Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért mossa mindenki össze az...

Miért mossa mindenki össze az ateizmust a materializmussal?

Figyelt kérdés

Ateizmus: a teizmus tanításainak elutasítása. Nem hisz abban hogy egy mindenható Isten irányítja életünket.


De viszont az ateizmus irányzatai sok esetben elismerik a deizmust (Isten létezik, de nem avatkozik bele az életünkbe ergó a Földi életben Isten mivolta nem megismerhető, mivel nem befolyásolja az életünket).


Sok esetben még a teizmust sem tagadják egyenesen, inkább azon állásponton vannak hogy vagy van Isten vagy nincs, nem lehet tudni, sőt azok is ateista ágba tartoznak akik egyszerűen nem foglalkoznak a kérdéssel.


panteizmust sem tagadja az ateizmus (panteizmus Istent a természettel azonosító hitirányzatok).



Eközben a materializmus az idealizmus ellentéte, viszont az idealizmusba belesorolható a legtöbb esetben az ateizmus is (legtöbb irányzata). Szóval egyenesen ellentét a kettő.


Engem azért zavar ez az összemosás mert én teljesen azonosulni tudok rengeteg ateista irányzattal, viszont a materializmust azt képtelen vagyok elfogadni. Én idealista vagyok.



2017. jan. 11. 15:19
 1/7 Mojjo ***** válasza:
88%

Az a helyzet, hogy az ateizmus egyetlen vállfaja sem ismeri el sem a deizmust, sem a panteizmust. Az ateisták nem hisznek abban, hogy _bármilyen_ isten/istenek léteznének. Abban persze igazad van, hogy ez nem feltétlen jelent aktív tagadást (lsd: gyenge ateizmus, agnosztikus ateizmus), de ez tökmás.


A materializmust meg mindennel összemossák egyesek, ami számukra büdös. Pl: a fizika tudománya materialista (nem az). Aki elismeri az evolúció tényét, materialista (semmi közük egymáshoz). Aki nem hisz ebben/abban, az materialista. A materializmus szimpla szitokszó lett.

2017. jan. 11. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
84%
Mert az ateisták nagytöbbségben materilaisták is egyben. Az igaz, hogy az ateizmus még nem feltétlenül jelent materializmust, hiszen attól még hihet az illető szellemekben, angyalokban, akármikben, de nem ez a jellemző.
2017. jan. 11. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mojjonak:


A materializmus anyagelvű gondolkodást jelent. Én azt nevezném materialistának, aki mindent a fizika törvényszerűségeivel magyaráz meg. Még azt is, amit nem teljesen ismer.

2017. jan. 11. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
29%

Világnézeti értelmezési kérdéskör. A materialista világnézet kényszerűsége a törzsfejlődés hipotézise. Ez következetes, mivel a materializmus szerint minden az anyagból (és energiából) lett (maga az információ is), így annak természettudományos köntösébe bújtatott hipotézise, világnézet szerinti leírása. A fizikával semmi bajom, sem a számítástechnikával, sem a kémiával, stb... csak a törzsfejlődéssel, de egyesek ezeket általánosan összemosva ránk próbálják sütni. A fizika, kémia, stb... a teremtett anyagi világ leírásával foglalkozik, és valóban semmi köze a filozófiához. Ezek a természettudományok. Nem foglalkoznak annak alkotójával, hanem csak az alkotást próbálják minél pontosabban leírni.


A materializmus filozófiája egyfajta ateizmus, azaz:

"A materializmus filozófiai irányzat, amely a filozófia alapkérdésében abból indul ki, hogy az anyag, a természeti-társadalmi objektív lét, a létező valóság az elsődleges. A tudatot, a gondolkodást az anyag, az anyagi folyamatok által meghatározottnak tartja. A materializmus ellentéte az idealizmus, amely az embertől független szellemi lényt, istent, vagy emberi szellemet, eszmét, gondolkodást, pszichikumot, szubjektumot tart elsődlegesnek. A materializmus és az idealizmus ellentéte megjelenik a filozófia és sok más tudományág általános elveiben, kategóriáiban." A teisták szerint Isten az elsődleges, abszolút valóság, és az anyagi világ (és a téridő) általa jött létre.

A panteizmus pedig véleményem szerint az ateizmushoz vezet, így egyetértek a kérdezővel, mivel "Istent a világgal azonosítja, az idealizmus pedig Istent megkülönbözteti a világtól" (wiki).

2017. jan. 11. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
23%

A magyar nyel csodálatos,és kifejező!

Az ateizmus,és a materializmus is kifejezhető egy közismert szóval:istentelenség.

2017. jan. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Alex Fly ***** válasza:

Zavart érzek az erőben. Az ateista kategorikusan elutasít mindenféle istenséget. A deista az deista és nem ateista. A panteista ugyanúgy. Aki azért nem hisz, mert nem tudja eldönteni, van-e isten, az agnosztikus és nem ateista.

Az, hogy sok ateista ezeket a világnézeteket is az ateizmus részének tartja, puszta marketingfogás a részükről.

Másrészt a materializmus a világnézetek egy más jellegű felosztása alapján értelmezhető, így semmilyen kapcsolatban nincs az isten(ek)hez való viszony szerinti csoportosítással.

2017. jan. 12. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én eddig a materializmust a földi javakért való küzdést, a pénzre való öszpontosítást értettem, mert eddig senki se világosított meg, hogy mi ez és ezek kissé tabu témák. Főleg az iskolában.

18/L

2017. jan. 28. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!