Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves keresztények! Melyik...

Kedves keresztények! Melyik bibliai versek igazolják, hogy Jézus Istentől született, de nem teremtmény?

Figyelt kérdés

Nem vagyok tanú.

Kol 1,15-18 számomra nem egyértelmű. Melyik más bibliai vers támasztja alá, hogy Jézus nem teremtmény?

Egyetemi teológusok, professzorok véleménye nem érdekel, ne idézzétek könyveit, tanulmányait.

Trollok, kötekedők, kérdésemen háborgók kíméljetek! Nekik azt üzenem, istenkereső vagyok, eszem ágában sem gyalázom Jézust!

Előre is köszönöm


2017. febr. 17. 09:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

János 1.1 és 1.14 matematikai egyenlősége

Róma 9.5


Érdemes azért a magyarázatokat is megnézni, mert igencsak korfüggő a nyelvezet, a kifejezés és a megértés


A fenti idézet az Új fordításból származik, de hasonlóan fordítanak más kiadások is: “minden teremtménynek előtte született” (KÁR), “minden teremtmény előtt született” (EFO). A problémát, melyet ezek a fordítások felvetnek, érzékelte a Magyar Bibliatársulat is, és az ÚFO következő kiadásában már próbálnak finomítani a versen: “az elsőszülött minden teremtmény előtt” — bár még ez se a legszerencsésebb fordítási megoldás. De mi is a probléma? Az, hogy a vers megfogalmazása Jézust a teremtmények sorába száműzi. Mintha ezt üzenné: Jézus volt az első teremtmény, az elsőszülött a teremtmények között, olyasvalaki, aki minden teremtmény előtt született, de végül is csak egy teremtmény.


A vers görög megfogalmazása azonban nem támogatja ezt az értelmezést. A πρωτότοκος πάσης κτίσεως (prótotokosz paszész ktiszeósz) magyar fordítása kb. ez lehetne: az egész teremtés elsőszülötte. Mit jelent ez valójában? Vajon tényleg azt, hogy Jézus az első teremtmény?


Az elsőszülött kifejezés sokféle értelemben jelenik meg a Bibliában. Jelenthet időbeli elsőséget, ha arra utal, hogy valaki egy család első gyermeke. Azonban más esetekben úgy jelenik meg, mint egy jogi pozíció: valaki az elsőszülött jogaival rendelkezik valami fölött. Pl. a Zsolt 89:27 Dávidról azt mondja, hogy Isten elsőszülöttséggel ajándékozza meg őt a királyok között. Tudjuk, hogy Dávid a családjában nem a legidősebb gyermek volt, így biológiai értelemben nem igaz rá, hogy elsőszülött lett volna. Még csak nem is ő volt Izrael első királya. Isten mégis az elsőszülött jogait adományozta neki minden földi király között. Ehhez hasonlóan az elsőszülöttség más esetekben is úgy jelenik meg, mint egy jogi pozíció (pl. 1Móz 25:31, vö. Zsid 12:16, 2Móz 4:22, Jer 31:9).


A Kol 1:15 tehát nem arról beszél, hogy Jézus teremtmény lenne. Ez az értelmezés a tágabb bibliai szövegkörnyezettel teljességgel ellentétes lenne (Jn 1:1, Zsid 7:3). Pál azt állítja, hogy Jézus az, aki az egész teremtés fölött az elsőszülött fiú jogaival rendelkezik, aki az atyjától megkapja az örökség nagyobbik részét. Érdekes, hogy az Egyszerű fordítás újszövetségi részről készült első fordítása a 2003-as kiadású teljes Bibliánál érthetőbben és a szöveg értelméhez hűségesebben adja vissza a vers értelmét: “Jézus feljebbvaló minden teremtett lénynél”. Szalai András a vershez fűzött magyarázatában így fogalmaz: “Az elsőszülött [jogaival rendelkezik] az egész teremtés fölött… Magyarul is ‘az ország első embere’ nem az első létező magyar, hanem az ország élén álló valaki.”


A vers helyes visszaadása ezért az, mely kiemeli, hogy Jézus az elsőszülött az egész teremtés fölött.


Jelenések


"A Jelenések könyve 1. fejezetében úgy mutatja be nekünk Krisztust, mint aki a "kezdet", (Jel.1.8). Ez nem azt jelenti, hogy Őneki volt kezdete. Hanem sokkal inkább azt, hogy Istennek bármi terve vagy célja volt, annak a kezdete Krisztusban volt. Ebben az értelemben Ő "Isten teremtésének kezdete". Akár az első, akár egy új teremtésről van szó, Krisztus (Ige) kezdi és Ő is végzi be Isten akaratát. Ő először porból alkotott meg bennünket, mint Ádám gyermekeit, majd újjáteremtett bennünket mint Isten gyermekeit."

2017. febr. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Ja és nem vagyok sem teológus, sem egyháztag, sem professzor, sem senki (1-es voltam)
2017. febr. 17. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Először is, a Biblia nagyon következetesen minduntalan szülöttként, Isten elsőszülöttjeként, egyszülött Fiaként beszél róla, sohasem említi teremtménynek.

De ami igazán perdöntő, az János 1:3, "Minden ő általa lett és nála nélkül semmi sem lett, a mi lett."

Itt a később megtestesült Isteni Igéről beszél, ebből ugye kiderül hogy akiről itt szó van, az a Fiú, a később emberként megtestesült Jézus. És elég konkrétan kijelenti, hogy minden általa lett, vagyis részt vett mindennek a teremtésében. Ebbe még ugyan bele lehetne magyarázni, hogy Ő volt az első teremtmény, és Jézus már csak minden másban segédkezett. Viszont az ige második fele kizárja ezt az értelmezést, ugyanis leszögezi hogy semmi nem lett nélküli. Azaz nincs semmi a világban, ami teremtve lett, ami teremtmény, de aminek teremtésében Jézus ne vett volna részt.

Szóval most vagy saját magát teremtette Jézus, ami elég logikátlan feltevésnek tűnik, vagy marad a másik lehetséges magyarázat, Jézus nem teremtmény, hiszen az Atya nem a semmiből teremtette, hanem saját magából hozta létre, "szülte".

2017. febr. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Nem vagyok teológus.


A Kolossé levél 1, 15től 19ig fontos rész, kiemelve ezt:

Kolossé 1:19 Mert tetszett az egész Teljességnek, hogy benne lakjék,

2017. febr. 17. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Kolossé 2,9 Mert Ő benne lakozik az istenségnek egész teljessége testileg,
2017. febr. 17. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 imakommandós ***** válasza:

Ebben a versben a szövegösszefüggésből kikövetkeztethető, hogy az Atya angyalnak nem mondta soha, hogy "szültelek", hanem csak a Fiúnak.


Zsid 1:5 Mert kinek mondotta valaha az angyalok közül: Én Fiam vagy te, én ma szültelek téged? és ismét: Én leszek neki Atyja és ő lesz nekem Fiam?


Mégis az elsőszülött kifejezést és az egyszülött kifejezést is használja az újszövetség Krisztusra. Mert mint isteni életet önmagában birtokoló egyszülött Fiú meghalt az emberekért, hogy a benne hivők is újjászülethessenek Istentől. És ilyen értelemben elsőszülött sok atyafi között meg egyszülött is mint magát létben tartó Isten.

2017. febr. 17. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Szia!

Jézus Krisztus nem teremtmény.

És tulajdonképpen sokkal nehezebb lenne olyan igéket keresni a Bibliában ami ellenkezőjét mondja, persze kivéve az őrtorony által kiadott bibliában, mert abban minden másképp van eltorzitva.


ApCsel 20:28

Viseljetek gondot azért magatokra és az egész nyájra, melyben a Szent Lélek titeket vigyázókká tett,AZ ISTEN anyaszentegyházának legeltetésére, melyet TULAJDON VÉRÉVEL szerzett.


Rengeteg olyan vers van ami egyértelmüen bizonyítja,hogy Jézus Krisztus Urunk NEM teremtmény!


Üdv

2017. febr. 17. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ján.

8,57 Mondának azért néki a zsidók: Még ötven esztendős nem vagy, és Ábrahámot láttad?

8,58 Monda nékik Jézus: Bizony, bizony mondom néktek: Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok.

8,59 Köveket ragadának azért, hogy reá hajigálják


Mik.

5,2 De te, Efratának Bethleheme, bár kicsiny vagy a Júda ezrei között: belőled származik nékem, a ki uralkodó az Izráelen; a kinek származása eleitől fogva, öröktől fogva van.

2017. febr. 17. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 How Arrow ***** válasza:

Kedves kérdező


"Melyik más bibliai vers támasztja alá, hogy Jézus nem teremtmény?"


Mindeggyik bibliavers alátámasztja hogy Jézus nem teremtmény hanem Isten(Fiu Isten)

Az előttem komentelők szépen és helyesen megirták, magyarázták.

2017. febr. 17. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Én és az agya egyek vagyunk" (Nem tom, pontosan hol van)

És az angyali üdvözlet, azt meg nem tudom szó szerint.

2017. febr. 19. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!