Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik Biblia káromolja a...

Melyik Biblia káromolja a Szentlelket Jakab 4:5 alapján?

Figyelt kérdés

Kérlek benneteket, csak Jakab 4:5 verset vegyük nagyító alá.


Káldi-Neovulgáta:

"Vagy azt gondoljátok, hogy hiába mondja az Írás: »Féltékenyen vágyakozik a Lélek, amely bennünk lakik«?"


Szent István társulati Biblia

"Vagy azt hiszitek, hogy hiába mondja az Írás: „Féltékenyen szereti (Isten) a lelket, amelynek ő adott bennünk otthont”?"


Békés-Dalos

"Vagy azt gondoljátok, hiába mondja az Írás: féltékenyen szeret a Lélek, mely bennünk lakik?"


Új Világ fordítás

"Vagy úgy tűnik nektek, hogy hiába mondja az írás: "Folyton irigységre hajlóan vágyakozik a bennünk megtelepedett szellem.""


Károli Gáspár revideált

"Vagy azt gondoljátok, hogy az Írás hiába mondja: Irígységre kívánkozik a lélek, a mely bennünk lakozik?"


Görögül:

ἢ (vagy) δοκεῖτε (vélitek) ὅτι (hogy) κενῶς (hiába) ἡ (a/az) γραφὴ (írás) λέγει (mondja) Πρὸς (-ra,-re) φθόνον (féltékenység) ἐπιποθεῖ (vágyakozik) τὸ (a/az) πνεῦμα (Szellem/Lélek) ὃ (amely) κατῴκισεν (lakik) ἐν (-ban/-ben) ἡμῖν (mi)

Itt görög nyelven πνεῦμα szerepel, ami Szellem/Lélek és ez megegyezik pl. 1 Tessz 5:19-ben leírt Lélekkel.


Akkor melyik Biblia káromolja a Szentlelket Jakab 4:5 vers alapján?


2017. febr. 14. 12:17
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Vegyük a Biblia verset, ahogy mondtad.


Melyik írásszöveget idézi itt Jakab?

Egyes vélemények szerint ezeket a szavakat Jakab az 1Mózes 6:5; 8:21-ben, a Példabeszédek 21:10-ben és a Galácia 5:17-ben található gondolatok alapján mondta isteni ihletés alatt.


Itt nem Isten szelleméről beszél hanem az ember szelleméről, gondolkodásáról,

Miért mondhatjuk ezt?


Nézzük a verseket:

(1Mózes 6:5) 5 Jehova tehát látta, hogy rendkívül nagy az ember gonoszsága a földön, és hogy szíve gondolatának minden hajlama szüntelen csak rossz.

(1Mózes 8:21) . . .Soha többé nem átkozom meg a földet az ember miatt, hiszen az ember szívének hajlama már ifjúságától fogva rossz, . . .

(Példabeszédek 21:10) 10 A gonosz lelke rossz után sóvárog; nem talál könyörületre szemében a felebarátja.

(Galácia 5:17) 17 Mert a test a maga kívánságában ellene van a szellemnek, a szellem pedig ellene a testnek; ezek ugyanis szemben állnak egymással, úgyhogy amiket tenni szeretnétek, éppen azokat nem teszitek.


Kit hibáztathatunk, ha azt vesszük észre, hogy helytelen gondolkodás kezd gyökeret verni a szívünkben? Sátánt? Bizonyos értelemben igen. Ő e világ ’levegőbeli hatalmasságának fejedelme’, amely világban széles körben elterjedt az ilyen magatartás

De a helytelen gondolkodás gyökere általában a saját tökéletlen testünkben van.

Mindannyiunkban megvan a velünk született hajlam a rossz cselekvésére

Ha tehát felismerjük, hogy irigységgel, büszkeséggel vagy valamilyen más rossz hajlammal kell küzdenünk, kérjük Istent, hogy segítsen szent szellemével.

2017. febr. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Egyik sem, mivel itt nem a Szentlélekről van szó, hanem az ember lelkéről, amit Isten teremtett.


Másrészt, ha kiemelten kéred, hogy csak ezt az egy verset vegyük nagyító alá, minek hasonlítod össze a végén másikkal?

2017. febr. 14. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Akkor, amely Bibliában nagy betűvel írják a lelket, káromolták a Szentlelket???? Mert Lélek az nem emberi lélek, hanem Szentlélek!

Bocsánat, 2-es, igazad van, mellőzzük a tesszaloniki versemet, mostantól Jakab 4:5-re koncentráljunk.

2017. febr. 14. 12:48
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

Nem gondolom így, te miért? De kérdezhetném úgy is, Te miért?


Ha ennyire érdekel az oka, hogy miért szerepel így, kérdezd meg a fordítókat/kiadókat.

2017. febr. 14. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
4-es meg vagyok döbbenve rajtad. Nemhogy segíteni nem tudsz, hanem ironikus módon elküldesz engem a fordítókhoz. Komoly hívők ilyet nem írnak, sajnálom, hogy így gondolkodsz. Miért baj ez neked, ha megkérdezem itt, hogy más Bibliában miért írják nagybetűvel, holott az káromlás?
2017. febr. 14. 13:13
 6/14 anonim ***** válasza:
48%
Miután felocsúdtál a megdöbbenésedből és visszaolvasod amiket írtam, láthatod, benne van a válasz is.
2017. febr. 14. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Nem látom bennük a válaszodat! Nézd meg például Békés-Dalos fordítást!

Jól tudod, Isten és isten között különbség van, nemde?

Akkor Neked miért egyforma a lélek és Lélek?

2017. febr. 14. 13:33
 8/14 anonim ***** válasza:

Ha pontosabb választ szeretnél, akkor nem lehet csupán ez egy kiragadott mondat alapján megadni. Így engedelmed nélkül, de picit nagyobb látószögből fogom leírni.


Bár továbbra sem látok bele a fordítók fejébe....


Ha megvizsgálod a szövegkörnyezetet, akkor láthatod, hogy a különböző világi vágyakat, szenvedélyeket stb.. állítja szembe az emberek Isten iránti szeretetével. Ugye erre illik a "nem lehet két urat szolgállni".

Erre idézi az ismert ószövetségi képet Jakab a féltékeny Istenről. Több helyen is megtalálható, most nem járnék utána, hogy pontosan melyik helyre gondolt.


Ez alapján szerintem a SZIT fordítása a leginkább helyénvaló. A Káldi és Békés fordításokban a Lélek Istenre utal, ha az egészet egyben nézzük, a szöveg értelme nem változik. Károlinál szintén az emberi lélekre utal, azonban a fordítás nekem pontatlannak tűnik. Mert nem a saját lelkünk irígységéről van szó hanem, ahogy már írtam Isten féltékeny szeretetéről (ne legyen két urunk jön elő). Úv féle meg kicsit hajaz a Károli fordításra, de nagyon kusza.


Nagyjából ennyi.


De mint írtam, nem vagyok szakértő, nem tudom ki miért fordította úgy ahogy.

2017. febr. 14. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm pontosabb és hasznosabb válaszodat :)))
2017. febr. 14. 15:04
 10/14 -a- ***** válasza:

πνεῦμα (pneuma) - Szótári információk: fuvallat, lehelet, lélek, szellem

Amennyiben Istenre, úgy Szellem/Lélek.


emberi lélekre pl:

Jairus leánya -Lk 8,54 Leányom, ébredj! 55Ekkor visszatért belé a lelke

1Kor 5,5 átadjuk az ilyet a Sátánnak teste pusztulására, hogy lelke üdvözüljön az Úrnak ama napján.


tisztátalan lelkekre pl:

Mt 12,43 Mr 1,26 3,30 5,8 7,25 9,17.20.25. Lk4,33 9,39


Lk 24,37.39. Azok megrettentek, és félelmükben azt hitték, hogy valami szellemet látnak.


A 2014-es RUF is a KG szerint hozza:

Jak4,6 „Irigységre kívánkozik a lélek, amely bennünk lakozik”

A katolikus Simon T László fordítása (2015):

„Irigységre tör a lélek, amely belénk helyeztetett”


Hogy egy nehezen eldönthető verset hogy fordít, az nem a Szentlélek káromlás kategória!

2017. febr. 14. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!