Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy református lelkész házasod...

Egy református lelkész házasodhat katolikussal?

Figyelt kérdés
2017. okt. 15. 15:52
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
58%
Elvileg nem lehetetlen, de elég macerás. Ráadásul utána ferde szemmel nézne rá a ref. püspök és a többi környező lelkész.
2017. okt. 15. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
81%

Kár hogy nem lehet szerkeszteni.


Szóval még annyi, hogy itt a katolikus fél lenne nagyon nagy hátrányban és amolyan vallási elnyomásban.


Az esküvőnek ref. szertartás szerint kellene történnie. A gyermekek csak reformátusok lehetnének. Vagy választhatna a lelkész, hogy más, világi foglalkozás felé néz.

2017. okt. 15. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

van rá példa én 2 ilyen esetről tudok de papíron ref. lelkész felesége is református kell legyen vagy evangélikus


sok minden egyébként a gyakorlatban lazább, pl egy református-katolikus házasság esetén a református oldalról szeretik kiemelni, hogy ha a katolikus szertartás szerint történik a házasság akkor elvileg vállalják hogy a gyerekeket katolikusnak nevelik, és ez milyen aljas dolog. Azt ellenben elfelejtik felidézni hogy bárki aki reformátusként engedi hogy a gyerekeit más felekezet meggyőződése szerint neveljék, tulajdonképpen kiírja magát a reformátusságból, olyan mintha ő maga lépett volna át egy másik felekezetbe.


A gyakorlatban viszont ált. a gyereket megismertetik mind a két oldallal és engedik neki hogy válasszon, vagy akár eleve ne is legyen keresztény

2017. okt. 15. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt találtam (hivatalos református honlapon):

"Az egyház alkotmányáról és kormányzatáról szóló 1994. évi II. törvényünk 38. § (2) bekezdése alapján a református lelkész házastársa csak református vagy evangélikus egyháztag lehet."


Tehát magyarán nem házasodhat. Azt viszont nem tudom, hogy ez a kitétel csak a lelkésszé avatás után van-e érvényben, tehát ha már valakinek van egy katolikus felesége és utána lelkész szeretne lenni, akkor ez akadály-e.

2017. okt. 15. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Azt ellenben elfelejtik felidézni hogy bárki aki reformátusként engedi hogy a gyerekeit más felekezet meggyőződése szerint neveljék, tulajdonképpen kiírja magát a reformátusságból, olyan mintha ő maga lépett volna át egy másik felekezetbe."


Ezt viszont tudom is igazolni, családban megtörtént eset volt. Ezért nem úrvacsorázhatott nagy betegsége idején a családtag. Valami szerződést kellett volna írnia, hogy minden később születő gyermeket reformátusnak keresztelnek.

2017. okt. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat! :)
2017. okt. 15. 17:17
 7/12 anonim ***** válasza:
A válasz nem egyértelmű,hisz a hollywoodi lelkész felesége katolikus.
2017. okt. 15. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

ez utóbbi szerencsére már ritkaság a gyakorlatban, ilyen "szerződés" tudomásom szerint nincsen, viszont a konfirmáción meg szokták kérdezni a gyerekeket (illetve sok esetben felnőtteket ugye) hogy "mikor hagyja el valaki a hitét?" vagy "mikor hagyja el valaki a református egyházat?" erre a válasz pedig az kell legyen, hogy "ha más felekezetbe lép vagy engedi hogy gyermekeit más felekezet meggyőződése szerint neveljék"


így tehát elvileg mindenkivel tudatják, hogy ha engedi hogy a gyerekeit másra neveljék onnantól fogva nem számít reformátusnak


az elmélet és a gyakrolat egyébként nagyon sokszor eltér és akár adott templom és egy másik templom között is, pl ahova én jártam régen mindenki vehetett úrvacsorát aki a saját felekezetében vehetett, és bizonyos nagyon alapvető dogmatikai tételekkel egyet értett (ezek azok amikkel szinte minden magát kereszténynek tartó egyet ért) máshol csak a reformátusok vehetnek úrvacsorát, hivatalosan evangélikusoknak is vehetnének


de gyakran nem csak az ilyen "gyakorlati" kérdésekben vannak eltérések hanem akár igen mély hitelvekben is, én pl 4 ref. lekésztől 4 féle választ kaptam arra a kérdésre hogy akkor pontosan mit is hiszünk az úrvacsoráról (jelen van e benne Kirszus, vagy csak kenyér e stb stb)


de még itt gyakorin is megfigyelhető hogy református és református hite között gyakran óriási az eltérés, vagy ha 1-1 kérdésben rávilágítasz mi is az amit neki hinnie kéne akkor közli hogy pl Kálvin ugyan meghatározó náluk de nem az ő könyvei a hivatalos református iratok hanem a heidelbergi káté és a 2. helvéth hitvallás, erre azokból is idézel akkor azt mondják, de a káté fölött áll a biblia. Ez útóbbival pedig gyakorlatilag elismerik hogy nem reformátusok csak csillag van a templomuk tetején és népszámláláskor azt írják be "református"

2017. okt. 15. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
83%
Na ez az igazi Krisztus ellenes lelkület, ezek a borzalmas rendelkezések.
2017. okt. 15. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
ismerős szituáció, barátnőm is össze akart jönni egy református lelkésszel, ő katolikus. aztán kiderült, ahhoz, hogy ennek a kapcsolatnak "jövője legyen" (házasság), ahhoz a lánynak át kellene térnie református vagy evangélikus vallásra, számára ez egyenlő önmaga megtagadásával. ezért fájó szívvel, de keresztet vetettek erre a kapcsolatra, mert egyik fél sem hajlandó ekkora áldozatra... :(
2017. okt. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!