Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi miben hiszünk?

Mi miben hiszünk?

Figyelt kérdés
Magyarként nagyon zavar, hogy nincs komplex nép hitünk. A kereszténységgel a "Menny" "Pokol" "Ördög" "Isten" stb. szavak mind beolvadtak és elvesztették valódi jelentésüket (Kivéve a Hadak Útja/Csillagösvény). Nincs valahol egy csoport aki a nép hittel foglalkozik?

2018. márc. 15. 19:36
 1/8 Kövesdi Vilmos ***** válasza:
36%
Első körben ott van az alkotmány elején a nemzeti hitvallás. Az talán kiindulásnak jó. További kifejtésről még elmélkedem.
2018. márc. 15. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
27%

Mit értesz néphit alatt?


A katolicizmus ÉS a genfi reformáció nagyon-nagyon mélyen beleásta magát a történelmünkbe és kultúránkba.


A magyar katolicizmus alatt gondolj a Mária-kultuszra, a szent királyokra, Pannonhalmára, a csíksomlyói búcsúra, a Pálos rendre...


A reformáció meg például a debreceni református kollégiumot adta, meg mindent/mindenkit ami/aki azzal jár (Deák Ferenc, Móricz Zsigmond, Arany János, stb stb stb...).

De ugyanilyen nagy történelemmel bír a sárospataki, pápai, kolozsvárai, stb. református kollégium.

A reformátusok régen büszkék is voltak arra, hogy ugye a régi Magyarország területén reformátusból gyakorlatilag csak magyar volt, amíg katolikusok voltak jelentősen a szlovákok, horvátok, svábok közt is. (Evangélikusok meg alig voltak magyarok, főleg szlovákok és svábok, ortodoxok meg még kevésbé.)


----


A szocializmusban viszont a vallás ellen kampányoltak ezerrel, bár azért a többség még mindig valamilyen felekezethez tartozónak vallja magát. Rengeteg hagyományos dolog kevésbé fontos a mai ember számára, nem csak a vallás. (Tudom, a vallás Istenről és emberről szól, nem a hagyományokról, de most a hagyományokra tettem a hangsúlyt...)

2018. márc. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
36%

Nem tudom te miben hiszen, én például a Szentháromság egy Istenben.


Nem furcsa számodra egy rég elfeledett vallásban hinni, amit igazából senki se gyakorol, mivel nem lehet hitelesen rekontruálni? Illetve ha nem tudod miben hiszel, hogy akarsz hinni benne? Igazából miért szeretnél benne hinni?

2018. márc. 16. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Rossz kategóriában vagy, itt mindenki csak keresztényt akar belőled csinálni :)


Sajnos valóban csak közvetett ismereteink maradtak fenn a a kereszténység előtti időkről, úgyhogy a hagyományőrzők is általában valami kitalált vallást tanulgatnak.


Vélhetően a Kalevala az, ami legközelebb állhat az ősmagyar hitvilághoz.

2018. márc. 16. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Magyarként úgy gondolom, sokkal jobb, hogy nincs EGY "néphitünk". Sokkal gazdagabb így, hogy vannak ateisták, keresztények, muzulmánok, zsidók, hinduk, krisnások stb - és azért egészen jól megférünk. A mai "nép hit" a sokszínűség. Ez miért gond? Mert ez nem EGY doboz, amibe beletesszük és beazonosítottuk és csá, nem kell gondolkodni tovább? Szerintem ez nagyon jó így.

Épp elég rossz volt, amikor mindenkinek katolikusnak KELLETT lennie, mert különben máglyán égett. Vagy amikor mindenkinek materialistának KELLETT lennie, vagy a Gulagon és hasonló helyeken végezte.

Szerintem sokkal jobb ez így.

2018. márc. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

Engem nem a sokszínűség bánt, hanem, hogy az összes vallás (keresztény, zsidó, hindu, buddhista, asatru) szerepel, csak egyedül nekünk magyaroknak törölték el a felismerhetetlenségig a hitet. Zavar, hogy nem tudom, őseim, hogy látták ezt a világot. De köszönöm a válaszod! Engem nem zavar a sokszínűség!

2018. márc. 16. 19:43
 7/8 anonim ***** válasza:

"hogy az összes vallás (keresztény, zsidó, hindu, buddhista, asatru) szerepel, csak egyedül nekünk magyaroknak törölték el a felismerhetetlenségig a hitet"


Ez valami hatalmas nagy butaság. Igazából alig néhány ókori vallás létezik ma, a többsége megszűnt. A norvégok is háboroghatnának a viking hitvilág miatt, az angolok a kelta hitvilág miatt, stb...


De mindig azt mondom, ha olyan isteneik voltak, hogy még az adott vallást sem voltak képesek életben tartani, akkor bizonyára hamisak voltak és nem éri meg követni azt a hitet.

2018. márc. 16. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
A Skandináv hitet a kereszténység próbálta meg elpusztítani sikertelenül. Rengeteg mű megőrizte az akkori mitológiát és egyes szertartásokat, így vagy úgy de sokkal nagyobb előnyben vannak mint mi a nép hittel kapcsolatban, az is biztos! :D
2018. márc. 16. 23:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!