Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidó vallásban miért a...

A zsidó vallásban miért a héber kánon első csoportja (Tóra) a legfontosabb?

Figyelt kérdés

Úgy vettem észre, hogy Mózes könyveit igen nagyra értékelik, a második csoport (próféták) nincs egy szinten vele. A harmadik csoportól (Írások) meg azt olvastam, hogy a három közül a legkisebb jelentőséggel bír. Miért?


Dante


2016. aug. 23. 20:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Valóban így van, de hogy miért, arra nehéz válaszolni. Csak, mert ez egy ilyen vallás. :)

Mózes a legnagyobb próféta, és a Tóra a legfontosabb kinyilatkoztatás. A Tórát olvassák el éves ciklusban a zsinagógákban, illetve hét évente egyszerre az egészet, "államigazgatásilag", a világi hatalom részéről. (Az ókori Izrael után a modern Izrael állam is felélesztette ezt a szokást. Nincs ezzel probléma - szerintem - de azt azért jegyezzük meg, hogy ez azért nem egy szekuláris gesztus.)


Vannak olyan zsidó irányzatok, melyek más könyveket nem is fogadnak el a Tórán kívül. Ilyenek voltak a szadduceusok, akik közül a templomi papság is kikerült. Illetve ilyenek a szamaritánusok, akiket a zsidóság nem tart zsidónak, de kívülállóként, vallástörténetileg mégiscsak zsidó irányzatnak kell őket tekinteni.


Hogy miért a Tóra, és csak a Tóra a legfontosabb, arra nehéz válaszolni. De szerintem célszerűbb lenne a kérdést úgy feltenni, hogy miért került a többi könyv a kánonba a Tóra mellé, és miért maradtak ki azok, amelyek kimaradtak. Na nem mintha erre könnyebb lenne a válasz. :)

2016. aug. 24. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Vannak olyan zsidó irányzatok, melyek más könyveket nem is fogadnak el a Tórán kívül. Ilyenek voltak a szadduceusok, akik közül a templomi papság is kikerült. Illetve ilyenek a szamaritánusok, akiket a zsidóság nem tart zsidónak, de kívülállóként, vallástörténetileg mégiscsak zsidó irányzatnak kell őket tekinteni. "


Ezzel azért vitatkoznék ,mivel a zsidóságon belül egyetlen egy olyan irányzat sincs ,ami csak a tórát fogadná el. Az Etiópiai (hájmánot) irányzaton kívül ,mindegyik zsidóságon belüli irányzat elfogadja magát az egész TN"CH-ot ,úgy ahogy van. Ezzel szembe a vallásos hájmánot irányzathoz tartozó zsidók a tóra mellet ,csak Rút,Jehosuá és a bírák könyvét fogadják el. A szamaritánusok (akik úgymond "félzsidó" nép) a "szamaritánus" tóra (tórá hásomronít) mellet csak "szamaritánus" Jehosuá könyvét fogadják el.


Kérdésre válaszolva:


Álláspontom szerint azért ,mert a tóra fekteti le az összes micvát. + A tóra ezért a legszentebb is (én szent könyvnek e mellet ,még a Jehosuá és a bírák könyvét fogadom el).

2016. aug. 28. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!