Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a kék, fehér...

Mi a különbség a kék, fehér és a fekete kipa között, van egyáltalán különbség?

Figyelt kérdés
2010. máj. 27. 12:38
 1/7 anonim ***** válasza:
26%
Aki kéket hord annak a felmenőit a holokausztban ciángázzal ölték meg, aki fehéret, annak kipufogógázzal, aki feketét, annak meg fejbelőtték a rokonait.
2010. máj. 27. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Mijaza kipa?
2010. máj. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Azt hittem találok értelmes választ, mert engem is érdekelne. Szóval, tudja valaki?
2010. máj. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
98%

Gugliban rákerestem és a zsido.hu ezt adta ki (kicsit hosszú):


Nekem ez a legérdekesebb róla:

"Noha jellegzetesen zsidó ruhadarabnak véljük, a Tóra (Mózes öt könyve) semmiféle elõírást nem tartalmaz rá vonatkozóan. Így a sapka viselése nem vallási elõírás, csupán népszokás."


" Valójában azonban a sapka viselése õsi zsidó (és általában közel-keleti) népszokás. A régiek úgy vélték, ha fedetlen fõvel jelennek meg valahol, az valamiféle meztelenségnek számít, amit illetlenségnek tartottak. Persze õseink ennél szigorúbban ragaszkodtak a kipához, aminek sajátos történelmi oka van. A régi rómaiak ugyanis megtiltották rabszolgáiknak a fõfödõ használatát. A szolga az úr elõtt csak fedetlen fõvel jelenhetett meg, s a földig kellett hajolnia. (Érdekes, hogy a római eredetû keresztény egyházakban is hasonló módon kell templomba lépni, vagy ahogy mondják, "az Úr elé járulni".) Ezzel szemben õseink úgy vélték: legalább templomaikban és otthonaikban maradjanak szabad emberek, hadd viseljenek sapkát, a fejünk felett. Így lett a kipá, ez az egyszerû ruhadarab, a szabadság szimbóluma.


Amíg a férfiak sapkát, kalapot, addig a vallásos zsidó nõk kendõt viselnek. (Ez azonban csak férjezett nõk számára kötelezõ, a hajadon lányok hajadonfõtt maradnak! Nekik ugyanis még “nem kötötték be a fejüket”.)


A sapka és a kendõ színe is árulkodó lehet: a vallásosabbak feketét, a “modernebbek” színes, virágos kendõt, színekben pompázó, horgolt kis sapkát viselnek, nagyünnepen és széder este (errõl még szólunk) arany- vagy ezüstszállal díszített sapka és kendõ dukál. Érdekes, hogy a legszebb, arannyal hímzett ünnepi fejkendõk (jiddisül sábesztichl szombati kendõ) éppen a modernebb felfogású német zsidók közt keletkeztek a 19. Század során. "

2010. máj. 27. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
93%

A fekete, bársony anyagból készült kippát (más néven jarmülkét, utóbbi a kippa jiddis neve) az ortodoxián belül is a haredik (köznapi néven: ultraortodoxok) hordják. E csoportba tartoznak a haszid zsidók is. Ők egyébként még néha hordanak sötétkéket is, nagyritkán, a lényeg, h. ne legyen színes a kippa.


A kötött, legtöbbször színesebb kippát (a kippa rugát) a modern ortodoxok hordják. Utóbbi csoport betartja a vallás legfontosabb szabályait, azonban nyitottabb a hétköznapi életre is. Ugyanígy a cionista zsidók (Izrael államot támogató zsidók) is kötött kippát hordanak, sokszor dávid csillaggal a tetején.


Világosabb kippákat hordanak a nem ortodoxok: neológok, masortik, stb. A reformzsidók is világos kippát hordanak, de bizonyos csoportjaik egyáltalán nem hordanak fejfedőt, ha jól tudom, még a zsinagógában sem.


A fehér kippát mindegyik csoport ünnepekkor hordja, az nem hétköznapi viselet.


Végül van pár speciálisabb kippa: pl a Breslov haszidok (nálunk nincsenek) olyasfajta kippát hordanak, aminek a tetején van kis "pompom", a jemeni kippák speciális alakúak, bizonyos orosz kippák négyszögletűek.


Nagy általánosságban azt lehet megállapítani, h. nem a kippa színe és formája számít, hanem az, h. elfedje a fejet.

2013. jan. 13. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
10%
a kipa az ilyen agyrák a fejen, amit a zsidók hordanak, mint pl: Gyurcsány, Bajnai, Orbán meg a rabbik
2013. márc. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
22%
én úgy tudtam hogy a levágott fitymájuk hiányérzetének pótlására használják, csak érdekes hogy ezt mért épp a fejük búbján mutatják ki
2013. aug. 24. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!