Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jeruzsálemben a siratófalhoz...

Jeruzsálemben a siratófalhoz oda szabad (illendő) menni más vallású embereknek is (imádkozni), vagy csak a zsidóknak?

Figyelt kérdés

2016. jún. 13. 17:12
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
66%

Hogyne volna szabad. Peresze, illendõ öltözékben ( nõk: térd alá érõ szoknya, vállat, könyököt takaró felsõ; férfiak: hosszú nadrág ( lehet farmer ), valami ing ( az már lehet rövidujjú ).


Az is természetes, hogy van biztonsági vizsgálat ( fémkeresõ, táska tartalma, mint itt bíróságon, vagy a dohány u zsinagógában.


A biztonság kedvéért megkérdeztem sok éve ott élõ ismerõsömet, idézem: "Nem értem a kérdést. Mit korlátoznak? Úgy érted, hogy nem engednek a Kotelhoz nem zsidót? Ez marhaság. Lehúzzák a gatyáját és meggyőződnek róla? A biztonsági ellenőrzés csak fegyverre ill. fegyverként használható tárgyakra vonatkozik. Van egy ellenőrző pont a Kotel előtt, de ott - pedig öltözetemből is látszik, hogy vallásos vagyok és helybéli - az én táskámat is kinyittatják és fémkeresővel "letapogatnak", a fegyver miatt. Ugyan ezt teszik a buszpályaudvarnál, a patikánál, a bevásárló központoknál. De születési bizonyítványt ill. keresztlevelet nem kérnek."


( Kotel = Siratófal )


Más ami fölötte van, a Templomhegy, a Mecsetek tere: az a muszlim hatóság, a Waqf fenhatósága alatt, oda is bárki felmehet ( megfelelõ idõben ) DE ott nem imádkozhat. Oda viszont vallásos zsidó nem mehet, mert a rabbinátus tiltja ( ezek a szabályok kb 1000 évesek, persze, a feliratot idõnként felújítják ).

2016. jún. 15. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

"Azért ez nem épp igaz ,persze mind egyéniségek. Am max. az "anticionist(ább)" gondolkodású szélsőségesekre vonatkozik ez."


Nézd, én a saját tapasztalataimból tudok kiindulni. Tavaly 2 hónapot töltöttem New Yorkban, jiddisül tanulni. Nagyon sokat császkáltam Boro Park-ban, és Williamsburh haszid negyedében is, részben azért mert reméltem, h tudom élőben is használni a nyelvet, részben azért, mert függetlenül attól, h mi lett mára belőle, az eredeti haszid eszmével mélységesen egyetértek. A nyelvet nem igazán tudtam használni a körükben, mert a többség egyáltalán nem hajlandó erre. Az egyik boltban még olyan is előfordult, h az egyik idős eladó a szemem láttára kevert le az amúgy felnőtt, láthatóan enyhe szellemi fogyatékos fiának 2 akkora sallert, mint a ház, hogy hogy merészel egy kívülállóval jiddisül beszélni, rádásul ilyen baráti hangnemben... Az egyik kedvenc kalandom, estefelé a Boro Parkban kóboroltam, venni akartam vmit, de már elég késő volt, így elolvastam az ajtón a nyitvatartást, ami szerint még 2 órát nyitva voltak. Bementem, döbbent eladó fogad, de nem szól semmit. Nagyon furán viselkedett, kiment, és elkezdte nézegetni a saját ajtaját. Így miután kimentem, én is megnéztem mégegyszer az ajtót, és akkor vettem észre, h 2 külön nyitvatartás volt. Egy angol, este 7-ig, és egy jiddis, este 9-ig...:D

2016. jún. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
78%

Persze mint mindenhol, ott is voltak ritka kivételek, a buszon egyszer egy idős szatmári bácsika magától elegyedett velem beszédbe, amikor látta, h előveszem a jiddis nyelvű újságot. Többek között őtőle tudom, h elvileg SEMMILYEN nyelven nem beszélgethetne velem, nemhogy jiddisül, pláne nem világi témákról. Hozzátette, h ő azért kivétel, mert elég öreg ahhoz, h már ne érdekelje, h mit gondol róla a vezetőréteg...:D

Amúgy New York biciklis térképét is érdemes megnézni, abból lehet a legkönnyebben kideríteni, h hol a haszid negyed sűrűje. Az egész várost átszövik a biciklis utak, kivéve a haszid negyedet, az szó szerint vakfolt a térképen. Ennek oka az, h több incidens is volt, lerángadtak, leköpdöstek hölgyeket, és kizavarták a negyedből, mondván, h "tisztátalan gondolatokat" ébresztenek a fiatal férfiakban...:D


Szóval nem épp haverkodósak, tartják a 10 lépés távolságot, ha nem tartozol közéjük. Nem a lubovicsiakból kell kiindulni, ők egy külön kategória a haszdizmuson belül, arra tették fel az életüket, h a zsidóságtól eltávolodott, de halachikusan zsidónak számító embereket visszatérítsék a zsidóság felé, de az igazság az, egy echte szatmári, vagy pl beltz-i haszid mélységesen lenézi a lubovicsiakat.

2016. jún. 15. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

12-es,13-asnak:


"Egy angol, este 7-ig, és egy jiddis, este 9-ig...:D"


Az igen. :DD


Egyébként rendes emberek a haszidok ,csak vannak köztük ritka szélsősségesek is.


De egyértelműen: ahány ház ,annyi szokás.


Főleg a Me'ah Shearimba. Van olyan aki háredi létére cionista...stb.


Persze nagyon ritka ,mint a fehér holló.


Mondjuk én is ,mint humanisztikus irányzathoz tartozó és szabadgondolkodó a haszidok hitképével értek egyet. Mondjuk Menny,Pokol,Ördög,Messiás és a "szexualitás=bűn" elképzelését nem fogadom el. De a lélek tanúkba hiszek.


Nekem volt egy ismerősöm ,aki anno szatmár haszid volt (most asszem konzervatív) és mondta ,hogy Teitelbaum (aki 5766-ba hunyt el) valami irdatlan szabályokat iktatott érvénybe ,amit már a túl jámborak is elég nagy erőfeszítéssel tudtak csak tartani.

Ezért sokan elköltöztek Kirjász Jóélből.


Egyébként ők a legnagyobb "sómerjei" a jiddis nyelvnek ,bár nyelvileg vannak olyan szabályaik amik számomra azért eléggé kemények és értelmetlenek ( gondolok itt az ivrit tiltása ,mint "cionista" nyelv).


Én anno anticionista gondolkodó voltam és tartottam a kapcsolatot a Neturei Kartával. Meg is említettem ,hogy nem-ortodox vagyok ,de nem volt semmi.

Már nem tartom velük a kapcsolatot (semmilyen szinten) és már nem is vagyok anticionista (voltam cionista ,anticionista szóval...) ,de az eseményeiket mai napig szemmel követem. Illetve szoktam Yaakov Shapiro rabbi (aki a "true torah jews" főszóvívője) heti tóra értelmezéseit. Egyébként Elahan Beck rabbival (aki a NK Stamford Hill-i vezetője ,apja az NK fővezetője) angolul kommunikáltam.


Utoljára több ,mint egy éve (2015/5775) kommunikáltam jiddisül. Akkor is a "Yiddish lebt" nevű lengyelországi jiddis nyelvel foglalkozó szervezetnek az egyik alapítójával. Több ,mint másfél órát beszéltünk (többnyire jiddisül). Akkor beszéltem először jiddis és eddig utoljára.


Azóta nem beszéltem jiddisül ,de minden héten megszólalok. Szokás az irányzatomnál néhány közösségnél elmondani ,vagy énekelni az "ójfn pripecsokot". Én csak mondom. :DD


Véleményem szerint minden haszid csoportnál "van hideg és meleg is". Szóval biztos van egy bráclávi haszid aki teljesen jófej ,míg van egy másik (szintén bráclávi haszid) aki szélsősségek tengerébe torkolódik.


Hub a gitn tug! ;)

2016. jún. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!