Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan gondoljátok, a világ...

Hogyan gondoljátok, a világ eleve elrendeltetett?

Figyelt kérdés
2017. ápr. 20. 16:16
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem és igen. Isten felette áll időnek, ő teremtette. most, jelenleg is minden múltbeli időben és minden jövőbeli időben jelen van. ez számunkra felfoghatatlan, de ilyen értelemben​ tudja a jövőt,mert ott van. viszont nem eleve elrendeltetett minden másodperce minden pillanatodnak, de a fejed tetejére is állhatsz, mivel előtte a jövő nem titok, így nem tehetsz ellene. de mivel számodra mégsem elrendeltetett, így mégis tehetsz ellene.
2017. ápr. 20. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem.

Kálvinnak ezzel a tanításával szemben már magán a református egyházon belül is elég hamar felléptek. Mindössze néhány évtized telt el, és 1600 körül megjelentek Jacobus Armenius holland hittanító hittételei. Arminius néhány hibát észlelt Kálvin tanításaiban, és hamar számos követője lett a református egyházon belül. Az arminiánusok 5 pontban foglalták össze, miben nem értenek egyet Kálvin tanaival, ennek az 5 kifogásolt pontnak az egyike volt a predesztináció tana. (Egy másik ismert pont volt pl. a "szentek kitartása" nevű dogma ill. annak kritikája, amely dogma azt mondja ki, hogy aki élete során valamikor egyszer üdvösséget kapott, az soha többé nem veszítheti el azt, és mindenképp a mennybe kerül - amit ma is tanítanak helyenként a református egyházban és számos más protestáns egyházban, pl. többek között a Golgota Gyülekezetben) Az arminiánusokat idővel zsinat elé állították, és részben kiszorították a református egyházból, de egyes tanításaikat több későbbi keresztény egyház átvette (pl. baptisták, metodisták, nazarénusok adventisták, pünkösdiek stb.).

2017. ápr. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Isten Fia áldozata eleve elrendeltetett a világ megalapítása óta.


Isten jelleméből eredően,eleve elrendelte a bűn megoldását,a megváltást.


A személyes életem,megváltottságom,vagy kárhozatom nem rendelte el Isten,bár elmém minden gondolatát ismerte fogantatásom előtt.(A szeretet szabadakarati elve kizárja Isten elrendelését bárki kárhozatalára!)

2017. ápr. 20. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Ozmium42 ***** válasza:

Azon gondolkoztam, hogy mindegy. Ha eleve elrendelt, akkor az Univerzum minden paraméterét ismernünk kell legalább egy adott pillanatban, hogy megtudhassuk, mi az a jövő, ami el van rendelve. Ez lehetetlen, tehát gyakorlati jelentősége nincs, soha nem fogjuk megtudni, mi a predesztinált jövő, tehát számunkra olyan, mintha nem is lenne. Csak utólag tudjuk meg. Ha pedig nincs eleve elrendelés, akkor ugyanez a helyzet, csak akkor egyáltalán nincs is fix jövő, amit ki lehet kémlelni valahogy... de egyébként sem tudnánk, tehát ugyanott vagyunk.


Persze ez gond, ha Istenben hiszel. Ha eleve elrendelés van, mindenért ő a felelős, nem róhatja fel bűnt. Ha meg nincs eleve elrendelés, akkor nem kéne tudnia jósolgatnia, mert a jövő többféleképpen is alakulhat addig, amíg nem alakul valahogy. Akármelyiket veszed alapul, mindenhogy ellentmondásra vezet valamelyik hitelvvel, és ez elég gáz szerintem.

2017. ápr. 20. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 imakommandós ***** válasza:
A teremtett világ átok alá lett vetve, tehát eleve el van rendelve a pusztulásra. Az embereket viszont nem rendeli Isten pusztulásra, hanem azt akarja, hogy mindenki alá rendelje magát az igazságnak és üdvözüljön. Nem Isten, hanem mindenki maga dönti el, hogy kit akar szolgálni amikor hallja az evamgéliumot.
2017. ápr. 20. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ha eleve elrendelés van, mindenért ő a felelős, nem róhatja fel bűnt. Ha meg nincs eleve elrendelés, akkor nem kéne tudnia jósolgatnia, mert a jövő többféleképpen is alakulhat addig, amíg nem alakul valahogy. "

Első résszel egyetértek.

Másodikkal nem, mert a mi múltunk, jelenük, jövőnk Isten előtt egy örök valóságkép. Nem tudom, miért nehéz azt felfogni, hogy azért, mert Isten rálát a jövőre az nem jelent beavatkozást .. Pedig ezt elég egyszerű belátni...

Ha én megmondom, hogy holnap mit fogsz csinálni az nem azt jelenti, hogy én rendeztem úgy ... Ez utóbbit sokan keverik az eleve elrendeléssel...

2017. ápr. 21. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Én azt vallom, az ÉN világom elrendeltetett. A születésem, egyben a halálos ítéletem is. De a kettő között tehetek azért, hogy az utolsó pollanatomban a "jó mulatság, s férfimunka volt" érzetével búcsúzzak.
2017. ápr. 21. 20:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!