Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves Katolikusok, honnan...

Kedves Katolikusok, honnan ered a baba megkeresztelése?

Figyelt kérdés

#katolikus #baba #megkeresztelès.
2016. jún. 29. 19:58
 1/8 anonim ***** válasza:
52%
Az első keresztények idején felnőtt korban, tudatosan keresztelkedtek meg, de mivel a sok betegség miatt nagy volt a csecsemőhalandóság, bevezették a baba kori keresztelést, hogy mindenféleképp meg legyen keresztelve a kicsi, mert nem biztod, hogy életben marad. Pár napos korukban keresztelték meg a babákat. Ez a szokás a mai napig megmaradt, annyi, hogy nem páf napos, hanem néhány hónapos korban keresztelnek. :)
2016. jún. 29. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

Csecsemő keresztségről a 2. századból már vannak adatok.


A zsidóknál a körülmetélést csecsemőkorban végezték, ezzel lett Isten ószövetségi népének a tagja. (A lányoknak egy imádságos szertartást végeztek, testi beavatkozás nélkül).


A keresztség szentségével a megkeresztelt személy az egyházhoz, Isten újszövetségi népéhez csatlakozik, ezért végezhető el már csecsemőkorban is (ha a szülők hívő keresztények voltak). Aki felnőttként tér meg, az felnőttként keresztelkedett meg.


A csecsemőkeresztséget a csecsemő 40. napján végezték el, mert Krisztust is a 40-ik napon mutatták be a templomban.


Felnőttkeresztelések pedig évente egyszer, a húsvéti feltámadási szertartáson voltak. Akkor egyszerre keresztelték meg az arra méltó hitjelölteket (2-3 év szigorú felkészülés után).

2016. jún. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 szp72 ***** válasza:
70%

A gyermekkeresztség nem csak katolikus hagyomány, az ortodoxoknál és a legfőbb protestáns felekezeteknél is megtalálható.


A gyermekkeresztség ténye noha nem bizonyítható a Szentírásból, de nem is cáfolható. Az egyházatyák, mint apostoli hagyományt emlegetik, gyakorlata a ránk maradt iratok alapján a II. századtól igazolható.


Az apostolok cselekedeteiben olvassuk, hogy valaki egész háza népével együtt megkeresztelkedett, feltehetően akkor a kisgyerekekkel együtt: ApCsel 16,15; 16,33; 18,8; 1Kor 1,16.


Ellenvetésként azokat az igehelyeket szokták idézni, ahol a keresztség feltétele a hit. Például:


"Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül; aki nem hisz, elkárhozik." (Mk 16,16)


Ha valóban szigorúan kéne érteni a fenti igét, akkor minden megholt csecsemő, szellemi fogyatékos, s hibáján kívül nem hívő irgalmatlanul elkárhozna. Jézus azonban itt csak azokról beszél, akik hihetnének, akik megkeresztelkedhetnének. Tehát Jézus itt egyáltalán nem a gyerekekről beszél, se a hit se a keresztség kapcsán.


A felnőtt értelmét használni tudó emberektől valóban megkövetelendő a hit a keresztség előtt, ezt sose tanította másképp az Egyház. A gyermekkeresztség pedig csakis hívő nevelés biztosítottsága esetén megengedhető. Az megint más kérdés, hogy ezen a címen mindenkit megkeresztelnek, aki kijelenti, hogy hisz és úgy fogja nevelni a gyereket, gyakorlatilag azonban sajnos nem igazán hisznek, s nem igazán nevelik úgy. Jelenleg sok helyen nem jól működik a dolog, ezt el kell ismerni.


"Engedjétek hozzám jőni a gyermekeket és ne tiltsátok el őket; mert ilyeneké az Istennek országa." (Mk 10,14)


Látható, hogy Jézus akarja gyermekek üdvösségét, alkalmasnak tartja őket rá, s szeretné ha a felnőttek hozzáengednénk őket. Ez persze jelenti a megfelelő nevelést, de a katolikus hit szerint a keresztség lemossa az áteredő bűnt, s mint a zsidóknál a körülmetélkedés, a keresztség Isten népének tagjává tesz. Ezért kereszteljük meg a hívő szülők gyermekeit.

2016. jún. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
50%
egyébként vallástörténetből érdemes tudni, hogy nagy valószínűséggel a korai keresztények különösebben nem foglalkoztak a kérdéssel, megkeresztelték a gyerekeket, de nem volt különösebb ideológiájuk rá, kb átvették a körülmetélés helyett, és csak későb jött erről a vita
2016. jún. 29. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
60%

Én ehhez a témához még annyit tennék hozzá, egyesek azért is szoktak neheztelni, mert nem teljes alámerítéssel történik a keresztség.


Az ókeresztény irodalom azonban teljesen világossá teszi, hogy a keresztséget nem csak teljes alámerítéssel lehet elvégezni. Erre bizonyíték az, amit a Didakhéban olvasunk:


"...Ha egyik sem áll rendelkezésre, háromszor önts vizet a fejre, az Atya és Fiú és Szentlélek nevére." [Didakhé, 7 (Kr. u. 90 körül)


Forrás: [link]


A Didakhé tekintélyéről pedig egy kis információ:


"Διδαχή των Δώδεκα Αποστόλων - A tizenkét apostol tanítása, röviden Didakhé. A hagyomány szerint a Kr. u. 50. körül Jeruzsálemben megtartott Apostoli Zsinaton hozták meg az apostolok azokat a döntéseket, melyeket a Didakhében rögzítettek, ez az Egyház első írott szabálygyűjteménye."


Forrás: [link]


Dante

2016. jún. 30. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Roxy333 ***** válasza:
Én is valahogy úgy hallottam,ahogy az első válaszoló írta,valamiért volt egy olyan félelmük,hogy ha nincs megkeresztelve,biztosan a pokolra jut,és ezért kezdték megkeresztelni őket,hogy úgymond "bebiztosítsák" a haláluk után.
2016. júl. 2. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

# Roxy333


"Én is valahogy úgy hallottam"


Így hallottad, mert valóban így mondják sokan - azok, akik nem kellően tájékozottak a témában. :)


A valódi ok azonban a körülmetéléssel való párhuzam. És ahogy fentebb az egyik válaszoló meg is jegyezte, ez teljesen magától értetődő volt eleinte, az ezzel kapcsolatos viták csak később jöttek elő.

2016. júl. 2. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Roxy333 ***** válasza:

" Így hallottad, mert valóban így mondják sokan - azok, akik nem kellően tájékozottak a témában. :)


A valódi ok azonban a körülmetéléssel való párhuzam. És ahogy fentebb az egyik válaszoló meg is jegyezte, ez teljesen magától értetődő volt eleinte, az ezzel kapcsolatos viták csak később jöttek elő. "


Jó,hát pont ezért mondtam,hogy csak hallottam,én se voltam benne biztos 100%-ig,hogy úgy is volt :)

2016. júl. 3. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!