Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért helyezik el egy idő...

Miért helyezik el egy idő után a plébánosokat?

Figyelt kérdés
Miért nem maradhatnak ott akár életük végéig, ha nincs ellenszenv a plébános és hívei között vagy hasonló dolog.

2017. nov. 21. 17:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Én is ezt kérdeztem a múltkor. :(
2017. nov. 21. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem, legyen bármilyen remek is egy plébános, ha élete végéig egy helyen kéne szolgálnia Istent, akkor kicsit "bedohosodna".


Mind az egyházközségeknek, mind a papoknak kell időnként egy kis frissítés, ami új lendületet ad.


Persze még számos okot lehetne találni, én már írtam akkor egyet. Hátha még lesz több.

2017. nov. 21. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm #2 én is valami hasonlóra gondoltam, de (tudtommal) pl.: a reformátusok egy életen át egy helyen vannak, akkor ők miért nem “vándorolnak”?
2017. nov. 21. 20:34
 4/12 anonim ***** válasza:
81%

Ezt lehet tőlük kéne megkérdezni, de néhány dolog, amin el tudsz indulni.


A papság és a protestánsok "lelkészsége" (elég hülyén hangzik, lehet nincs is ilyen szó) alapvetően különbözik.

Előbbi az Ó- és Újszövetségi alapon felülről szerveződik, utóbbi pedig alulról szerveződő. A protestánsoknál mondhatjuk (noha azért nem egészen így van) a helyi közösség választja ki tagjai közül az előjárókat, az ortodox egyházaknál (most ide értem a katolikust is) pedig ahogy az apostolok, úgy a püspökök (apostolok utódai) nevezik ki a közösségek élére az előjárókat (papokat).


Praktikus oldalról is megközelíthetjük. A protestáns lelkészek többségét röghöz köti a család. Nem mondhatja a ref. püspök, hogy szedd a sátorfád és x településről menj y településre, hiszen a gyerkőcök x településen járnak iskolába, az asszony x településen dolgozik, stb.

Míg a katolikus papokat nem kötik ilyen dolgok, bárhová tudják követni az Urat.

2017. nov. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem pont így van. Protestáns lelkészek sem állandóak. Ott a gyülekezet is el tud küldeni lelkészt, ha az nem megfelelő (parázna, lusta, akármi), vagy nyugdíjba megy, vagy épp Isten azt mondja neki, hogy akkor most innen el kell menned. Többször is láttam ilyet, baptistát is, evangélikusat is.
2017. nov. 21. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, különösen #3
2017. nov. 22. 05:39
 7/12 anonim ***** válasza:
85%
Egy katolikus pap mondta nekem, bár nem tudom pontosan idézni, de megközelítőleg azt, hogy egy-egy papnak más és más a stílusa, másik a hangsúlyai, máshogy prédikál és akármennyire felkészült és -mondjuk így- jó pap egy pap, akkor is egy idő után kvázi unalmas lehet; míg egy másik papi személy, egy másik személyiséggel, rá jellemző karizmákkal, esetleg hozzáadhat további dolgokat a közösséghez, vagy egyszerűen felfrissítheti azt, vagy ilyesmi, miközben a lényeg (jó esetben) ugyanaz marad.
2017. nov. 22. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
61%

A II. Vatikáni zsinat javasolja hogy a papokat bizonyos időnkét helyezzék át.

Feltétlen engedelmességet esküsznek a püspöknek, tehet ha a főpapjuk úgy látja jónak akkor áthelyezi őket.

Ahogy én belelátok a következő okok miatt szoktak helyezgetni.

1. maga kéri az áthelyezését, bár ezt sokszor nem vallja be a plébános. Ezért sokszor a hívek nem tudják meg.

2. Nagyon ég a talaj a pap lába alatt. oka leggyakrabban hogy olyan hölggyel alakít ki mélyreható "barátságot" akivel nem kéne.

3. Egyre kevesebb a katolikus lelkész, ezért a püspök kénytelen egyre hatékonyabbá, koncentrátabbá tenni a lelkészi szolgálatot.

2017. nov. 22. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg jót tesz, ha azért nem egy helyen húz le 40 évet. A közösségnek is jót tesz egy más személyiség, meg a pap sem fásul bele annyira ugyanabba.


"pl.: a reformátusok egy életen át egy helyen vannak, akkor ők miért nem “vándorolnak”?"

De ha a presbitérium meg úgy dönt, hogy menjen, akkor "elküldik"..

2017. nov. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A paphiány nem oldható meg áthelyezgetéssel, csak az elosztásukon lehet javítani.
2017. nov. 22. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!