Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Prédikátor könyve 1. rész,...

Prédikátor könyve 1. rész, magyarázzátok el?!

Figyelt kérdés

Prédikátor könyve 1. rész


1. A prédikátornak, Dávid fiának, Jeruzsálem királyának beszédei.

2. Felette nagy hiábavalóság, azt mondja a prédikátor; felette nagy hiábavalóság! Minden hiábavalóság!

3. Micsoda haszna van az embernek minden ő munkájában, melylyel munkálkodik a nap alatt?

4. Egyik nemzetség elmegy, és a másik eljő; a föld pedig mindörökké megmarad.

5. És a nap feltámad, és elnyugszik a nap; és az ő helyére siet, a hol ő ismét feltámad.

6. Siet délre, és átmegy észak felé; körbe-körbe siet a szél, és a maga keringéséhez visszatér a szél.

7. Minden folyóvíz siet a tengerbe; mindazáltal a tenger mégis meg nem telik: akármicsoda helyre a folyóvizek siessenek, ugyanazon helyre térnek vissza.

8. Minden dolgok mint fáradoznak, senki ki nem mondhatja; nem elégednék meg a szem látván, sem be nem teljesednék hallásával a fül.

9. A mi volt, ugyanaz, a mi ezután is lesz, és a mi történt, ugyanaz, a mi ezután is történik; és semmi nincs új dolog a nap alatt.

10. Van valami, a miről mondják: nézd ezt, új ez; régen volt már száz esztendőkön át, melyek mi előttünk voltak.

11. Nincs emlékezet az előbbiekről; azonképen az utolsó dolgokról is, melyek jövendők, nem lesz emlékezet azoknál, a kik azután lesznek.

12. Én prédikátor, királya voltam Izráelnek Jeruzsálemben.

13. És adám az én elmémet mindazok vizsgálására és bölcsen való tudakozására, melyek lesznek az ég alatt. Ez gonosz hiábavaló foglalatosság, melyet adott Isten az emberek fiainak, hogy gyötrődjenek vele.

14. Láttam minden dolgokat, melyek lesznek a nap alatt, és ímé minden csak hiábavalóság, és a léleknek gyötrelme!

15. Az egyenetlen meg nem egyenesíthető, és a fogyatkozás meg nem számlálható.

16. Szóltam az én elmémmel, mondván: ímé, én nagygyá lettem, és gyűjtöttem bölcseséget mindazok felett, a kik fők voltak én előttem Jeruzsálemben, és az én elmém bőven látott bölcseséget és tudományt!

17. Adtam annakfelette az én elmémet a bölcseségnek tudására, és az esztelenségnek és bolondságnak megtudására. Megtudtam, hogy ez is a lélek gyötrelme.



2016. szept. 22. 18:18
 1/3 anonim ***** válasza:
43%

Salamon írta, mert Dávidnak egyedül ez a Fia lett király, Isten akarata szerint.

Salamon a következő versekben,(2,3) mindenre azt mondja ami a nap alatt történik, hogy hiábavaló, vagy is nincs maradandó értéke, ha nincs Isten bele vonva egy emberi törekvésbe.


a 4. versben Isten leíratja Salamonnal,hogy az emberi élet, milyen rövid a Föld fent maradásához képest,Sok ember élt a Földön, akik mára már nem léteznek,ellenben a Föld, még mindig szilárdan áll.


Az 5,6-os versekben, az Isten által létre hozott természeti erők állandó működését jelenti. Az emberek megfigyelték ezeket,ezért bízhattak, abban, hogy másnap is fel kel a nap, és fog esni az eső. Ami fontos, az ember munkájához, az élelem megtermeléséhez.

A légkör csodái között ott van a vízkörforgás. Minden évben a nap több mint 400 000 köbkilométer vizet párologtat el a földön levő óceánokból és tengerekből. A víz felhőkké alakul, melyeket mindenhova elvisznek a légköri szelek. Ez a víz ilyenkor megtisztul, majd eső, hó és jég formájában leesik, és újra feltölti a vízkészleteket.

Ilyet, csak a Teremtő tudott létre hozni.Milyen lenne a földünk e nélkül a tisztító vízkörforgás nélkül?

Ezért érdemes sokszor elgondolkodni, a természet csodáin.


A 8, versben Salamon fárasztónak nevezi a Földön levőtermészeti körforgásokat.Miért?

Mert elég bonyolultak ezek, és ha egy életen át tanulmányozzuk sem fogjuk teljesen megérteni. S az is Fárasztó, hogy az ember új dolgokat akar feltalálni, hiszen olyan elveket használ ezekhez, amiket Isten már a Teremtéskor létre hozott.


S a 9-es 10. vers is arról szól, hogy az élet természeti körforgásában nincs változás, tehát nincs új dolog. Nem számít újdonságnak, ha valahova oda süt a nap.

S még az ember által létre hozott új dolgoknak is azokon az elvekre épülnek, amit Isten már létre hozott.


A 11.-es versben nagy igazságot mond a hiába valóságról az ember az esetében.

Hiába szerzett valaki nagy hírnevet magának, vagy volt tekintélyes állást betöltő ember,hol van már ez a Személy.

Meghalt, s van akit el is felejtettek. Sokan még a régen élt őseik nevét sem tudják,vagy azt hogy hol lett eltemetve.Megértheted, miért látott Salamon — a valóságnak megfelelően — hiábavalóságot az emberi törekvésekben és erőfeszítésekben


a 12. vers Ismét magára az Íróra utal, vagy is Salamonra,

A 13. versben Salamon, nem csak az emberek által végzett munkát figyelte, vizsgálta,hanem minden egyéb foglalatoskodást, amit a Férfiak, és a Nők egyaránt az egész életükben tesznek.

14-es vers Salamon végkövetkeztetése, az emberek dolgairól, munkájáról.

Salamon a ’hiábavalóságot’ párhuzamba állítja a ’szélkergetéssel’ képtelenség elkapni a szelet. Ha valaki megpróbálja, semmit sem ér el vele. Aki pedig hiábavaló célokra törekszik, az ugyanígy csalódni fog. Ebben a jelenlegi rendszerben az élet túl rövid ahhoz, hogy olyan törekvésekre pazaroljuk, melyek semmire sem jók

Salamon áttekintette az ember küszködését, vesződségeit és törekvéseit. Eltűnődött azon, hogyan végződnek a dolgok az élet megszokott menetében, és a csalódást okozó és értelmetlen végeredményen is elmerengett, amelyet oly sok ember tapasztal. Az emberi tökéletlenség valós voltát és ennek eredményét, a halált is fontolóra vette. A halottak állapotára és a jövőbeli életkilátásra vonatkozó, Istentől kapott ismeretet is számításba vette. Mindez egy olyan ember kiértékelése, akinek Istentől származó, megnövekedett bölcsessége volt, belefoglalták a Szentírásba, mindazok javára, akik igazán értelmes életet akarnak élni.


A 15 versben Salamon arra hívja fel a figyelmet, hogy

hiábavaló időt és energiát fordítani arra, hogy megpróbáljuk megszüntetni a ma tapasztalható elnyomást és igazságtalanságot. Csak Isten Királysága képes eltörölni a gonoszságot, ezért várjuk sokan.


Vajon Isten tette görbévé a dolgokat? Nem.

A Prédikátor 7:29 ezt így magyarázza: „Isten teremtette az embert igaznak [egyenesnek, Izr. Magyar Irodalmi Társulat fordítása]; ők pedig kerestek sok kigondolást.” A Contemporary English Version így adja vissza ezt a verset: „Tökéletesen becsületesek voltunk, amikor Isten teremtett minket, de most eltorzult a gondolkozásmódunk.” Ahelyett, hogy megmaradnának Isten igazságos irányadó mértékei mellett, a férfiak és nők a legtöbb esetben önfejűen inkább a saját elgondolásaikat, terveiket, eszközeiket vagy módszereiket választják és követik— a maguk kárára


A 17-es versben Salamon leírja,hogy nem csak a bölcsességet vizsgálta meg,hanem annak ellenkezőjét is.

Az őrültséget, is.Így össze tudta hasonlítani, hogy melyik értékesebb.


Talán tudtam segíteni.

2016. szept. 22. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem tudok külön az 1. részhez mondani, hanem átfogóan a könyvről. Keserű hangvételű írás, de realista is. Olyan mintha depressziós lett volna az írója. Istenről nem ad teljes képet, mert úgy mutatja be, mint Aki nem avatkozik be a világ történéseibe, hanem csupán bíró, aki megítéli cselekedetei alapján az embereket életük végén. Ha így nézzük, igaz a leszűrt bölcsessége, amit az ateista világképűek is tulképp vallanak, együnk, igyunk, próbáljuk élvezni a nekünk jutott dolgokat:


3,22 Azért úgy láttam, hogy semmi sincs jobb, mint hogy az ember örvendezzen az ő dolgaiban, mivelhogy ez az ő része e világban: mert ki hozhatja őt vissza, hogy lássa, mi lesz ő utána?


5,18 Ez azért a jó, a melyet én láttam, hogy szép dolog enni és inni, és jól élni minden ő munkájából, a melylyel fárasztotta magát a nap alatt, az ő élete napjainak száma szerint, a melyeket adott néki az Isten; mert ez az ő része.


A bökkenő itt van:


2,25 Nincsen csak e jó is az embernek hatalmában, hogy egyék, igyék, és azt cselekedje, hogy az ő szíve lakozzék gyönyörűséggel az ő munkájából; ezt is láttam én, hogy az Istennek kezében van.


3,16 Láttam annakfelette a nap alatt, hogy az ítéletnek helyén hamisság, és az igazságnak helyén latorság van.


mármint az emberek világában, stb


!! Kontrasztként el kell a Prédikátorok könyve után olvasni a Zsoltárok könyvét, ahol megjelenik Isten egy fontos aspektusa, ti. hogy Ő GONDVISELŐ Isten, aki jelen van azok életében, akik Benne bíznak, Hozzá fordulnak. Ez egy rejtett dolog a világban, csak azok tapasztalják meg, akik hívők.


Summa summárum: nem szabad elkeseredni e kijózanító realista, keserű írástól, mert tudjuk, hogy Isten világa ennél több (ld.Zsoltárok könyve és a többi)

2016. szept. 22. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Elolvastam, amiket írtatok és hálásan köszönöm, hogy energiát fordítottatok arra, hogy a véleményeteket megosszátok velem. Ez egy "hosszú" kérdés volt, kifejtett választ igényelt, de bíztam abban, hogy lesz, aki válaszol. Tényleg nagyon köszönöm a segítségeteket, segítőkészségeteket!
2016. szept. 22. 21:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!