Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért vannak sok helyen...

Miért vannak sok helyen feltételei egy csecsemő megkeresztelésének?

Figyelt kérdés

Meg szeretnénk keresztelni a kisfiúnkat. Mindketten meg vagyunk keresztelve és a választott keresztszülők is. Azonban több helyen látom, hogy csak olyanok lehetnek kereszt szülők, akik a szülőkkel együtt katolikus házasságban élnek.

1, Nálunk a keresztanya a húgom lenne, aki 19 éves, még nem él házasságban, párja sincs, viszont ő a legközelebbi rokonom, így őt szeretném, ha a kisfiam keresztanyja lenne. Férfi rokonunk meg nincs (a felmenőkön kívül), így egy nagyon szoros közös barátunkat választottuk keresztapának.


A kérdésem: nem jár-e ki eredendően minden csecsemőnek az eredendő bűnöktől valómegtisztulás és az egyházba lépés joga, függetlenül attól, hogy a szülei vagy a kereszt szülei mondjuk házasságban élnek-e. Hozzá teszem, jövő nyáron lesz az esküvőnk, szóval mire emlékezni fog rá, a szülei házasok lesznek (mielőtt valaki az erkölcsi példamutatással jönne). Persze, mocskosak vagyunk, hogy házasságon kívül éltünk szexuális életet, de könyörgöm, ezen az alapon senki nem keresztelhetné meg a gyerekét!!! De ezen kívül Isten félő emberek vagyunk, templomba is jártunk, én elsőáldoztam, bérmálkoztam és tisztességes, becsületes életet élünk. Annyira bánt, hogy így meg lennénk bélyegezve.


Szerintem ez nagyon nem jogos hozzáállás. Minden ártatlan csecsemőt megillet a szent keresztségben való részesülés, függetlenül attól, hogy a szülei esetleg milyen életet élnek!!! Ti nem így gondoljátok?

Természetesen keresni fogok olyan plébániát, ahol ez nem feltétel, de elszomorít, hogy vannak olyan helyek (sőt, ahova eddig jártunk és ahol meg szeretnénk keresztelni), ahol kitételei vannak egy csecsemő megkeresztelésének!



2013. máj. 14. 08:55
1 2 3 4 5
 1/41 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem írni, hogy Római Katolikusokról beszélek.
2013. máj. 14. 08:57
 2/41 anonim ***** válasza:
63%

de igen, jár, feltételek nélkül

nálunk meg is keresztel a pap bárkit - a feltétel csak az, hogy a keresztszülő bérmált vagy katolikus házasságban élő legyen (aki még nem házas, annak ugye keresztényileg nagykorúnak kell lennie)

de ezekkel az elvárásokkal szerintem nincs gond

2013. máj. 14. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
55%
A kisded mit mond? Szeretne megtisztulni? Tisztában van a bűneivel? Le akarja rakni őket? Ő is a katolikus egyházhoz akar tartozni? Szerintem az ő véleménye is számít, ha már róla van szó.
2013. máj. 14. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
37%
Én is így vagyok vele, mint a 3-as. Majd a gyerek eldönti felnőtt korában, hogy akar-e egyházhoz tartozni és ha igen, melyikhez. Nem élünk már a középkorban, hogy karóba húzzanak, ha nem kereszteled meg a gyereket.
2013. máj. 14. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
85%

Értjük, kedves 3. és 4. válaszoló - de NEM ERRŐL SZÓL A KÉRDÉS!

Szövegértelmezés megy?

2013. máj. 14. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk csak az a kikötés, hogy a keresztszülő katolikus legyen. Abban igazad van, hogy nem tagadhatják meg egy csecsemőtől a keresztséget.

Régen már a születése utáni néhány napban megkeresztelték a babákat. Azokat is, akik házasságon kívül születtek.Pedig ők a polgári és egyházi jog szerint is törvénytelen gyereknek számítottak. (Ennek minden hátrányával együtt).

Sőt, nálunk a cigányok is megkereszteltetik a gyereküket, akkor is, ha legközelebb csak temetés alkalmával keresik fel a plébániát.

Kérdezd meg az atyát, hogy most miért nem alkalmazzák ezt az elvet.

2013. máj. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 A kérdező kommentje:

Pontosan: nem arról tettem fel kérdést, hogy véleményetek szerint jogos-e megkeresztelni egy csecsemőt...


De ha már itt tartunk, kedves 2-3, 3-as, ezekkel a kijelentéseitekkel és kérdéseitekkel minden szülői döntés érvényességét és jogosságát kérdőjelezitek meg a gyerek felnövéséig. A gyerek életével, szocializációjával, neveltetésével, kulturálódásával kapcsolatos minden kérdésben egy ideig igenis a szülőnek joga, de feladata is dönteni. Mert akkor ilyen alapon milyen jogon adatunk be oltást a gyerekünknek az engedélye nélkül, milyen jogon íratjuk őt x óvodába, x iskolába a beleegyezése nélkül, milyen jogon költözünk vele (akár külföldre) anélkül, hogy őt megkérdeznénk, de sarkítva, miért mi döntjük el, hogy milyen nyelven beszél, miket néz a tv-ben, milyen ruhákat hord stb. Nekem ilyen a vallás is, de főleg inkább a keresztény kultúra, amibe szeretném, ha beletartozna. Nem a karóbahuzatás miatti félelem miatt keresztelem meg a gyerekem, hanem azért, mert szeretnék neki egy ilyen irányultságú nevelést, erkölcsöt és műveltséget megadni, aminek ez az első lépcsője. Ugyanolyan "nevelési elv" ez mint bármelyik másik, amiről úgy gondolom, jogom van dönteni. Ha később mégis úgy gondolja, hogy ez neki nem kell, nem ért vele egyet, akkor igen, nem a középkorban élünk, ki tud keresztelkedni, át tud majd térni esetleg más vallásra is. Nem fogok az útjába állni. De amíg rajtam múlik nagy részben, hogy milyen ember válik majd belőle, amíg én felel azért, nekem feladatom, hogy tanítsak neki dolgokat, bevezessem őt valamibe, addig ezt megteszem.

És szerintem nagyobb elvakultságra vall, ha valaki alapból elzárkózik attól, hogy mutasson a gyerekének valamit, megismerje és majd ő maga döntsön, minthogy valaki ezt megteszi. Erről ennyit.


Most már várnék a kérdésemre is választ. Az elsőnek köszönöm.

2013. máj. 14. 10:24
 8/41 A kérdező kommentje:

És a 6-os válaszolónak is, bocsánat, csak most olvastam. Azt hiszem, tényleg meg fogom ezt kérdezni tőle. Én is úgy gondoltam, hogy annyi a feltétel, hogy meg legyenek keresztelve az érintettek, ezért döbbentem le.

De akkor ezek szerint ez nem mindenhol így van. Ha nem "rugalmas", akkor keresünk másik helyet, mert ezt a hozzáállást nagyon nem tartom jónak.

2013. máj. 14. 10:26
 9/41 anonim ***** válasza:
8%

Paptól függ, mert minden pap másképp értelmezi a kereszténységet.

Keressetek másikat.

Amúgy én is azt gondolom, hogy 18. év alatt tilos lenne bármilyen vallásra kényszeríteni a gyereket. Mindjárt normálisabb lenne a világ, 40 éven belül.

2013. máj. 14. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
100%

Nincsenek elvileg feltételei, gyakorlatilag viszont a keresztszülők és a szülők felvállalják gyermekkeresztségnél azt, amit a gyerek öntudatlan volta miatt még nem tud: vallásos neveltetésben részesítik. Ezért van az, hogy egyes helyeken elvárás a házasság, amely ha nincs meg, hogyan higgye el az egyház képviseletében álló személy, hogy komolyan gondolják a szülők a vallásukat, és aszerint nevelik a gyereket? Esetetekben azért kivételt tennék, mert szándékotokban áll összeházasodni, de abba is bele szabad egy pillanatra gondolni, hogy hányan mondtak már valamit a papnak, aztán nem azt csinálták.


Keresztszülő pedig természetesen lehet a húgod! Akkor elvárás a házasság, ha valakivel együtt él - tehát ha egyedülálló, nyugodtan lehet keresztszülő. Egyházilag rendezettnek kell lennie a kapcsolatának, tehát vagy házas, vagy szerzetes, vagy egyedülálló lehet keresztszülő, az együttéléssel van baj a már fent említett példamutatás miatt.


Keresztszülő pedig hivatalosan egy van, aki a keresztvíz alá tartja a gyereket. Ha házas, akkor nemhivatalosan a házastársat is keresztszülőnek szokta tartani természetesen a család. Ha egyedülálló, akkor viszont nem kell mellé egy keresztapát is keresni.


Igen, sokan élnek házasság előtt nemi életet, nem hülye az Egyház, látja, tudja. Azonban annyit kér csak, hogy minél előbb rendezze az ember az ilyen kapcsolatot - ha nincs gyerek, akkor vagy szakítással, vagy házassággal, ha van, akkor lehetőleg házassággal. Mármint akkor javasolja ezt, ha a szülők rendszeres szentségi élettel (tehát áldozás, gyónás) szeretnék kifejezni Istenhez és a katolikus egyházhoz tartozásukat.


Tényleg sok helyen megkeresztelik így is a piciteket, és jól van ez így, viszont érthető az is, ahol nem! A kifakadásod előtt ebbe nem gondoltál bele.

2013. máj. 14. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!