Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateisták mi a vélemyénetek az...

Mr Orange kérdése:

Ateisták mi a vélemyénetek az ősrobbanás előtti pillantról mi indítota be valaminek kellet lennie a semiből nem lehet valami. Mi volt az első szikra?

Figyelt kérdés

2016. aug. 27. 20:06
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
98%
Nem unjátok már ezt az: ateisták szerintetek ez hogy van, ha nincs isten stb baromságot?
2016. aug. 27. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 Mojjo ***** válasza:
88%

Ismét te... De így már értem az előzőt is.


Naszóval, nézzük csak az érvelésed:


1, a jelen világunkban azt látjuk, hogy mindennek van előzménye, "oka", minden esemény előtt vannak másik események.


2, a világunk csak az ősrobbanással született meg, az ősrobbanás utántól létezik


3, tehát az ősrobbanásnak is kellett, hogy legyen előzménye, azelőtt is kellett, hogy legyen egy kiváltó esemény.


Egyszerűsítek, hogy megértsd:


A jelenlegi világunk X, a NEM ősrobbanás utáni világunk Y.


1, X-ből következik A.

2, Y nem egyenlő X-el.

3, Tehát Y-ból következik A.


Ez így neked oké? Nem látsz valami logikai bakit a dologban?

2016. aug. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:
Köszönöm mester engeded, hogy kimossam a ruháid amúgy mit loptam el ha itt szörfölgetsz?
2016. aug. 27. 20:32
 4/33 anonim ***** válasza:
100%

Unalmas...


Miért nem a saját hiteddel ( ha van) foglalkozol ahelyett, hogy másokat provokálsz?

2016. aug. 27. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 Mojjo ***** válasza:
100%

@3: ne keverd a topicokat, ha egy válasz a másikba illik, tedd oda, különben követhetetlen lesz az egész.


Itt az a kérdés, hogy érted-e, hogy hol van a logikai baki, ami miatt már a kérdésed sem igaz.


Amúgy, ha a legjobb tudásunk szerinti választ akarsz:

Az ősrobbanáshoz egyre közelebb és közelebb kerülve azt látjuk, hogy a világegyetem egyre forróbb és sűrűbb. Egy időnél tovább nem látunk, mert a fizikai modell, amivel a világ viselkedését le akarnánk írni (és amit általános relativitáselméletnek hívunk) szingularitásba fut. Ez azt jelenti, hogy a modellben szereplő matamatikai kifejezések fizikailag értelmezhetetlenek lesznek: végtelen sűrűség, végtelen hőmérséklet, az idő fogalmának megszűnése.


Hopp, térjünk vissza a legutolsóra: igen, úgy tűnik, egy ponton megszűnik az idő létezni, ahogy követjük vissza az eseményeket. Idő nélkül pedig NEM definiálható az a kérdés, hogy mi volt előtte, mint ahogy oksági viszonyok, kauzalitás sem értelmezhető. Magyarán ezen fizikai modell alapján azt kell mondjuk, az ősrobbanásnak nem volt oka, mert nem létezett akkor olyan, hogy okság, és nem volt olyasmi sem, hogy előtte.


Ez összhangban áll azzal, amit az előző válaszomban levezettem: arra a megfigyelésre építve, miszerint a jelen világunkban mindennek van oka, nem jelenthetjük ki, hogy a jelen világunk létrejötte "előtti" állapotok között is kellett, hogy mindennek legyen oka.

2016. aug. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 A kérdező kommentje:

Értem nem vagyok hülye vagy egy az ősrobbanás előtti reakció indította be az ősrobanást vagy van egy öröktől fogva létező szellem amit a mi istenek hívunk de nem azonos mondjuk a biblia istenével annál bonyolultabb.

A kérdés nem az ,hogy én értem e te érted -e ha nincs ilyen örök szellem (Nem a szellem alatt nem Mari nénit értem hanem egy magasabb rendű mindent átfogó végtelen intelligenciát), tehát ha ilyen nem létezik és minden események láncolata az ősrobbanás az egy az előtti esemény eredménye honnan lett az első esemény?

2016. aug. 27. 20:55
 7/33 Mojjo ***** válasza:
100%

De csak, hogy tisztességesen járjak el, kis kiegészítés az #5-höz:

Egy fizikai modellben a szingularitások megjelenése nem teljességgel szokatlan, és többnyire arra utal, hogy valami nem stimmel a modellünkkel, olyan eseményekre, körülményekre akarjuk alkalmazni, ami már túl van az alkalmazhatóságának a határán. Magyarul egy fizikai modellben fellépő szingularitás azt szokta nekünk megmutatni, hogy túlléptünk a modellünk teljesítőképességén. Ugyanakkor ez nem törvényszerű.

Az általános relativitáselmélet egy klasszikus térelmélet, ami a kvantumos hatásokkal nem képes számolni. Bizonyos extrém körülmények között így várható, hogy nem lesz pontos. Ebből az következik, hogy várható, hogy az áltrelben fellépő szingularitások nem valós, fizikailag létező képződmények, hanem csak pusztán az elmélet keretei között jelentkező matematikai anomáliák. Egy új elméletet, a kvantumgravitációt már évtizedeknóta próbálnak pont ilyen okok miatt felállítani. (Érdekes, hogy mostanában ezt legalább kétnaponta leírom ide a GYK-ra.) Egyelőre ez az elmélet még nincs kész, hatalmas elméleti és gyakorlati nehézségeket kell leküzdeni hozzá. Viszont lehet, hogy az áltrellel ellentétben ez az elméletünk már nem.fog szingularitást tartalmazni és nem fogja azt mondani, hogy nem létezett idő az ősrobbanás "előtt". Ez azonban csak egy lehetőség. Lehet azt fogja mondani az is, hogy nem létezett idő. Amennyit biztosan tudunk jelenleg is: semmiféle logikából nem következik, hogy az ősrobbanásnak kellett legyen oka és előzménye.

2016. aug. 27. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 Mojjo ***** válasza:
100%

@6:

"Értem nem vagyok hülye vagy egy az ősrobbanás előtti reakció indította be az ősrobanást vagy van egy öröktől fogva létező szellem"


Sírok :D Figyelj, azt magyarázom, hogy NEM kellett, hogy az ősrobbanás előtt legyen bármi is, sőt, a világegyetem nagybani szerkezetét a jelenlegi legpontosabban leíró, eddig minden létező jelenséget hajszálpontosan jól megjósoló elméletünk szerint NINCS olyan, hogy az ősrobbanás előtt. Erre te leírod, hogy érted, és felvázolsz két lehetőséget arra, hogy mi lehetett az ősrobbanás előtt. Te vagy trollkodsz, vagy... á, inkább bele sem merek gondolni, reménykedjünk benne, hogy trollkodsz :)

2016. aug. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
Fogalmam sincs.
2016. aug. 27. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a gyanúm, hogy az ősrobbanás előtt nem volt pillanat, mivel nem létezett a tér és idő fogalma, ahogyan az anyagi világ sem, illetve az anyagi világ szabályai sem.


Én, mint az anyagi világ része, nem tudom minden kétséget kizáróan bebizonyítani/megmondani neked (aki szintén az anyagi világ része vagy és azt érzékeled), hogy mi volt az anyagi világ előtt, illetve milyen más világok (és azoknak milyen szabályai) léteznek még ezek mellett.

2016. aug. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!