Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Református istentiszteleten...

Református istentiszteleten járulhatok Úrvacsorához az alábbi esetben, vagy nem?

Figyelt kérdés

Hivatalosan katolikus vallású vagyok (kereszteltek és bérmálkoztam is).

De saját döntésemből, felnőttként, kb féléve egy református közösségbe járok. Ott találtam meg a helyem. Az ő tanításaikkal tudok azonosulni, igen az Úrvacsorával is, szemben az áldozással. De még hivatalosan nem tartozom a ref. közösségbe.

Augusztus 20-án lesz Úrvacsora.

Szeretnék Úrvacsorához járulni, de nem tudom, hogy szabad-e nekem úgy, hogy azzal tudok azonosulni, elfogadom az arról szóló tanítást is.


Mitől függ, hogy ilyen esetben járulhatok-e Úrvacsorához, vagy sem?


Ha mégsem, akkor hogyan viselkedjek? Hiszen ez egy kb. 20 fős közösség, mindenki ismer mindenkit és én vagyok az egyedüli itt, aki katolikusként jár istentiszteletre.


Nem akarom azt sem, hogy csak az Úrvacsora miatt ne menjek el...



2017. aug. 7. 16:52
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"Már sokat írtad a te gyülekezetedet, ha jól rémlik, akkor amerikában van, de az közel sem hagyományos eset, se nem hivatalos."


"Azt nem értem, hogy néhányan egyéni véleményüket mondják el, ami az ég világon senkit nem érdekel. Aki meg elmondja a hivatalos álláspontot, azt meg lepontozzák."


Nekem úgy rémlik, hogy a reformátusoknál nincs is egységes, az egész világra vonatkozó szabályozás egy csomó dologról. Akkor most erről van, vagy nincs? Függ attól, hogy ő amerikában van-e vagy nem függ? Az adott gyülekezetet kell megkérdeznie, vagy ki illetékes igaziból válaszolni neki?

2017. aug. 9. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Amerikában :)
2017. aug. 9. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Már hogy ne lenne, csak az a helyzet, hogy sok református igazából nem is református.


Például a Heidelbergi Káté minden református közösség, gyülekezet hitelveinek alapja. Ez pedig elég jól szabályozza az úrvacsorát is többek között.

2017. aug. 9. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

A Heidelbergi Káté ennyit ír azúrvacsorárál,amiből nem derül ki,hogy az úrvacsorát közvetítő lelkész jogosult-e megvonni azt bárkitől:


"XXV. ÚRNAPJA.


65. K.: Mivel egyedül csak az igaz hit tesz bennünket Krisztusnak és minden Ő jótéteményének részesévé, honnan származik akkor ez a hit?


F.: A Szentlélektől, aki a. szent Evangélium hirdetése által gerjeszti fel szívünkben a hitet és a Sákramentumokkal való élés által erősíti meg azt.


Ján. 3: 5; Ef. 2: 8; Máté 28: 19-20; Róm. 10: 17; Fil. 1: 29; 1. Pét. 1: 22, 23.


66. K.: Mik a Sákramentumok?


F.: A Sákramentumok látható szent jegyek és pecsétek, melyeket a végre szerzett Isten, hogy az azokkal való éléssel annál inkább megértesse velünk és megpecsételje az Evangélium ígéretét. Tudniillik, hogy Krisztusnak a keresztfán elvégzett egyetlenegy áldozatáért: bűnbocsánatot és örök életet ajándékoz ingyen kegyelemből.


Róm. 4: 11; Csel. 2: 38; 1. Kor. 11: 23; 1. Móz. 17: 11; 5. Móz. 30: 6; 3. Móz. 6: 25; Zsid. 9: 7-9, 24; Ézs. 6: 6-7; 59: 9.


67. K.: Arra valók-e és a végből rendeltettek-e az Ige és a Sákramentumok, hogy hitünket odairányítsák Jézus Krisztusnak keresztfán való áldozatára, mint üdvösségünk egyedüli alapjára?


F.: Bizony úgy van. Mert az Evangéliumban arra tanít a Szent Lélek és a Sákramentumokban arról biztosít, hogy tökéletes üdvösségünk Krisztusnak a keresztfán érettünk megtörtént egyetlen áldozatában van.


Róm. 6: 3; Gal. 3: 26-27; 1. Kor. 5: 7.


68. K.: Hány Sákramentumot szerzett Krisztus az Új Szövetségben, vagy Testamentumban?


F.: Kettőt. Úgymint a szent Keresztséget és az Úri szent Vacsorát.


Máté 28: 19; 1. Kor. 11: 23-25."

2017. aug. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Alex Fly ***** válasza:
46%
Hogy a református egyház pontosan hogyan szabályozza, azt nem tudom. De hogy Isten Igéje mit mond erről, az világosan le van írva Pál apostol Korinthusbelieknek írott első levele 11. fejezetének 23. versétől a 30.-ig tartó részében.
2017. aug. 11. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Kedves Alex Fly !


Az idézett ige ilyen tanácsot ad az úrvacsora vételére(nem kiszolgálására,hanem vételére):


"Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok e pohárt, az Úrnak halálát hirdessétek, a míg eljövend.Azért a ki méltatlanul eszi e kenyeret, vagy issza az Úrnak poharát, vétkezik az Úr teste és vére ellen.Próbálja meg azért az ember magát, és úgy egyék abból a kenyérből, és úgy igyék abból a pohárból,Mert a ki méltatlanul eszik és iszik, ítéletet eszik és iszik magának, mivelhogy nem becsüli meg az Úrnak testét."(1 Kor 11:26-29)


Ebből egyértelmű,hogy nem az egyház,a pap próbálja meg kinek hajlandó adni azt ami az Úré,hanem az Úr asztalához járuló egyén próbálja meg önmagát.


Mi is ez a próba?

Talán az veheti,aki nem vétkezett?Akkor senki sem vehetné!

Csakis az,aki nem becsüli az Úr testét,hanem saját cselekedeteivel véli kiérdemelni üdvösségét.

2017. aug. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Alex Fly ***** válasza:

@16: a kérdező az iránt érdeklődött, vehet-e úrvacsorát és nem azt, hogy kiszolgáltathatja-e másnak. Az említett igerész erre ad biblikus választ.

Azz pedig nem a helyi szolgáló tisztje lenne eldönteni, ki az, aki érdemes erre.

2017. aug. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

a 20.-i úrvacsora vétel előtt egy héttel beszélgettem a lelkésszel abban a gyülekezetben, ahova jó ideje járok.

Elmondtam neki azt, amit tudnia kell és megkérdeztem, hogy szabad-e majd oda járulnom.


A lelkész válasza ennyi volt: az az Úr asztala és nem az övé. Az Úr vizsgálja meg a szíveket és indít cselekedetekre így az odajárulásra is. Ő ezt emberként nem akadályozhatja meg. :)

2017. aug. 27. 12:14
 19/20 anonim válasza:
100%
Én református vagyok, és mi úgy tanultuk anno, hogy csak az járulhat az Úr asztalához, aki konfirmált. A konfirmáció hitbeli megerősítés, egyben felkészítés az Úrvacsora vételre. Nem gondolkoztál még rajta, hogy esetleg konfirmálj?
2017. nov. 9. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

A lelkész válasza ennyi volt: az az Úr asztala és nem az övé. Az Úr vizsgálja meg a szíveket és indít cselekedetekre így az odajárulásra is. Ő ezt emberként nem akadályozhatja meg. :)

Kérdező ,ez a tökéletes, egyértelmű válasz a kérdésedre.

Ha hitedről bizonyságot tettél,bűneidet megbántad,akkor az Úrasztalához járulhatsz.

2019. aug. 12. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!