Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen különbségek vannak a...

Milyen különbségek vannak a római katolikus és a református vallás között?

Figyelt kérdés

pl ismerősöm református, és mondta hogy sose mondana olyat hogy "imádd istened", érdekelne milyen különbségek vannak a két vallás között


és kérném hogy egymás vallását ne szidjátok a kérdés alatt



2016. ápr. 13. 20:29
 1/8 anonim ***** válasza:
50%
Több féle különbség van. Szerintem az egyik legnagyobb, hogy a katolikusok Istenként imádják Máriát, társ megváltóként szerepel, imádkoznak halottakhoz és ott papi nőtlenség van, míg a reformátusok csak a Bibliát fogadják el, Mária kultusz nincs, ott a lelkészek nősülhetnek és akár nők is lehetnek lelkészek. Van még pár dolog, de szerintem előre ez így elég.
2016. ápr. 13. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%
"Szerintem az egyik legnagyobb, hogy a katolikusok Istenként imádják Máriát, társ megváltóként szerepel" Ez nem igaz. Máriát nem tisztelik Istenként, és nem is társmegváltó.
2016. ápr. 13. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Itt adtam egy részletes leírást.


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__7..


Ezen kívül vannak olyan különbségek is, amik egy teológiailag nem képzett embernek valószínűleg kínainak tűnnének...

2016. ápr. 13. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A Római katolikus vallás gyakorlatilag a IV. századtól létezik, amikor a kereszténység államvallássá lett. Nagyon sok mindent megváltoztattak az eredeti bibliai tanításokhoz képest és ez ellen léptek fel a reformátorok.


Mivel Luther - az evangélikus felekezet megalapítója - azelőtt búzgó katolikus volt, így nem szakított olyan radikálisan a római istentiszteleti formákkal, mint a legtöbb később reformátor, például Kálvin, aki a református egyház megalapítója volt.


Luther alapelve az volt, hogy az egyházban minden szabad, ami nem ellenkezik az evangéliummal. Így - bár a latin helyett áttértek a nép nyelvére - templomaikban továbbra is megtalálható az oltár, a kereszt, a papi ruhák, a gyertyák, a keresztvetés, amelyeket a legtöbb protestáns egyház - köztük a református - is elvetett, mint túl katolikus dolgokat. Az evangélikusok azonban úgy vélik, hogy a liturgiának ezek a formái nem követelmények, mégis értékesek, részint a szépségük folytán, részint azzal, hogy általuk részesedünk a megelőző korok hívő keresztény családjainak a vallásos tapasztalatában. A magyarországi evangélikus templomokban is találunk tehát Jézus Krisztust, vagy bibliai személyeket és történeteket kiábrázoló oltárképeket. Ezeknek a templomba bevitelét a reformátusok nem helyeselik.


Ha nem is olyan nyomatékkal, mint a Római egyház, az evangélikusok is azt tartják, hogy a kereszteletlenül elhalt kisdedek nem üdvözülhetnek. Ezért ők is megengedik az un. szükségkeresztséget, ilyen a reformátusoknál nincs.


Az úrvacsorával kapcsolatosan Luther arra a meggyőződésre jutott, hogy az emberi bűnért a teljes elégtétel már meghozatott a mi Urunk keresztre feszítésével, így a római tanítás a miséről és az áldozatokról értelmetlenné vált számára. Az Úrvacsora az evangélikus tanítás szerint a hívők találkozása az élő Istennel, aki valóságosan jelen van: a megszentelt kenyér és a bor Krisztus valódi teste és valódi vére, jóllehet a kenyérben és a borban semmiféle fizikai változás nem történik. A kenyér alatt náluk ostya értendő.


A reformátusok nem fogadták el Luther tanítását, hogy Krisztus teste és vére valósággal jelen van az Úrvacsorai jegyekben, szerintük, ha Krisztus egyszer az ő igéjében és Szentlelkében velük van, az igazi hitnek semmi szüksége nincs arra, hogy őt még testileg, szájjal ehetően is magához vegye. Jézus szava: "ez az én testem" szerintük egyszerű jelképes beszéd, amivel az Úr, mint minden keleti ember, sokszor élt tanításai során.


Hát röviden ennyi jutott eszembe...


Üdv. Péter

2016. ápr. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

# Péter


"A Római katolikus vallás gyakorlatilag a IV. századtól létezik, amikor a kereszténység államvallássá lett."


Jaj, ez így óriási butaság!


1. Az Egyházat Jézus Krisztus alapította az apostolokkal. Az egyetlen egy Egyházat.

2. Az, hogy államvallás lett a kereszténység (előbb Örményországban 301-ben, utána Etiópiában 330-ban, majd Rómában 391-ben) az sem az Egyház teológiájában, sem az Egyház szervezeti felépítésében semmiféle változást nem okozott.

3. A mai értelemben vett katolikus egyházról 1054 óta beszélhetünk, amikor az addig egységes egyház kettészakadt, egyik részéből lett a mai katolikus egyház, másik részéből a mai ortodox egyház.

2016. ápr. 13. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

5/5,


Ami ma a keresztyén felekezetek közti különbségeket idézi elő, az nem Jézus (és az apostolok) műve, hanem embereké...

Mikor már odáig süllyedt a katolikus egyház hogy bűnbocsátó cédulákat árult, akkor viszont igenis szükség volt reformációra.

2016. ápr. 13. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Fundamentalista ***** válasza:
56%
Egy dologgal lehetne osszefoglalni a rengeteg kulonbseget: mig a reformatus felekezet elismeri a Biblia egyeduli fensobbrendu tekintelyet, addig a katolikusok a Szent Hagyomanyt egy szinten, olykor pedig fensobbrendukent is hasznaljak bizonyos kerdesekben. Ebbol fakad minden problema amikbol parat mar emlitettek is itt a topikban.
2016. ápr. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A külsőségek mellett a legnagyobb világnézeti különbség az, hogy a református vallás szerint minden előre elrendeltetett, minden meg van írva, Isten tudja, mikor mit fogunk tenni. A katolikusok viszont hisznek a szabad akaratban: mi döntünk, mi választunk jó és rossz között, csak rajtunk múlik...
2016. ápr. 18. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!