Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ortodox kereszténységnél...

Az ortodox kereszténységnél voltak és vannak irányzatok, szektás vadhajtások? És egyébként miért ilyen "egységesek"?

Figyelt kérdés

Az ortodoxoknál nem volt tudtommal olyan esemény mint nyugaton a reformáció.

Milyen történelmi esetleg teológiai okai lehetnek ennek a viszonylagos egységességnek? Hogy ott nem jelentek úgy meg protestánsok, vagy a mostanság divatos neoprotestánsok meg szektások?

Azzal tisztában vagyok hogy van az orosz ortodox egyház ami a legnagyobb, és vannak autokefál egyházak. De összességében az ortodoxiához tartoznak egységesen. Nincsen sokféle felekezet.



2016. jún. 12. 20:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Üdv, véleményem szerint a Pápaság rendszere lehet ennek az oka, érthetően sokaknak nehéz lehet elfogadni, és vélhetőleg régebben volt sem másképp, egy embert, akit más emberek jelöltek meg, hogy Isten földi helytartójának, és bizonyos esetekben tévedhetetlennek tartsanak. Eszem ágában sincs a Pápaság rendszerét kritizálni, pusztán csak azt gondolom, ez lehet ami megosztottságot eredményezett, a Katolikus Egyházban, és érthetően az Ortodoxoknál ennek nem léte, könnyebb egységet volt, és képes eredményezni. Ez pusztán az én véleményem, de ettől függetlenül, én Katolikus párti vagyok, ha egyházi jelleget kell nézni :)
2016. jún. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%

Nagyjából ez így van. Nem teljesen, az oroszoknál is vannak például a raszkolnyikok, magyarul óhitűeknek szokták mondani, de összességében valóban nincsenek számottevő külön irányzatok.


Az egésznek az az apostoli tanítás az alapja, hogy azt a tanítást kell továbbadni, amire minket is megtanítottak, amit viszont nem tanítottak nekünk, azt mi se tanítsuk másnak.


Így ki van zárva, hogy a saját újításainkat adjuk tovább. Nagyjából ennyire egyszerű a történet.

2016. jún. 12. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

noss ez ez összetett téma, és szerintem a "miért nem volt" reformáció sok szempont alapján áll össze, nagyrészt talán a "nem volt rá szükség" a válasz (érdemes tudni hogy sok elő-reformátori irényzat pl a husziták is, meglepően ortodox-szerű nézeteket vallottak), de benne lehet a történelmi nyomás is, az ortodoxia többségű országok nagyrésze a reformáció alatt pl eleve török megszállás alatt volt


egyébként azért mi is vastagon meg vagyunk verve idiotákkal ,csak szervezetileg nem szakadnak ki az ortodoxiából, Oroszország hemzseg az ilyenektől, gyakran azért mert inkáb politikai mint teologiai agybajuk van, persze van azért néhányuknak teologiai is, pl korábban volt egy szekta ami szerint a szentháromság: Jézus, Mária, és a mindenkori cár...


Azt is érdemes tudni, hogy sok olyan folyamat amihez nyugaton kelett egy reformáció-elenreformáció az ortodoxiában simán végbe tudott menni szakadás nélkül ,hiszen az ortodoxia sosem kanászodott el úgy igazán, ezért sok esetben csak egy kis szemléletbeli tisztánlátásra volt szükség.


Ezzel együtt egy bizonos szintű reformáció pl az oroszokra baromira ráférne, persze nem olyan értelemben ,hogy legyenek ott is protestánsok, hanem csak annyiban ,hogy térjenek vissza az ortodoxiához, pl az orosz patriarcha ne képzelje magát pápának (és ne legyen olyan korrupt mint VI. Sándor pápa volt) a papok és püspökök ne hatalmaskodjanak, ne higyjék magukat egy felsőbb kasztnak, a szertartások és a szentírásfordítások nyelve legyen ismét érthető az egyszerű emberek számára is stb stb...


és itt megint bejön egy érdekes szempont, mert ezek az "orosz viszonyok" sokkal inkáb Oroszországi viszonyok(és ott sem szabad általánosítani!), mert ha Magyarországon elmész egy orosz egyházhoz tartozó templomba nem fogod ezt tapasztalni (bááár néééééhozl... na de nem pletykálok), sőt ellenkezőleg.


Szóval azért itt sem fekete-fehér minden, de egy dolog azért világos, ahogy a második is írta, tartani kell az apostoli tanítást, és ha mélyebben vizsgálódunk akkor láthatjuk ,hogy a vitákat sem a tanítás hanem a formai dolgok és az emberi gyarlóságból adódóak okozzák


tehát ezek igazából nem is az ortodoxia hibái, hanem az ortodox embereké, mert mi is csak emberek vagyunk sok esendőséggel

2016. jún. 13. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
29%

# 3


Hát te most jól elverted a port az oroszokon, de szerintem igazságtalanul.


Az orosz ortodox egyház belső viszonyairól nem sokat tudunk, azt a keveset is az alapállásból ruszofób és amúgy sem kereszténybarát nyugati liberális média találásában. Vagyis a fele sem igaz, nem kell neki bedőlni.


Aki csak néha is ráklikkel egy-egy orosz ortodox híroldalra, az ennél sokkal árnyaltabb képet fog látni. Csak egyetlen konkrét példa: amikor volt a pátriárka és pápa találkozója, akkor ugyanazon a honlapon egymás mellett lehetett olvasni a találkozóról elismerően szóló, és a pátriárkát erősen bíráló értékeléseket is. Mutass nekem hasonló véleményszabadságra példát bármelyik nyugati sajtóorgánumból :)


Ami meg a népnyelv liturgikus használatát illeti, nyitott kapukat döngetsz, mindenhol a népnyelveken megy a liturgia. Kivételek az oroszok, ahol valóban nem, de vegyük figyelembe, hogy erre ott nincs is igény. Anyanyelvi orosszal simán érthető az egyházi szláv. Hasonló ahhoz, mint ahogy mi is simán megértjük az archaikus Károli-fordítást.

2016. jún. 13. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
22%

Igyekeztem pár ponton leszögezni ,hogy azért nem akarom annyira elverni a port az oroszokon ,de könyörgöm... a tények azok tények, én oroszoktól tudom ezeket, olyanoktól akik ezt belülről látják, nekik, akik anyanyelvűek elhiszem ,hogy kevés egyszerű ember érti az ószlávot


pláne az önirónikus orosz mondás tükrében "nem olvassuk a bibliát, leborulunk előtte"

2016. jún. 13. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
22%
ja és mutassak neked nyugati sajtóban ekkora véleményszabadságot noss, tulajdonképpen bármely médium, kivéve persze a konkrét pártlapokat
2016. jún. 13. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
78%

# 5


"de könyörgöm... a tények azok tények"


Konkrétan korrupcióval vádoltad meg a pátriárkát, ez nem tény, hanem rosszindulatú spekuláció.


Az oroszok közül pedig nyilván azok nem értik meg az egyházi szlávot, akik nem is hallják, mert nem járnak templomba. Még én is megértem az egyházi szláv liturgiát, pedig alig pötyögök oroszul.


Biblia pedig le van fordítva oroszra, az alábbi linken négy különböző orosz fordítást is találsz, ötödik az egyházi szláv, amit szintén az orosz nyelvhez soroltak be, nem véletlenül. Erre is csak azt mondom, hogy nyilván az nem érti meg a Bibliát, aki nem is olvassa :)

[link]


Nem kell minden dumának bedőlni.

2016. jún. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
22%

namost ha palotája, van magánhajója, ahol a milliomosok életét éli ezt fotókkal és egyebekkel is lehet bizonyítani, noss akkor igen, korrupcióval vádolom


elég gáznak tartom azt is ,hogy erőteljesen nyomja a szovjet emlék-propagandát, és eltűri ,hogy a sztálin relikviákat is az egyházi nyomda bocsássa ki, korrupt emberek barátja, korrupt módon került hatalomra, és most sem más mint putyin lácos kutyája, aki az ortodox kereszténységet megerőszakolja és aljas céljaira fel is használja


érdekes módon ha egy pap vagy püspök nem tapsol elég hangosan putyinnak akkor meghal, a helyére meg néha 18-19 éves srác kerül aki egy szertartást ne mtud megtartani, hisz nem végzett teologiai egyetemet sem, és egyetlen napon avatják diakónussá, pappá, majd püspökké!


Még hosszan sorolhatnám, de a kérdező nem ezt kérdezte :D szóval reagálj nyugodta, szívesen elolvasom ,csak szerintem inkáb privátban, mert így szétoffoljuk a beszélgetést :D


hiszen, ahogy remélem a kérdező azt azért látja, hogy emberekről vitatkozunk, nem az ortodoxiáról


holott az ortodoxiáról kéne


(nem minden orosz korrupt, az orosz egyház rendkívül gazdag és szép múlttal rendelkezik, számos orosz patriarchátus alá tartozó gyülekezet áll hiteles emberekből, stb stb)

2016. jún. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
22%

még egy apróság, bár ez is kritika lesz, azért az orosz(modern orosz) bibliafordítások ált. nem az ottani ortodoxoknak köszönhetőek, én mikor megkértem egy orosz barátomat, hogy mikor megy haza hozzon nekem egy bibliát (bibliát gyűjtök) akkor is az anglikán fordítást hozta, mert ha egyszer megtanulok tisztességesen oroszul azt fogom érteni, nem az ószlávot


persze azért árnyaltabb a helyzet, rengeteg orosz pap törekszik arra, hogy a hívei olvasssák a bibliát, "olvassuk el együtt a szentírást egy év alatt" programokat indítanak, és akár szertartáson kívüli összejöveteleket is szervez ahol az érdeklődők beszélgethetnek, kérdezhetnek a szentírással kapcsolatban

2016. jún. 13. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
45%

"érdekes módon ha egy pap vagy püspök nem tapsol elég hangosan putyinnak akkor meghal, a helyére meg néha 18-19 éves srác kerül aki egy szertartást ne mtud megtartani"


Ezért neked fizetnek, vagy hobbiból csinálod?


"azért az orosz(modern orosz) bibliafordítások ált. nem az ottani ortodoxoknak köszönhetőek"


Kivéve azokat, amiket linkeltem, még azt sem nézted meg.


És még előadod, hogy ortodox vagy :)

Az a szép a trollokban, hogy előbb-utóbb úgyis lebuktatják magukat :)))

2016. jún. 13. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!