Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ti mit gondoltok a reformátuso...

Ti mit gondoltok a reformátusokról, evangélikusikról és a baptistákról, illetve ezen egyházakról? (Ha valamelyik vagy ezek közül, akkor a másik kettőről írj! )

Figyelt kérdés

Azt is írjátok oda, hogy milyen felekezetűek vagytok! Nem baj ha sértő, de ne legyen túlzó se, csak őszinte!


Ateisták közül csak olyan írjon, aki valamennyire járatos a keresztyénségben, olyat ne írjatok hogy nekem "az összes ugyanolyan".


2016. jan. 21. 22:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Jó lenne megismerni őket.
2016. jan. 21. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
En református vagyok, de nem járok templomba.
2016. jan. 21. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Egyikhez sem tartozom, de mindháromból vannak nagyon kedves ismerőseim, mindháromból lelkészeket is ismerek személyesen. Nagyon szimpatikus emberek, jóban vagyunk.


Maga a három vallás már nem ennyire szimpatikus. Az ő szertartásaikba nem tudom annyira beleélni magam. A túl hosszú prédikáció meg nem is a templomba való, hanem a hittanórára, szerintem :)


És persze vannak nagyon lényeges teológiai különbségek is, amikkel nem tudok azonosulni.

2016. jan. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

ez gyülekezet és egyénfüggő, tudom ez látszólag a szokásos, tenyérbemászó polkorrekt duma, de tényleg ez a tapasztalatom


én ortodox vagyok ,református voltam


a reformátusság előnye, hogy nagyon egyszerű, ha valakit érdekel a kereszténység, érdemes ezt a felekezetet kipróbálni első körben ,a szertartás igazából egy nagy prédikáció, amit könnyű megérteni, melette persze vanak énekek meg ilyesmi, azt is könnyű megérteni, nem zúdítanak rád tíz tonna könyvet, csak adnak egy bibliát, meg esetleg egy kis füzetet, sok helyen megtalálhatóak, ezért bárki érdeklődőnek elérhetőek. Sajnos ez az egyház eléggé szakadozik, mert sokféle vélemény találkozik, a reformátusok része (sajnos igen nagy része) amolyan vasárnapi keresztény, egy részük a baptistákhoz hasonlít mentalitásában, egy részük elment a neoprotestáns szekták irányába, egy részük igyekszik visszatérni a felkezet gyökereihez(ez utóbbiak álltalában nagyon erkölcsösek ,de elég ridegek és elzárkozóak is). Sajnos ez abból fakad, hogy az átlag hívő nem meg igazán mélyen bele az egyház mélyebb tanításaiba, ezért ugye nem is tudja megofgalmazni ő miért pont református, talán csak ,hogy mert ez olyan egyszerű, de ha valaki mélyebben belemegy, gyakran ki is ábrándul, ezen túl pedig a reformátusság meglehetősen könnyen "kinőhető" épp azért mert az egyszerűsége másik oldala, hogy nincsen olyan mélysége mint más felkezeteknek, nagyjából csak az intelektuális irányból fogja meg a hitet, ami kb olyan mint pusztán észérvek alapján párt választani. Reformátusok közül sokan szeretik "négy fal között" megélni a vallásosságukat, ami nem jó.


baptisták: az egyszerűség megvan náluk is, viszont ehhez még jon egy adag hitelesség is, én nagyon csípem ,hogy ha bemegyek egy baptista templomba, lesz egy pár arc aki odajön, köszön, megkérdi merről jöttem, ez érdeklődőknek különösen jó, hiszen rögtön van kihez fordulni a kérdéseivel. Sokféle programot sezrveznek és keményen jótékonykodnak, ami a közösségszervezéshez is nagyon jó, ebben a felekezetben tényleg egy család tagjának érezheti magát az ember. Úgy tapasztaltam ,hogy spirituálisabban is egy picit mélyebbek a reformátusoknál, mivel nyitottabbak a nem pusztán intellektuális megközelítés felé, viszont a többségük kevésbé művelt bibliaismereti szempontból. Egyes gyülekezetek esetében viszont itt is érezhető a szektás neoprotestáns hatás, ami elszomorító, akik ilyenek azok ráadásul hangosak is, ezzel szégyent hoznak az összes baptuitára, itt visszaüt kicsit az amúgy szerintme jó tulajdonságnak számító nyitottság, ugyanis egy baptista nem rejti véka alá a vallásosságát, ha meg valaki beszól neki vállalja a konfrontációt.


Evangélikusok: szerintem a teológiailag legkorrektebb módon gondolkodó protestáns egyház, hatalmas előnye, hogy sokminden amit az előbbi két felekezetben hiányolni szoktak az emberek a katolicizmusból, az itt megvan, pl a spirituális és szertartásos gazdagság, és sokminden opcionális, tehát pl te döntheted el, hogy akarsz e gyónni, ha építőnek találod, lehet, de nem kötelező. Az evangélikusok álltalában vidám emberek, és nem erkölccsőszködnek, hátránya a dolognak, hogy kevesen vannak. Ha egy katolikusnak bizonyos dolgok gázak az ő egyházában valószínűleg az evangélikusokkal fog tudni leginkáb azonosulni.

2016. jan. 21. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

"És persze vannak nagyon lényeges teológiai különbségek is, amikkel nem tudok azonosulni."


Na igen, azok mindig is lesznek... De mik azok amikkel kifejezetten nem?

2016. jan. 21. 23:20
 6/14 A kérdező kommentje:

Kedves orthodox, köszönöm a te válaszodat is!


Ez meglepő, nem minden nap lesz egy reformátusból orthodox...


A többi dolog amit írsz is érdekes külsős szemmel. Én református lelkészi családból származom, így nálunk sose volt kérdés hogy ki miért református. Lehet hogy az "átlaghívő" református mivel csak a Bibliával foglalkozik, így a reformátusság nem jelent neki annyit. Nálatok meg katolikusoknál rengeteg olyan dolog van amivel én nem értek egyet, de valóban jobban identitást ad nektek.


A többi dolgot amit írsz én túlzónak tartom, de majd egy másik kérdés alatt megvitathatjuk, itt az emberek véleményére voltam kíváncsi.

Köszönöm mégegyszer!

2016. jan. 22. 00:00
 7/14 anonim ***** válasza:

ez az én személyes tapasztalatom és másoké, többek között lelkészeké is a reformátussággal kapcsolatban, több olyan az egyház belső berkeiban is jártas embertől hallottam ,hogy 50 éven belül akár még szakadás is lehet akik szinte biztos, hogy nem ebszéltek egymással, max köszönő viszonyban vannak


és amúgy azt kell mondjam DE IGEN :D meglehetősen gyakran lesznek reformátusokból ortodoxok, a legtöbb ember aki nem "született bele" az ortodoxiába reformátusságból tér át, még volt lelkészt is ismerek aki "így járt"


egyébként én a mai napig járok reformátusokhoz is, heti többször is, mert az egy nagyon jó gyülekezet, csak teológiailag nem tudok azonosulni, na persze nem mintha a többiek annyira tudnának, nálunk senki sem maradt református aki mélyebben megismerte a reformátusságot, kivéve egy lányt, de ő megélhetési célból, mert hittanoktató, ezért szervezetileg maradt az egyházban

2016. jan. 22. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

egyébként ha jól sejtem a 68%-os válaszoló is ortodox (ketten vagyunk itt gyakorin, már felismerem :D), kíváncsi vagyok ő hogy került be az ortodoxiába?


kérdező, engedd meg hogy továb sokkoljalak, KATOLIKUSOK is rengetegen lesznek reformátusokból

2016. jan. 22. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Katolikus-református átmenetről (mindkét irányba) és katolikus-orthodox átmenetről (mindkét irányba) hallottam már rengetegszer, de református-orthodox átmenetről ez az egyetlen.


Mint mondtam lelkészi családból származom, tehát én is ismerek református vezetőket, és az ilyen szakadós dolgokat inkább egyes esetekben látom, mint a te közösségednem például ezek szerint.


De már eltérünk a kérdés tárgyától... Mindenesetre remélem hogy nem neked lesz igazad! :)

2016. jan. 22. 00:34
 10/14 A kérdező kommentje:
közösségedben
2016. jan. 22. 00:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!