Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi okából lehet az, hogy...

Mi okából lehet az, hogy üknagyszüleim örmény katolikusok voltak, de már én, a szüleim, nagyszüleim és dédszüleim is római katolikusok vagyunk/voltunk?

Figyelt kérdés

Mik a különbségek, közös dolgok ebben a két vallásban?

Szeretném megismerni régi őseim vallását, hisz én nem azt a katolikus vallást viselem.



2016. jún. 6. 18:55
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

röviden összefoglalva aki örmény-katolikus az olyan katolikus aki olyan katolikus templomba jár ami úgy néz ki és nagyjából olyan szertartásokat folytat mintha egy örmény-ortodox templomról lenne szó


tehát formailag nagyon hasonló az örmény-ortodox valláshoz, de mindenfajta mélyebb tartalmi kérdésben katolikus


tehát ha örmény-katolikus templomba mész akkor katolikus templomba mész csak más a szertartás


az, hogy az őseid miért voltak valószínűleg kötelezően örmény katolikusok az egy a két háború közötti egyházpolitikai inzézkedésnek tudható be nagy valószínűséggel


azt hiszem ezzel válaszoltam a kérdésre, ha ez az említett intézkedés érdekel akkor valahogy szerezz (könyvtárban is van ha nem akarsz vásárolni, vagy csak kérd el egy havertól) egy példányt a 2015/5-6 rubicon számoból, keresd meg azt a cikket ami Szálasi örmény származásának kérdéseit tárgyalja, ott részletesen leírják

2016. jún. 6. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Phuu.. nagyon köszönöm, segítettél, hálás vagyok :D

Hát érdekel, hogy milyenek voltak az őseim nagyon. Ment a zöldpacsi, köszi mégegyszer :D

2016. jún. 6. 20:11
 3/7 anonim válasza:
11%
Mert ma mar a normalis emberek nagy resze romai katolikus, de en amugy eddig nem is ismertem az ormeny katolikus szot :D
2016. jún. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Én is csak akkor hallottam róla, mikor apámmal beszéltünk az őseinkről. :D

De hát létezik, egy katolikus vallás.

2016. jún. 6. 20:46
 5/7 anonim ***** válasza:

# 1


"röviden összefoglalva aki örmény-katolikus az olyan katolikus aki olyan katolikus templomba jár ami úgy néz ki és nagyjából olyan szertartásokat folytat mintha egy örmény-ortodox templomról lenne szó"


Nem egészen így van. Elviekben ez igaz a keleti katolikusokra, de gyakorlatban a görögkatolikusok az egyetlenek, akik tisztán megőrizték az eredeti rítusukat.


Az örménykatolikusok (meg a szírek, koptok, stb.) nagy fokban latininizálódtak, szertartásaik sokkal közelebb állnak a római katolikus liturgiához, mint az eredeti örmény (kopt, szír, stb.) ortodox szertartáshoz.


Csak egy példa: Az örmény ortodoxok két szín alatt, borral és lepénykenyérrel áldoznak, az örmény katolikusok úgy, mint a rómaiak, csak egy szín alatt, ostyával. Stb.


"az, hogy az őseid miért voltak valószínűleg kötelezően örmény katolikusok az egy a két háború közötti egyházpolitikai inzézkedésnek tudható be nagy valószínűséggel"


Nem egy intézkedés következtében voltak ők örménykatolikusok, hanem mert annak születtek :) A középkor óta számottevő örmény kisebbség él Magyarországon, jelentős központjuk volt az erdélyi Szamosújvár.


# Kérdezőnek


Valószínűleg a vegyesházasságok miatt vált a család fokozatosan római katolikussá: örmény-római vegyes házasságban a gyerekek "automatikusan" rómaiak lettek. A legtöbb esetben ez szokott lenni az ok.


De az is lehet, hogy rítust váltottak attól tartva, hogy örménykatolikusként nehezebb állami hivatalt vállalniuk, mint római katolikusként. Ez szokott lenni a másik tipikus ok.

2016. jún. 6. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
88%

így van az is lehet ahogy az utóbbi írta, én csak az alapján feltételeztem az egyházpolitikai okokat, hogy dédszülőkről lehet szó


bármi is az igazság örmény-katolikus templom Budán van, örmény-ortodox is valahol van elvileg budapesten, de én ne mtudom hol, könnyen lehet, hogy csak egy amolyan lakásból átalakított kápolna


könnyen lehetnek örmény származásúak az őseid, számos ismert és elismert magyar történelmi személyiség volt örmény származású és tartotta kettős identitását, közöttük számos hősként tisztelt alak is, pl az aradi vértanúk (többet erről a témáról úgyszintén a rubicon 2015/5-6 számban olvashatsz :D )

2016. jún. 6. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ.

Lehet azért vagyunk ükszüleim szülőfalujától 2 km-re, ahol amúgy is még máig áll az örmény katolikus templom. :D

2016. jún. 7. 16:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!