Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tudnátok segíteni, milyen a...

Tudnátok segíteni, milyen a református hitélet? Miket csinálnak másképp, mint a katolikusok?

Figyelt kérdés

A keresztanyám (nagynéném) révén párszor volTudnátok segíteni, milyen a református hitélet? Miket csinálnak másképp, mint a katolikusok? Katolikus vagyok, bár már nem igen gyakorlom (kiskoromban anyuékkal azért igyekeztünk legalább minden karácsonykor és húsvétkor templomba menni, meg vagyok keresztelve, elsőáldozó voltam. ) A keresztanyám (nagynéném és apu is) reformátusok, de apu úgy házasodott össze anyuval katolikus templomban, hogy lemondott vagy mi, és vállalta hogy a gyerekek katolikus hitben nevelkednek. voltam református gyülekezetben is kiskoromban, ilyen-olyan programokon, de mikor már gimis lettem, nem foglalkoztam ilyenekkel, és sajnos később már semmilyen módon nem gyakoroltam a hitemet az esti imátkozáson kívül, anyuékkal sem mentünk már templomba. Nagynénémék ugyanúgy benne maradtak a református körben.

Pár éve megházasodtam. Szintén katolikus a férj, de azon kívül hogy megkeresztelték a szülei, semmit sem tettek. A miatyánkot sem tudta. Ahhoz hogy katolikus templomi esküvőnk legyen, elsőáldozott. Végül nagyon szép esküvőnk volt, de azért mindketten tudatlannak éreztük magunkat ezekben a berkekben, én csomó imádságot, éneket vagy mit elfelejtettem, és csak rémlett, a férjem meg kvázi semmit nem tud. Viszont szeretnénk gyakorolni a vallást. Sajnos a mostani lakóhelyünkön nem szimpatizálunk a katolikus pappal, nem értjük a vasárnapi istentiszteleten, hogy mit mond, mit akar, öreg már, nagyon dogmatikus. Szeretnénk gyakorolni a hitünket, így úgy gondoltuk áttérnénk a református egyházhoz, mert az nem olyan kötött, emberibbnek tűnik. Tudnátok segíteni nekünk, milyen a református hitélet? Miket csinálnak másképp mint a katolikusok?



2016. szept. 4. 07:53
 1/5 A kérdező kommentje:
kiegészítés: van egy 2 éves gyerekünk is, akit katolikus templomban kereszteltettük meg.
2016. szept. 4. 07:55
 2/5 anonim ***** válasza:
70%

Szia!


Én éppen ellenkező helyzetben voltam:

Protestáns (református) körökben mozogtam, évekig református istentiszteletre jártam, stb. Nagyon megtetszett az egyszerűsége.


Aztán valami hatására leültem, és elkezdtem tanulmányozni a katolikus vallást is. Végül, felnőttként rk. szertartás szerint vettem fel a bevezető szentségeket (keresztség, bérmálás, első áldozás).


Én azt tanácsolom, hogy mivel rk. az egész családod (sajátod) - te, a férjed és a gyereked, ez nem véletlen.

Maradjatok meg e hitben. Tanulmányozzátok ezt. A reformátust is tanulmányoznotok kellene ugyanúgy. Énekeket, imákat stb.


Én azt vettem észre, hogy a református leegyszerűsítette a dolgokat, racionálisabb alapokon nyugszik.

A rk. az eredetibb, régebbi vallás, elsőre bonyolultabb, de nem mindent kell egyszerre megtanulni ott sem.

Vannak ismertetők, pl. a szentmise szerkezetéről, részeiről, teendőkről, hogy aktívan részt tudj venni benne.

A gyónás menete is le van írva, persze ez nem teszi személytelenné, gépiessé, ha őszinte.

Nekem a rk. vallás meghittebb, bensőségesebb, intuitívabb, ha már a reformátust rációra alapozottnak mondtam.


Itt van egy táblázat, amelyben az egyéb nagy felekezetek tételeit hasonlítja össze:

[link]


Továbbá ajánlom a katolikus hittel kapcsolatban olvasni az oldal többi írását is.

2016. szept. 4. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vortrekker ***** válasza:
Sok mindent másképp csinalnak es hisznek, de akkora kulonbseg nincs hogy ne fordulhatna elo hogy egy adott beállítottságú ember egyik faluban/kerületben mondjuk a katolikust, a szomszéd kerületben meg a reformatust erezze magához kozelebbinek. A papon/lelkeszen mulik sok, meg h mennyire élő a közösség. Higgy Jézusban aztán Menj ahova akarsz.
2016. szept. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A reformátusok elvetik a 7 szentséget néluk 2 van egy ún. konfirmáció (olyasmi mint az elsőáldozás) és ugye a keresztség. A református egyházban nincs olyan hierarchia vannak ugyan püspökök de nincsen pápa, nincs olyan központosítás. A templomaikat nem nagyon dízíték, még a keresztet se jelenítik meg. ( a református templom tetején ált. csillag van)
2016. szept. 4. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Az,amit tapasztaltál,mint pozitívumot a reformátusoknál,és negatívumot a katolikusoknál,az egyik komoly oka volt a hívek különválásának.

A református közösségek a közösség kialakítását,személyes hit,ismeret kifejlődését,a krisztusi élet formálását fölé helyezik a ceremóniáknak,misztikus szertartásoknak.

A keresztényi élet szabályait egyedül a Bibliára alapozzák,és nem állandóan változó pápai rendeletekre,hagyományokra.


A református hit gyakorlásához nem kell semmilyen előképzettség,vagy szokások ismerete,csupán nyitottság.

Az,ha érdeklődsz miben hisznek a reformátusok,igen egyszerű megismerni,csak olvasd át ezt a linket: [link]


Ha valamit nem értenél,vagy másként látod helyesnek,kérdezd meg a lelkésztől!(Egy igazi lelkészt, ilyen kérdések feltevésével könnyű elvarázsolni,hisz arról beszélhet,ami a legfontosabb számára.)


Az én református közösségembe, a reformátusok mellett luteránusok,katolikusok,ortodoxok,és adventisták járnak.Egy igazi szeretetközösség!Sokat beszélgetünk,énekelünk,játszunk,kirándulunk,betegeket látogatunk együtt.

2016. szept. 5. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!