Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hatodik, vagy hetedik...

A hatodik, vagy hetedik parancsolat a ne paráználkodj?

Figyelt kérdés

Van ahol hatodiknak írják, van ahol hetediknek. Ennek mi a története? Több féle felosztása van a tízparancsolatnak?


A szex szó valóban a latin 6-os számból a 6. parancsolatból eredhet?



2017. márc. 28. 11:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

7.


Nem tudom, szerintem nem. A hatodik parancsolat a "ne ölj"

2017. márc. 28. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%

Jah, lemaradt: Az eredeti tízparancsolatot átírták a mai egyházak, náluk a hatodik a ne paráználkodj, de az eredetit a 2 Mózes 20-ban találod


És szólá Isten mindezeket az igéket, mondván:

(I.) Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából.

Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

(II.) Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőnszerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.

De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

(III.) Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

(IV.) Megemlékezzél a szombatról, hogy megszenteljed azt.

Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;

De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, [se] szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van;

Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt.

(V.) Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr a te Istened ád te néked.

(VI.) Ne ölj.

(VII.) Ne paráználkodjál. (Az eredetiben: Ne légy házasságtörő.)

(VIII.) Ne lopj.

(IX.) Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

(X.) Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.

2017. márc. 28. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ!

Közben találtam a wikipédán egy leírást, miszerint a

"A Biblia katolikus és evangélikus változataiban, néhány fordítási eltéréssel szintén a fenti szöveg olvasható, ám a katekizmus-változatok ettől jelentősen eltérnek: kihagyja a 2. és kettébontja a 10. parancsolatot."

[link]


Akkor talán ez az, ami összezavart engem.

2017. márc. 28. 12:24
 4/12 anonim ***** válasza:
59%

Az eredeti szövegben 14 parancsot olvashatsz, ezt az könnyebb megjegyezhetőség miatt egyszerűsítették. Így lett 10 parancs.


Ebből a 14-ből sokan az első kettőt egybevonják, mert lényegében ugyan azt írják le. Így lehet eltérés, hogy a "Ne paráználkodj" hol 6. hol 7. parancs.

Valamint a 10. parancsot kettészedték, külön tulajdonra, külön házastársra. Ez annyiból szimpatikusabb, hogy nincs az az áthallás, mintha a feleség a férj tulajdona lenne.

2017. márc. 28. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2017. márc. 28. 12:33
 6/12 anonim ***** válasza:
Katolikusoknál 6., protestánsoknál 7. De a lényeg ugyanaz, csak máshogy számozták be a parancsokat.
2017. márc. 28. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Köszönöm a részletes választ!

Közben találtam a wikipédán egy leírást, miszerint"


Nincs mit! Én is kerestem a kettébontott magyarázatot, de akkor te megtaláltad:)

2017. márc. 28. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A kérdés második felére, miszerint a szex szó valóban a latin 6-os számból a 6. parancsolatból eredhet? Nem.


A szex szó a latin sexus szóból származik, melynek jelentése: biológiai nem.


Üdv. Péter

2017. márc. 28. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
Az is elgondolkodtató, hogy a Katolikus Egyház miért hagyja ki a második parancsolatot, a faragott képek imádatának tiltását. Milyen álnok dolog aztán a tizediket kettéosztani csak azért, hogy a 10 db parancsolat megmaradjon... Ja és a negyediket, a szombat megszentelését pedig vasárnapra váltották...
2017. márc. 30. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
35%

"Az is elgondolkodtató, hogy a Katolikus Egyház miért hagyja ki a második parancsolatot, a faragott képek imádatának tiltását. Milyen álnok dolog aztán a tizediket kettéosztani csak azért, hogy a 10 db parancsolat megmaradjon... Ja és a negyediket, a szombat megszentelését pedig vasárnapra váltották..."


A protestánsok meg egy kalap alá vonták a feleséget és a tulajdont... :))) Csakhogy meglegyen a 10. Melyik a jobb?

Amúgy meg már leírtuk párszor: üss fel bátran egy katolikus bibliafordítást (ne félj, nem fog belőle megszállni a parázna Babilon és a hétszarvú sárkány), és láss csodát, hogy ugyanúgy benne van, hogy ne csináljuk képeket. Mivel az eredeti szövegben nincs íly módon számozás, mint ahogy utólag beszámoztuk.

2017. márc. 30. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!