Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Református istentiszteleten...

Református istentiszteleten járulhatok Úrvacsorához az alábbi esetben, vagy nem?

Figyelt kérdés

Hivatalosan katolikus vallású vagyok (kereszteltek és bérmálkoztam is).

De saját döntésemből, felnőttként, kb féléve egy református közösségbe járok. Ott találtam meg a helyem. Az ő tanításaikkal tudok azonosulni, igen az Úrvacsorával is, szemben az áldozással. De még hivatalosan nem tartozom a ref. közösségbe.

Augusztus 20-án lesz Úrvacsora.

Szeretnék Úrvacsorához járulni, de nem tudom, hogy szabad-e nekem úgy, hogy azzal tudok azonosulni, elfogadom az arról szóló tanítást is.


Mitől függ, hogy ilyen esetben járulhatok-e Úrvacsorához, vagy sem?


Ha mégsem, akkor hogyan viselkedjek? Hiszen ez egy kb. 20 fős közösség, mindenki ismer mindenkit és én vagyok az egyedüli itt, aki katolikusként jár istentiszteletre.


Nem akarom azt sem, hogy csak az Úrvacsora miatt ne menjek el...



2017. aug. 7. 16:52
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:

Még ez fontos:

REFORMÁTUS szempontból érdekel, hogy a református egyház tanítása szerint a fent leírt esetben járulhatnék-e Úrvacsorához.


Az, hogy a katolikus egyház esetleg tiltja, az engem nem érdekel.

2017. aug. 7. 16:58
 2/20 anonim ***** válasza:
91%

Nem, mivel nem vagy hivatalosan református. Bizonyos helyeken elfogadott az intercommunio az evangélikusokkal, de az sem vagy.


Szerintem nem kell belőle nagy ügyet csinálni, egyszerűen nem járulsz úrvacsorához. Én is voltam már más felekezetnél ilyen esetben, pont így tettem.

2017. aug. 7. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Az én református közösségembe a reformátusok mellett luterámusok,katolikusok,ortodoxok,pesbiteriánusok,adventisták,krisnahitűek,zsidók járnak,és bárki vehet úrvacsorát.(Csak a zsidók,és a krisnahitűek nem élnek a lehetőséggel.)


Az úrvacsora,az Úré,s nem méltatlan szolgájáé,s így azt csak Isten vonhatná meg,de ilyenről,még nem hallottam.(Tegnap vettünk úrvacsorát.Volt,aki kovásztalan kenyérrel,volt aki kovászossal.Volt vörös szőlő dzsúz,és vörös bor,amiből lehetett választani.)

2017. aug. 7. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Tényleg csak jószándékból írom, hogy ne vezesd félre szegény kérdezőt. Már sokat írtad a te gyülekezetedet, ha jól rémlik, akkor amerikában van, de az közel sem hagyományos eset, se nem hivatalos.

Az úrvacsorázhat reformátusoknál, aki áttér hivatalosan reformátusnak, vagy intercommunió van felekezeteik közt.


Van egy harmadik eset, amit megpróbálhatsz kérdező, hogy külön engedélyt kérsz az adott felekezet felett álló püspökségtől, illetve a saját katolikus egyházmegyédtől. Ha ezt engedélyezik (nem egyedi eset a tiéd), akkor áttérés nélkül is úrvacsorázhatsz az adott felekezetben. Pont a napokban olvastam erről egy cikket.

2017. aug. 7. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat.


Azért is kérdeztem meg mert:

- nem akarok bűnt elkövetni, hogy úgy járulok oda, hogy közben nem engedélyezett

- igenis tiszteletben akarom tartani az adott közösség sákramentumát, és amíg nem vagyok tagja hivatalosan, addig valóban hiába mondom, hogy én ezt fogadom el.... "papíron" mást "vallok", és a hivatalos megvallással kell majd egyszer megerősítenem hitemet (konfirmálás).


Akkor az Úrvacsora idején én a helyemen maradok, csöndben. :)

2017. aug. 7. 17:40
 6/20 anonim ***** válasza:
Baptista vagyok. Nálunk úgy szól a felhívás Úrvacsorakor, hogy az veheti, aki megvallotta hitét és keresztségben részesült, legyen az baptista, református, evangélikus, stb. Senki nem vonhatja meg senkitől az Úrvacsorát.
2017. aug. 7. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
90%

Én úgy tudom, hogy nem lehet.

Volt egyszer egy disputa, ahol Barsi Balázs ferences atya és Bogárdi Szabó István ref. püspök beszélgettek az Eucharisztiáról és az Úrvacsoráról. Ott volt az a kérdés, hogy pl. Barsi atya mehetne-e Úrvacsorázni és mondták, hogy igazából az Úrvacsora ugyanúgy közösségi szentség, mint az áldozás. Ez azt jelenti, hogy felkészült személy részesülhet. Az nem válasz, hogy most eszembe jutott, hogy ezzel tudok azonosulni.

2017. aug. 8. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
73%
Azt nem értem, hogy néhányan egyéni véleményüket mondják el, ami az ég világon senkit nem érdekel. Aki meg elmondja a hivatalos álláspontot, azt meg lepontozzák.
2017. aug. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

"Az nem válasz, hogy most eszembe jutott, hogy ezzel tudok azonosulni."


NEM "most jutott eszembe". Hanem nem véletlen hagytam ott a hétköznapokban a rk. egyházat és járok olyan helyre, ahol valóban az igét hirdetik. Ugyanakkor tiszteletben akarom tartani a közösség "szabályait" is. Szeretnék Úrvacsorához járulni, és igen, lelkileg felkészült vagyok, de ha nem szabad, mert még hivatalosan nem vagyok a közösség tagja, akkor természetesen nem járulok oda.

2017. aug. 8. 13:37
 10/20 anonim ***** válasza:
0%
Rendszeresen jártam a vésztői,és a békési református templomba,mivel tanítottam ott.Minden esetben,amikor úrvacsorai istentisztelet volt,felajánlották annak vételét.(Nem fogadtam el,mert alkoholos bor,és kovászos-normál-kenyér,szerintem nem jelképezheti Krisztus bűntelen testét,és szellemiségét.)
2017. aug. 8. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!