgiára, tartsd a kapcsolatot a közösséggel. És természetesen minél többet olvass a témában, ebben a papok, diakónusok segítenek. Van ahol van szervezett hitoktatás is, de a legtöbb helyen ez egyénileg történik.


Emellett eljárhatsz továbbra is a katolikus templomba is, de nyilván, ha át akarsz térni, akkor az ortodox szertartáson fogsz intenzíven részt venni.


Az ortodox egyházban Magyarországon valamelyik magyar nyelvű katolikus Biblia-fordítást használják, illetve a görög, egyházi szláv, román, stb. nyelvű fordításokat. Helyesbítek, a görög az nem fordítás, az az eredeti :)

2016. jan. 8. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

én is áttérő félben vagyok, csak reformátusból :D


1: időt nem lehet megmondani nagyon változó, van ahol elolvastatnak veled pár könyvet, van ahol inkáb az életmódodat figyelik, meg megvárják amég a gyülekezetnek már "tagja" vagy abban az értelemben hogy vannak ott barátaid meg ilyesmi, ez fél évtől akár több évre is rúghat, de az elején meg fogják kérdezni, nyugodtan mondhatod h kb fél évet képzeltél el és akkor az úgy is lesz


2: van áttérési szertartás, ez változó lehet ortodox egyházanként, sőt gyülekezetenként is, engem pl mivel a református és ortodox egyház teológiája a keresztségel kapsolatban azonos már nem keresztelnek újra, de pl az oroszok újrakeresztelnének, egy katolikust nem, de ugyan így görögök ha elmennél katolikusként egy szerzetesi kolostorba a szrzetesek simán újrakeresztelnének, mivel katolikus vagy valószínű csak az áttérési szertartás lesz, ez nagyjából annyi lesz hogy pár kérdésre nyilvánosan válaszolnod kell, de majd a pap elmagyarázza :)


3: járhatsz e párhuzamosan az nehéz kérdés, gyülekezet függő én először egy orosz alapítású gyülekezetbe mentem ott kb betiltották, hogy máshova járjak ,most egy görögben vagyok ott teljesen megértik ,hogy a régi gyülekezetemhez is járok


4: nem fogják számon kérni hogy "kiiratkoztál e"


5: nincs hivatalos saját fordítása, de a bibliatanács újfordítását (református újfordítás) szokták leginkáb javasolni az Újszövetség esetében, az Ószövetséget pedig a Káldi Neovulgátából (az a katolikus fordítás aminek a borítóján "szentírás" szerepel)


6: számíts rá, hogy nem csak egyszerűen "katekézist kell majd tanulni" hanem valószínűleg elhívnak majd mindenféle programra, hogy barátkozz össze az emberekkel vegyél részt jótékonyságban stb, az ortodoxiának alapelve, hogy az elmélet mit sem ér gyakorlat nélkül, és majd szembesüli fogsz vele, hogy az ortodoxia jóval filozófikusabb, csomó kérdésedre nem lesz "vonalzóval mérhető" pontos válasz, ami eleinte nagyon zavaró lehet, legalábbis nekem az volt :)

2016. jan. 8. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Megkérdezik mi az áttérésem oka?
2016. jan. 8. 19:02
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
hát első helyre ahol mentem nem kérdezték :D második helyen megkérdezték, de annyit mondtam (és ez az igazság) hogy jelenlegi történelmi ismereteim és a Szentírásban olvasottak alapján úgy gondolom az ortodoxia a legeredetibb és leghitelesebb formája a kereszténységnek, és a szertartásokat is nagyon a szívemhez közel állónak érzem, ez bővel elég is volt, persze még beszélgettünk róla hogy hogy alakult ki bennem ez a vélemény meg ilyesmi, de egyáltalán nem számon kérésről volt szó :)
2016. jan. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
40%
bocsánat ha irtad már de miért akarsz ortodox lenni?? két gyüleketet sem értem ha egyik nem akarsz lenni akkor oda mért mennél?
2016. jan. 10. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

#5.

Ha nekem szántad a kérdést (és nem a 4.-nek), válaszom rá:

Most még katolikus vagyok, komolyan veszem a katolikus vallást, de "beleszerettem" az ortodox liturgiába!

Nagyon személyes dolog, azért leírom pl. a liturgia alatt egy idő után eltűnik az időérzékem és a végén csodálkozom hogy végigálltam 2,5 órát, fel sem tűnt, sokkal jobban át tudom itt élni a szertartást.

A katolikusban ilyet nem tapasztaltam meg, csak ima közben itthon.

Meg rá kellett jönnöm hogy a katolikus miséből ki van hagyva egy csomó rész, amit a II.Vatikáni zsinat után egyszerűen"kivágtak", de az orthodox liturgiában alapból megvan.Aztán hova tűntek a katolikus egyházból a harmadik Isteni személyhez, a Szentlélekhez szóló imák, mit ha kisebbségben lenne?!

Hova lett a katolikus prédikációkból az hogy a pap a bűnt bűnnek nevezze és kimondja hogy térjetek meg! Ehhez Mária jelenések sorozata kellett!!!! Mert az összes Mária jelenés azért történik hogy Istenhez való megtérésre hívja az embereket!De mindezek a hiányosságok nem annyira fontosak, mert igazából ezekért nem lépnék ki.

Viszont többször éreztem magamban pár év alatt hogy foglalkoztam kellene az orthodoxiával, álladóan visszatért, de elaltattam magamban ezt a gondolatot. Kb. nyár eleje óta imádkozom Istenhez hogy mutassa meg az utat.Ezért hajlandó vagyok hátat fordítani a nyugati egyháznak!Most eljött az ideje, de más vallás szóba sem jöhet!

2016. jan. 10. 13:58
 7/18 anonim ***** válasza:
77%

azért azt vedd figyelembe, hogy mint mindenhol (nem csak egyházakban, hanem akár egy baráti társaságban is) itt is van korrupció, egyet nem értés, egymásra fújás, kiüreseés és még sok negatívum amivel potenciálisan találkozhatsz, pl Oroszországban rosszabb az egyház mint a katolicizmus a késő középkorban


Magyarországon persze ettől még rengeteg jó orosz alapítású gyülekezet van, de azért itt is van 1-2 visszásság az oroszoknál, én pl ha nem ismerek meg más gyülekezeteket is tuti kiábrándulok az orthodoxiából annak az orosz gyülekezetnek alapján ahova először mentem


szóval csak olyan alapon hogy jobb emberekkel találkoztál még ne válts egyházat mert akkor nem egyházat hanem gyülekezetet találtál ami jobb, én is pl még járok a mai napig az egykori református gyülekezetemhez is, és ez örökre így is fog maradni, mert én meg pont a tanítás beli különbségek miatt leszek ortodox, de a barátaim attól még a barátaim maradnak

2016. jan. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
67%

# 7

"pl Oroszországban rosszabb az egyház mint a katolicizmus a késő középkorban"


Ezt szerintem semmivel nem tudod alátámasztani, fogadjunk, hogy semmi személyes tapasztalatod nincs ezen a téren.


Csak azt mondod te is, amit a média leközöl, a média meg azt közli le, amit politikusok nyilatkoznak.


Mivel pedig az egész EU ruszofób, ezért az oroszokról csak negatív hírek jelenhetnek meg a médiában. Ennek elszenvedője az orosz ortodox egyház is.


Legalább itt, a vallási rovatban próbáljunk meg objektívek lenni. Bőven elég az itt tomboló szektás fanatizmus, nem kell még a politikai fanatizmust is idehozni :)

2016. jan. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

#.7


A katolikus templomba sem a hívők vagy az ismerőseim miatt járok(jártam).

Isten miatt.

Igazából nem érdekel ki mit csinál, politika sem!Az utóbbi időben főleg az ima tölti a szabadidőmet. Néha nehéz mert nagyobb részben hitetlen emberek között élek,vagyok,a katolikusok között pedig konzervatív szemléletűnek számítok, de ez van!

Olyanok, amilyenek ezért nem mennék el máshova, főleg hogy katolikusként már "otthon" vagyok! Nem társaságot keresgélek, de nem baj ha van, meglátjuk!


Köszi,tényleg nagyon jó fejek vagytok, mert egyébként teljesen egyedül vagyok! :)

Mindig mindent egyedül kell végigcsinálom, vagy inkább Istennel.

2016. jan. 10. 17:46
 10/18 A kérdező kommentje:

# 7.

Amúgy az orosz egyházzal vettem fel a kapcsolatot egyenlőre, majd meglátom mi lesz.

Magyarokat nem fogadnak be?

Mennyire kellene tudni a nyelvet?

2016. jan. 10. 17:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!