Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehetek keresztszülő ha nem...

Lehetek keresztszülő ha nem voltam bérmálkozó?

Figyelt kérdés

Meg vagyok keresztelve, viszont nem voltam se elsőáldozó se bérmálkozó.

Ilyen esetben lehetek keresztszülő?

Vidéki templom, pap - ha ez számít



2016. máj. 28. 22:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg nem: "Keresztszülő csak 16. évét betöltött, katolikus vallású, megbérmált, a legszentebb Oltáriszentséget magához vett, (érvényes egyházi házasságban élő lehet), ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés, ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja."


Többen is írták már ezen a fórumon, hogy ezt már nem veszik annyira komolyan, de a valóságban nem hallottam olyanról, hogy tényleg eltekintettek volna tőle.

2016. máj. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

több cikket is végig rágtam, eddig mindenhol azt olvastam elég, ha meg vagyok keresztelve, még egy pap írását is átnéztem


mellett feltétel még (874. kán.):


- alkalmasság


- min. 16 éves kor


- az egyház szándéka szerint megbérmáltnak kellene lennie, de ettől sokfelé eltekintenek (alig lenne alkalmas keresztszülő, sajnos...)


egyébként katolikus vagyok, szeretném vállalni a keresztszülőséget

2016. máj. 28. 22:53
 3/8 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom csak meg kell legyél keresztelve. De biztosat a pap tud mondani neked.
2016. máj. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
72%
Az unokatestvérem keresztelője nagyjából 2 éve volt, a keresztszülei nem vallásosak, nincsenek megkeresztelve, semmi közük a valláshoz - viszont az a szertartás inkább hivatalosnak volt mondható, sokkal inkább névadónak nevezném, mint keresztelőnek.
2016. máj. 28. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%

"de ettől sokfelé eltekintenek"


Ez az, amiről beszéltem (1. vagyok), itt is írták már többen, mint ahogy most is írják, meg én is hallottam ezt papoktól is, hogy mindenki hallott olyan papról aki elvállalja így is.


De olyan pappal eggyel sem találkoztam (pedig nem keveset ismerek) aki azt mondaná, hogy ő megkereszteli. Mindenki csak hallott arról, hogy állítólag van ilyen pap. :)


"egyébként katolikus vagyok, szeretném vállalni a keresztszülőséget"


Bocsi, de akkor miért nem bérmálkozol meg?

Ha tényleg komolyan veszed, akkor miért a kibúvókat keresed, ahelyett, hogy inkább a szabályok szerint játszanál?

Nem rosszallásból írom, csak nem értem a logikádat.

2016. máj. 28. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
68%
Se édesanyám, se én nem bérmálkoztunk, mégis keresztszülők vagyunk, apukám még elsőáldozó sem volt, csak meg van keresztelve, neki is van keresztgyereke nem is egy. Sőt, mi katolikusok vagyunk (mármint papíron), anyukámnak mégis van két evangélikus keresztgyereke, senkit nem zavart.
2016. máj. 28. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat :)

esetleg akkor szeretném ezeket "bepótolni" ha később az esküvőhöz elengedhetetlen lesz :)

2016. máj. 29. 11:45
 8/8 anonim ***** válasza:

"esetleg akkor szeretném ezeket "bepótolni" ha később az esküvőhöz elengedhetetlen lesz :)"


Esküvőhöz nem kell bérmálkoznod is, elég, ha csak meg vagy keresztelve.

A keresztszülőnek viszont bérmálkozottnak kell lennie, ahogy az első is idézte az ide vonatkozó szabályt. Úgy tudom, hogy ha igazából jogilag nem felelne meg valaki keresztszülőnek, akkor az anyakönyvbe csak keresztelési tanúnak írják be, tehát az lesz a hivatalos, aztán családban úgy hívják, ahogy akarják.

2016. máj. 29. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!