Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit takar a szentségimádás?

Mit takar a szentségimádás?

Figyelt kérdés
2008. szept. 23. 21:31
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
90%

A szentségimádás a keresztény (talán csak katolikus, én az vagyok, nem tudom máshol van-e) liturgia része.

A lényege az Oltáriszentségben megtestesült Krisztus előtti hódolat. Egy nagy ostyát átváltoztat a pap valamikor (mondjuk egy korábbi misén), azt egy szentségmutatóba (monstrancia) teszik vagy csak vhogy díszesen kiteszik az oltárra.

Ezután mondanak egy imát, aztán a vezető mond gondolatokat. Sokszor van benne ének is. Az, hogy pontosan mi kerül bele függ pl a korosztálytól is (pl. gitáros énekek az ifjúságnak).

A végén általában van engesztelés (káromkodásért és istentelen beszédekért - ez egy dicsőítő ima) és a pap áldást is oszt a monstranciával.


De a fő lényege, hogy Krisztust áldjuk, hálát adunk neki, az általa adott kegyelemről elmélkedünk.

2008. szept. 23. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Tudom, hogy ilyenkor egész nap nyitva van a templom, és bárki bemehet imátkozni. Ilyenkor, ha pl. én bemegyek, akkor van egy konkrét ima, amit el kell hogy mondjak, vagy amit én szeretnék (hálát adni, könyörögni stb.). Bocsánat, de ez nekünk kimaradt a hitoktatásból :)
2008. szept. 24. 07:59
 3/20 anonim ***** válasza:
45%

Ki mondja, hogy csak a templomban imádkozhatsz, és csak betanult szöveget, mint valami papagáj?


Mert a papagájnak jól áll, ha kifecsegi kis titkainkat, de nekünk hogyan lehet élő a kapcsolatunk Istennel, ha mindig formális, mintaszövegeket mormolunk neki?

2008. szept. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
88%
Szentségimádás alkalmával nincs kötelező kötött ima. Van pl. csendes szentségimádás, akkor semmilyen hangos ima nincs. Templomba pedig azért megy ilyenkor az ember, mert ott van az oltáriszentség. De imádkozni máshol is lehet természetesen.
2008. szept. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
4%

Megint egy álkérdés, amiből iszonyúan kilóg a lóláb. A kérdező megjegyzése is...

Miért kell állandóan olyan álkérdéseket feltenni, amelyek csak arra jók, hogy a keresztény hitet hintsék szerteszét?

Ez egy olyan fórum, amelyen SEGÍTSÉGET lehet kérni annak, akinek kétségei vannak. NEM A KERESZTÉNY HIT TERJESZTÉSÉRE VALÓ!!! Ezt ITT tenni - szerintem erkölcstelenség.

A vallás kategóriában annak kellene kérdeznie, akinek KÉTSÉGEI vannak, vagy nem tud valamit.

2008. szept. 24. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Képzeld...valóban nem tudtam, hogy van-e valami formalitás szentségimádáskor...ezért tettem fel a kérdést. Ugyanis szerettem volna róla többet megtudni. És azt hiszem ez megfelelő oldal, és megfelelő kategória erre.

A többieknek köszi a választ.

2008. szept. 24. 12:38
 7/20 anonim ***** válasza:
75%

Megnyugtatásul annak, aki ki volt akadva, miért terjesztik ezzel a kérdéssel is a "keresztény hitet", a kérdező, ahogy írta is tényleg kíváncsi volt.

Nem volt itt kilógó lóláb.

De nyugodj meg szó sincs itt keresztény hitről, ez a kérdés speciel nem keresztényi tanítást boncolgat.


Tévedés azt hinni, hogy minden ami katolikus, az keresztényi is egyúttal.


Persze ez annyira mégsem megnyugtató, hiszen ahogy te is, gyakran összekeverik.

2008. szept. 25. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 kzs ***** válasza:
26%

Valaki azt írta, hogy tévedés azt hinni, hogy minden ami katolikus, az keresztény is. Ez így van.

A helyzet az, hogy a Bibliai Szentségimádás korántsem az, amit a katolikusok hisznek és gyakorolnak vele kapcsolatban.

A szentségimádás az, hogy Szellemben és Igazságban imádom az Istent (vagyis Isten Szellemét keresem, mert senki sem mondhatja Krisztust Úrnak, hanem csakis a Szent Szellem által. Ezért fontos, hogy olyan Egyháznak legyek a tagja, amelyik valóban keresi Isten eme Szentségét.). Az hogy Igazságban keresem Istent,az pedig azt jelenti, hogy olyan elveket vallok és követek, amik benne vannak a Bibliában. Olyanokat nem vagyok hajlandó elfogadni, amik ellentétesek vele.

A Katolikus Egyház tanaiban sok olyan tétel található, amelyik meg van ugyan magyarázva, de közel sincs alátámasztva a SzentÍrással, mint hiteles bizonyítékkal.

Ilyen az "oltári szentség" is: szép, és logikus(nak tűnő) magyarázat, de a Bibliában nem szerepel.

Vajon miért nem? (jó kérdés, ha-ha!)

2008. szept. 28. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
38%
egyetertek az elottem valaszoloval
2008. nov. 17. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 kzs ***** válasza:
19%

Ami az 1. választ illeti: nagyon szép elgondolás.

Csak az a gond vele, hogy nem a SzentÍrást követi.

Isten Igéje ugyanis egy szóval sem ír arról, hogy a "Szentségimádás" azt jelentené, amit a kedves válaszadó (és vele egyetemben a Katolikus Egyház is) megfogalmaz.


A keresztény egyháznak minden esetben a Biblián kell alapulnia. És a Biblia szerint a "Szentségimádás" azt jelenti, hogy Istent Igazságban és Szellemben imádjuk.

Az Igazság Jézust és Isten Igéjét jelenti (a János evangéliumában Jézust az Igével azonosítja (János 1/14)), a Szellem pedig Isten Szelleme által történő megvilágosodást jelenti.


Ebből kifolyólag a Szentségimádás kizárólag Bibliai alapokon nyugvó Egyházban mehet végbe (olyan egyházban, ahol kellő hangsúlyt fektetnek a megtérésre, a Szent Szellem -keresztségre, tanulmányozzák és keresik a Szellem jelenlétét, megnyilvánulását és ajándékait).


Mindezekkel összefüggésben a Szentségimádás nem jelentheti azt, hogy fizikális úton kell megközelíteni: sem Jézus, sem az apostolok nem beszéltek és nem tanítottak - az Úrvacsorai közösségen kívül(!) - semmiféle szertartást, de még 'keresztvetést' sem.

Jézus szellemi értéket hagyott ránk - lásd János evangéliumában a búcsúbeszédet -, nem pedig fizikait.


Apropó: Kedves katolikusok! Szerintetek miféle keersztény egyház az, amelyik nem Isten Igéjét követi??

2008. nov. 23. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!