Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mik a legnagyobb elteresek a...

Mik a legnagyobb elteresek a romai katolikus es a keleti orthodox kozott?

Figyelt kérdés

Szeretenek megkeresztelkedni es szeretnem tudni hogy miben ternek el egymastol, hogyan megy a keresztelkedesi folyamat (20 eves vagyok), mennyi ideig tart, stb stb.

Melyik Bibliai forditas hasznaljak, es az Imak is elternek egymastol ?

Elore is koszonom a valaszokat!


2017. aug. 31. 14:57
 1/10 A kérdező kommentje:

Szeretnek*

Forditast*

(bocsanat nincs ekezetem es a hibakat nezzetek el, elfelejtettem atolvasni mielott elkuldtem)

2017. aug. 31. 15:00
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazából nincs túl sok eltérés, sőt szinte alig van a külsőségeket leszámítva.


Az ortodoxok szerint a Szentlélek csak az Atyától, a katolikusok szerint az Atyától és Fiútól származik.

Az ortodoxok két szín alatt áldoznak kenyérrel és borral, a katolikusok többnyire csak ostyával, egy szín alatt (időnként van itt is két szín alatti).

Nem ismerik el Péter elsőbbségét, így a pápaságot sem. Az ortodox egyházakat a pátriarkák vezetik, közülük a moszkvai a legerősebb.


A keresztelés szertartása a különböző ortodox közösségekben eltérő lehet, a katolikusoknál minden esetben víz hintésével történik. Mind a két egyházban az ideje 1-2 év, természetesen a felkészülésnek.


Ortodoxoknak nincs külön magyar bibliafordításuk tudtommal, ezért ortodoxként is használhatod a katolikus Káldi-féle fordítást vagy a Szent István társulat fordítását. A katolikusok 72 könyvet ismernek el, az ortodoxok ezen felül még néhányat, mint a Makkabeusok 3. könyve, vagy a 151. zsoltár. Ellenben a protestáns Bibliákban csak 66 könyv szerepel, ezeket kerüld.


Katolikusként is mondhatsz ortodox imát, ahogy fordíva is.


A kiválasztásnál érdemes figyelembe venned azt is, hogy melyik egyházkösség van a közeledben. Hiszen csak így tudsz megfelelni az Úr napját szenteld meg parancsnak és így tudod magadhoz venni Krisztus Testét kellő rendszerességgel.

2017. aug. 31. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

Amit az előző.


Annyit tennék hozzá, hogy Magyarországon (illetve általában a magyar nyelvterületeken) a katolikusnak mélyebb hagyománya van, például Árpád-házi szentek, templomok, kegyhelyek, ünnepek, rendezvények. Persze nincs akadálya, hogy valaki görögkeleti felekezethez tartozzon, és vannak is nálunk, de nehezebben hozzáférhetőek. Katolikusként bárhova utazol az országba, nincs akadálya annak, hogy elmenj a vasárnapi misére, szinte minden település valamely plébánia vonzáskörzetébe tartozik.


Viszont az ortodoxok szertartásai nagyon szépek, érdemes egyszer megnézni egy szentmisét.


Illetve hát ugye van egyfajta középutas megoldás, a görögkatolikus közösségek, amik az ortodox rítust követik, de elismerik a pápa főségét, és a katolikus egyház részeinek vallják magukat.

2017. aug. 31. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Tényleg kérdező, görögkatolikus, mint megoldás?

Ott keleti a rítus, de teológiában ugyanaz, mint a római katolikus. Bár az ortodoxok sem sokban különböznek, fő különbségek:

-az ortodoxok nem vallják, hogy a Szentlélek az Atyától ÉS a Fiútól származik, hanem szerintük csak az Atyától.

-az ortodoxok nem vallják Róma főségét

-keleten csak egy szerzetesrendi forma alakult ki, nyugaton sokkal több van, különféle célokkal.

-az ortodoxok és a görögkatolikus is egy időben szolgáltatják ki a keresztség és a bérmálás szentségét. Tehát ha baba, akkor már a babát is megbérmálják. Katolikusoknál, kisbabát csak keresztelik, 7 év körül elsőáldozó és 14 évesen (de valahol csak 18 fölött) bérmálkozik. Persze felnőttkeresztségnél, mint nálad ez egyszerre van már.

-Én úgy látom, hogy keleten jóval erősebb a kép -és az ereklyetisztelet. Keleten az ikonképek jelentik az egyházi művészetet, nyugaton viszont nagyobb teret kapott a művészet, szerintem változatosabb a képzőművészeti paletta, de keleten meg megvan az ikon szakralitása. Úgy tekintenek az ikonra, mint a Szentírásra: csak míg a Szentírást olvasod, az ikon a kép által közvetíti Isten szavát.

De érdemes azt is figyelembe venni, hogy ha már elköteleződsz, akkor hogyan tudod rendszeresen élni a hitedet. Ortodox templom kevés van, katolikus meg van mindenhol.

2017. szept. 1. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Dongaben ***** válasza:

Én azt javasolnám, hogy keress fel mindkét oldalon 1-1 papot, akik sokkal többet tudnak ebben segíteni, mint az itteni válaszok.

Valóban: A szertartások menetében, és külsőségekben van csak némi eltérés. Illetve, hogy a "Görög katolikus" egyházban nős férfiak is lehetnek papok.

2017. szept. 1. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Dongaben ***** válasza:
Én gyanítom, hogy a kérdező nem a "keleti orthodox", hanem a "Görög katolikus" egyházra gondolt... De, ezt nagyon sokan keverik...
2017. szept. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen a valaszokat mindenkinek!


Egeszen pontosan az Orosz Orthodoxra gondoltam mivel ahol en elek, itt szinte csak Orosz, Bulgar es Roman Orthodox templomok vannak.


Egeszen eddig magyar katolikus templomba jartam de szeretnem az orthodox vallast is megismerni egy kicsit. Olyan vallast szeretnek valasztani amit szeretek, amiben hiszek, es termeszetesen amit kovetni is fogok.

2017. szept. 1. 13:59
 8/10 Dongaben ***** válasza:
Akkor menj el több "keleti orthodox" Istentiszteletre. ( Senki nem fog kidobni...) A keresztény egyházak amúgy olyan dolgok miatt vitáznak egymással... Szóval: "lényegtelenek a lényeget tekintve!"
2017. szept. 1. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha eddig katolikus templomba jártál, akkor nem vagy esetleg megkeresztelve?

Az ortodoxok nem fognak újrakeresztelni téged.

2017. szept. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nem, nem vagyok sajnos!

2 eve kezdtem el jarni templomba kb es mivel a katolikus templom volt az egyetlen amit ismertem itt a kornyeken ezert oda jartam de kozben probaltam felfedezni mas agakat is mint pl az orthodox.

2017. szept. 11. 23:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!