Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyire igaz, amit Max...

Mennyire igaz, amit Max Planck mondott a tudományról, hogy hit kell hozzá?

Figyelt kérdés

"Anybody who has been seriously engaged in scientific work of any kind realizes that over the entrance to the gates of the temple of science are written the words: Ye must have faith. It is a quality which the scientist cannot dispense with."


lefordítva kb ez (ha pontatlan, javítsatok ki):


"Bárki, aki valamely tudományos munkával már komolyabban foglalkozott, felismeri, hogy a tudomány templomának kapuja fölé ezek a szavak vannak írva: Hinned kell - ez egy olyan tulajdonság, amit egy tudós nem nélkülözhet."


2016. nov. 6. 12:27
 1/5 anonim ***** válasza:
2016. nov. 6. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
84%

Nem tudom, miért a vallások rovatba írtad ki, ezt a kérdést. Max Planck nem volt vallásos hívő, tudomásom szerint.

Egyébként az élet minden területén fontos dolog a hit (és itt most nem a vallásos hitre gondolok). Ha Max pl. nem hitt volna abban, hogy a minket körülvevő világ működése megismerhető a természettudományok által, akkor valószínűleg nem olyan elánnal dolgozott volna mint tette, és ma valószínűleg kevesebb felfedezést tulajdonítanánk is neki. De ez igaz minden kutatóra, tanárra, és végeredményben minden emberre is.


Tehát az idézett mondás - már ha valóban tőle származik - akkor nem vallásos hitre célzott, hanem arra, hogy hinned kell abban, amit csinálsz, amit kutatsz, különben nem fogod maximális hévvel, beleéléssel, ambícióval tenni a dolgot.

Te is, ha tanulsz mondjuk érettségire, akkor hinned kell benne, hogy sikerülni fog az érettségi, különben nem fordítasz rá annyi időt és energiát, ez pedig az eredményen is meg fog látszódni.

És ennek tényleg nincs köze a vallásos hithez.

2016. nov. 6. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A másik oldalról közelítve meg tudom erősíteni a 2. válaszoló szóló szavait. A hit fogalma, ahogyan azt a köznyelveben használjuk, jelentős mértékben különbözik attól a vallásos hit-fogalomtól, amit a keresztény teológia használ. A vallásos hitnek nincsen tárgya, az egy személyes és kölcsönös Istenkapcsolat. Ennyiben tehát igaza van az előttem szólónak.


Annyiban viszont téved a válaszoló, hogy Planck bizony vallásos volt, még ha a mainstreamtól némileg eltérő módon is. A német lutheránus egyház tagja volt, de nyitott volt más vallások irányába is, még vallásos tárgyú tanulmányt is írt.


Úgyhogy azt igazából nem tudhatjuk, hogy Planck jelen esetben a vallásos hitre gondolt-e vagy sem. De nyilván ez a tágabb kontextusból egyértelműen kiderül.

2016. nov. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ha a tudomány kategóriába írtam volna ki a kérdésemet, előbb utóbb áttetették volna úgyis máshová.
2016. nov. 6. 19:33
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem a kérdés nem az, hogy ki mondta (vagy sem), hanem az, hogy igaz-e.

Nos:

1 - a tudományhoz NEM szükséges vallásos jellegű hit,

2 - a tudományhoz nagyon jól jön a köznapi hit... de nem kell FELTÉTLENÜL hozzá. Sok tudományos felfedezés jött már úgy létre (főleg mostanában), hogy teljesen lehetetlennek nézett ki, és utána is nagyon nehéz volt elfogadni.


Ezzel együtt osztom az első véleményét: egy tudósnak nagyon is jól jön a köznapi (nem vallásos) hit.

2016. nov. 7. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!