Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A református hitvallás mennyir...

A református hitvallás mennyire hangsúlyozza az eleve elrendelés tanát, a predesztinációt? Vagy ennek vallása nélkül is lehetek református?

Figyelt kérdés

Minden más tanával egyetértek, de a predesztinációt nem tudom elfogadni olyan értelmezésben, hogy Isten egyeseket eleve vagy az üdvösségre, vagy a kárhozatra rendelt.


Én hiszem, hogy azt, hogy válaszolunk Isten hívására, vagy nem, azt saját döntésnek hagyta meg Isten.


2017. jún. 9. 20:47
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:

Isten úgy említette​ úgymond az életetek részévé vált az​ élet és a halál. De válaszd az életet.

Mindenképpen​ tiszteletben tartja a szabad akaratot. De aki nem kerül be az​ Isten Országába az az Önhibájának köszönheti. Aki nem hisz Jézus Krisztusban és nem válik Isten tökéletes szeretete által Jézusban való hit által Isten gyermekéve.

Akkor rá már csak a halál fog várni.

2017. jún. 9. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
100%

Benne van a KÁTÉ-ban is, amikor pl konfirmálsz, akkor ezt is elfogadod. Az más kérdés, hogy hiszel-e benne. Az pedig megint más kérdés, ha nem hiszel, akkor miért fogadtad el.


Esetleg nézd meg az evangélikusokat, ha protestáns vallások közt keresgélsz, náluk nincs kettős predesztináció és sok szempontból hasonlítanak a reformátusokhoz.

2017. jún. 9. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:

Csak evangélikus közösség meg nincs a közelben. Így azt gyakorolni elég nehéz volna. :/


Református közösség van.

2017. jún. 9. 21:36
 4/27 anonim ***** válasza:

Gondolom más protestáns (baptista), esetleg nem protestáns (katolikus, ortodox) felekezet meg nem nagyon érdekel/nyerte el tetszésedet.


Ez esetben sokat nem tudsz tenni.

2017. jún. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:

Római katolikus vagyok, de úgy érzem, meghasonlott a hitem a katolikus tanokkal kapcsolatban.


Pl. képtelen vagyok gyónni. Anélkül pedig áldozni nem lehet elvileg. Továbbá, azt sem tudom elfogadni, hogy a szentostya Krisztus valóságos testévé lényegülne át.


A keresztségben a vízről sem hiszik azt még a katolikusok sem, hogy átváltozik Jézus vérévé pl.


Tudom, hogy a bűnökben lehetnek fokozatok, de nem hiszem a katolikusok általi besorolást, pl. halálos bűnök. A Szentlélek káromlása lehet az, de más, nem hinném.


A református tanokat illetően a predesztináció az, amit nem hiszek.

2017. jún. 9. 21:56
 6/27 anonim ***** válasza:

Amit te írsz (Isten egyeseket üdvösségre, másokat kárhozatra ítélt) az a KETTŐS predesztináció, ami NINCS benne a két református hitvallásban, ami a Heidelbergi Káté és a Második Helvét Hitvallás!


Azt írja csupán, hogy Isten az üdvösségre rendelt el egyeseket (tehát azt hogy bárkit kárhozatra rendelt volna, ilyet nem ír!). Ezt nagyon kevesen tudják, de ezt egyébként a katolikusok is (!) vallják a Quiercy zsinat szerint. Ott az az indoklás, hogy mivel Isten úgyis tudta előre hogy ki fog üdvözülni, ezért azokat elrendelte az üdvösségre. A református iratokban nincs ilyen levezetés, csupán annyi, hogy a Biblia ezt írja, és kész.

2017. jún. 9. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

Megint én:


Heidelbergi Káté ennyit ír a témáról:


("Mit hiszel a közönséges keresztyén anyaszentegyházról?") így szól a válasz: "Hogy Istennek Fia az egész emberi nemzetségből Szentlelke és Igéje által, az igazi hitnek egységében magának az örök életre kiválasztott gyülekezetet gyűjt egybe a világ kezdetétől fogva annak végéig: Azt oltalmazza és fenntartja. És hogy annak én is élő tagja vagyok és örökké az is maradok."


A Második Helvét Hitvallás ennyit ír:


"Isten öröktől fogva, szabadon és ingyen kegyelemből, személyválogatás nélkül eleve rendelte vagyis elválasztotta a szenteket, akiket Krisztusban idvezíteni akar" (1. pont). Majd hozzáteszi: "És ámbár Isten ismeri azokat, akik az övéi, (2 Tim. 2,19) és valahol említés van téve a választottak kevés számáról: (Máté 20,16) mindazáltal mindenek felől jót kell remélnünk és senkit sem kell meggondolatlanul az elvetettek közé számlálni" ,


Ha szeretnéd olvasgatni ezt a két református hitvallást, parancsolj:


[link]


[link]

2017. jún. 9. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

Mondjuk a keresztvíz nem tudom mitől lenne Jézus vére, de a többi észrevételed a te szemszögedből lehetne akár érthető is.

Ha jobban érdekel, akkor írj nyugodtan üzenetet és segíthetek kibogozni a dolgokat.


#6

Idézem a kátét:

20. Ugyanúgy üdvözül-e Krisztus által minden ember, ahogyan Ádám által elveszett?

Nem.

Csak azok üdvözülnek, akiket Isten igaz hit által Krisztusba oltott, s akik az ő jótéteményeit elfogadják.


Szerintem itt van a nagy ellentét, mert azt állítja, hogy az emberek csak egy kiválasztott csoportja üdvözülhet. Persze sokkal finomabban fogalmaz, mint Kálvin.

2017. jún. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

61% Ez ki is ment a fejemből, köszönöm az észrevételt...


Az én értelmezésem szerint viszont:

-Azt írja hogy nem fog mindenki üdvözülni. Ez ha tetszik, ha nem, de tényleg így van.

-Illetve megerősíti az "egyszeres" predesztinációt (=Isten üdvösségre ítélt embereket), de itt sincs szó a kétszeres predesztinációról (=egyes embereket eleve kárhozatra ítélt, másokat üdvösségre).

-Sőt, mivel azt írja hogy el kell fogadni Isten jótéteményét, ez már nem is annyira predesztináció párti!

2017. jún. 9. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Különösen ez utóbbi észrevételed miatt írtam, hogy finoman fogalmaz.


Azonban, ha kicsit komolyabban értelmezzük az általad idézetteket, vagy amit én idéztem, szerintem benne foglaltatik a kettős predesztináció.

Hiszen ha csak egy csoportnyi ember (lehet akár sok milliónyi is) választott ki az üdvösségre, akkor a többit mire választotta ki?

Vagy amit idéztél: "eleve rendelte vagyis elválasztotta a szenteket, akiket Krisztusban idvezíteni akar" Itt is egy csoportot választott külön.

"mindazáltal mindenek felől jót kell remélnünk és senkit sem kell meggondolatlanul az elvetettek közé számlálni"

Ez is kimondja, hogy vannak eleve elvetettek. De hozzáteszi amit én is kicsit hasonlóan egy másik kérdésnél, hogy remélni kell a jót.


Míg sok más felekezetnél úgy tartják, hogy mindenkit az üdvösségre rendelt, viszont nem mindenki fogadja el Isten kegyelmét és ezért kárhozik el. Itt tehát ténylegesen a szabad akaraton múlik.

2017. jún. 9. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!