Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Újabban miért próbálják egyes...

Újabban miért próbálják egyes ateisták a vallást elmebetegségnek beállítani?

Figyelt kérdés

A neten, főleg angol nyelvű fórumokon lehet olvasni ilyeneket. Egyes ateista posztolók ilyen témákat nyitnak, hogy "A vallás egy elmebetegség?" meg "A Katolicizmus elmebetegséget okozhat?"


A világ 90%-a vallásos, ezen ateisták szerint akkor majdnem mindenki elmebeteg?



2018. jún. 10. 13:21
1 2 3 4 5
 41/48 anonim ***** válasza:
43%

Van aki nagyrészt maga tehet róla, hogy szegény, van aki bele születik, és elvileg kijöhetne belőle, de kultúrálisan bele van süllyedve, mint egy mocsárba. Ez régen is így volt. A társadalom egy szinten túl többet nem tehet. Az emberiség fejlődése a szegények felemelkedésének lehetőségét megteremtette, de hiába, ha részben más okból, nem tudnak vele élni.

A halálos autóbalesetek egy példa volt, ahogy írtam is, de önmagában közlekedési balesetekben világszinten nagyon sokan halnak meg. Ehhez hozzávehetjük az összes modern kori baleseti forrást, civilizációs betegséget, pl. az ülőmunkából származó sokféle betegséget, depressziót, jóléti betegségeket.

A több szórakozási lehetőség nem tesz egy életet értékessé és tartalmassá. A modern ember a reklámoknak hála, állandóan új élményekre, új eszközök birtoklására vágyik, ezért soha nem elégszik meg semmivel. Mindig csak a vágyai után szalad, de ezek nem teszik boldoggá.

Pl. a keresztény hit ezzel szemben valódi megelégedést ígér, nem a másik ember fölé emelkedésben látja a boldogulást, és nem az anyagi javak birtoklásában, hanem az alázatban, áldozatkészségben és az önzetlenségben. A hitben való fejlődés azt jelenti, hogy az emberben ezek egyre inkább tudatosulnak, és egyre jobban átülteti a saját életébe.

2018. jún. 16. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/48 anonim ***** válasza:
47%

"Ha egy felnőtt embernek képzeletbeli barátja van akivel nap mint nap beszél és azt azt hiszi, hogy fizikailag is hatással van rá, vagyis halucinál az épeszű?"


Istenről nem bizonyítható sem a létezése, sem a nem létezése, ergo nem állíthatod 100% biztosra, hogy "csak egy képzeletbeli barát", így a kérdés is értelmetlen.

(Részemről semleges vagyok, mondanám, agnosztikus.)


"Én nem nevezem elmebetegeknek azokat akik nagyon vallásosak. Szerintem egy nagy tévhitben élnek."


Látod, ez már lehetséges.


"De majd az az idő is eljön, remélem, mert a hitetlenség idáig csak fejlődést hozott."


Technikai, tudományos szempontból valóban, bár ezeknek a fejlődéseknek is megvannak a maguk hátulütői.

De erkölcsi és viselkedéses területen nem igazán van fejlődés, úgy összességében.

Egyébként ha írsz konkrét példákat, kivesézhetjük.


"Egy jó ideig a szegényből sose lehetett gazdag de most már nincs aki megtiltsa."


Ez egy olyan általánosítás, ami nem volt igaz régen sem mindenkire, és most sem az.


"Ha igazán akarsz és nincs olyan betegséged ami akadályoz a munkában akkor kapsz állást."


Hogyne, csak kérdés, hogy milyet. Ma Magyarországon rengetegen dolgoznak minimálbérért, vagy közmunkásként tengetik életüket. Egy átlagos keresetből is nehéz lakást bérelni vagy lakástörlesztőt fizetni. Szóval nem vitatom, valóban vannak, akik ki tudnak törni a nyomorból, a szegénységből például egy-egy szerencsés ötlettel, külső támogatással vagy szorgalommal (mint ahogyan én is), de a többség számára ez nem reális.


"A mai világban akármit megtanulhatsz, rengeteg lehetőség van."


Így van, "pusztán" egy feltétel van még: hogy legyen pénzed kifizetni a tanfolyamot; nézd meg az OKJ-s képzések árait, vagy az egyéb képzéseket, több százezres vagy akár félmilliós tételek is vannak.

(Vagy az egyetemeket is említhetjük, még a nem fizetős szakokon is sok költséggel járnak a könyvek, jegyzetek, beutazgatás öt éven át vagy szállásdíj kifizetése stb.)


"Ne értsen senki félre, egyáltalán nem vagyok gazdag."


Miért? Nem éltél a lehetőségekkel? Nem tanultál? Nem dolgozol? Miért?


"Most komolyan megkérdezted tartalmasabb életet élünk-e? Több szorakozási lehetőség van, mint valaha."


Tehát számodra az élet a szórakozási lehetőségektől lesz tartalmasabb. - Nem mondom, hogy teljesen fals állítás, de azért igencsak kis része a nagy egésznek. Számomra pl. a videójátékok és a filmek abszolút érdektelenek, a rendezvények nagy részével együtt. Nem mellesleg az előbbi kettőhöz már nem feltétlen szükséges pénz, de a koncertekhez, színházhoz,utazáshoz stb. viszont igen, tehát nem mindenki számára adottak.

Nem mellesleg pedig nagyjából hely- és pénzfüggő volt, van és lesz mindig is minden. (Pl. vesd össze a mai magyar falvakban adott szórakozási lehetőségeket az ókori rómaiakéval...)


"Őszintén, nem értem az autóbalesetes érvet."


Nem magyarázom a válaszoló helyett, hiszen én sem tudhatom, mire gondolt pontosan. (Az utána levő válaszokat csak átfutottam.)

Nekem ez annyit jelent, hogy nagyon szép a fejlődés, autók, vonat, repülő stb., csak olyan halálesetek millióit okozta már, amelyek régen nem voltak lehetségesek.

Persze nézhetjük úgy is, hogy egyszer úgyis mindenki meghal, de azért nagyon nem mindegy, hogy mikor, hány éves korában - pláne, ha valóban csak egy rövid földi életben gondolkodunk.


"én inkább az autóbalesetet választanám, ha meg kellene haljak."


Nincs "ha", mert egyszer meg kell. :P

Egyébként láttál már halálos kimenetelű autóbalesetet élőben?

Én szerencsére nem, de nem is akarok. Pár napja néhány perccel azután értem ki az egyik vasútállomásra, hogy a vonat elcsapott egy 17 éves lányt. Nem néztem meg. Ismerőstől hallottam már "beszámolót" hasonló esetekről, őt még felnőtt férfiként is sokkolta.


"az autóbalesetet és akármilyen más balesetet el lehet kerülni a szabályok betartásával."


Feltéve, hogy MINDENKI betartja a szabályokat. Mert mint te magad is írtad, nem csak önhiba létezik.

Számtalan esetben pont a vétlen fél sérül meg vagy veszíti életét, sajnos ilyen esetek voltak már a környezetemben is.

És ne feledkezzünk meg a felelőtlenségekről sem, lásd pl. a tavalyi olaszországi busztragédiát közel 20 tini értelmetlen halálával, vagy a pár héttel ezelőtti, 9 halálos áldozatot követelő ütközést, hogy csak kettőt említsek kapásból, de hosszan lehetne sorolni sajnos.


"Kérlek, egy dolgot mondj ami csak a vallásnak köszönhető, és jó"


Tudom, nem nekem szólt a kérdés. De azt tudtad, hogy a középkorban az egyházak nyitották az iskolák többségét, meg szerzetesek másolták a kódexeket, amik enélkül nem maradtak volna fenn, több szerzetesrend pedig mondhatni tudományos kutatómunkát végzett? (Főleg botanikai rendszerezés, ill. kísérletezés; de amúgy voltak csillagászok is.)

Ha meg nem kizárólag a kereszténységet vesszük, akkor meg lehet nézni a zsidókat, akik már az ókorban is fontosnak tartották a gyerekek tanítását; ha jól emlékszem valamikori olvasmányaimra, akkor náluk volt először kötelező oktatás. És meg lehet nézni, hogy a mai Izrael hol tart a tudományos kutatások, felfedezések terén. (Bár most már sokan nem vallásosak köztük sem.)

2018. jún. 16. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/48 anonim ***** válasza:
47%

"De erkölcsi és viselkedéses területen nem igazán van fejlődés, úgy összességében."


Teljes mértékben igaz, szerintem nem is nagyon lesz ezen a téren egyhamar valami változás.


"Ez egy olyan általánosítás, ami nem volt igaz régen sem mindenkire, és most sem az."


Szerintem igaz. A gazdag nem házasodhatott a szegénnyel, a parasztságot a nagy adók segítségével jól el tudták különíteni a gazdagoktól.


"Miért? Nem éltél a lehetőségekkel? Nem tanultál? Nem dolgozol? Miért?"


Azért, mert még 2 és fél évet az iskolában kell töltenem, szóval még nem dolgozom olyan helyen ahol fizetnek is, hanem itthon dolgozom egy videojátékon. Az iskolából tulajdonképpen még egy évem lenne de post-licire megyek ahol adnak papírt is, hogy tudok programozni, mert ingyen van, szóval miért ne.


"Tehát számodra az élet a szórakozási lehetőségektől lesz tartalmasabb"


Miért? Az élet nem arról szól, hogy boldog legyél, nem attól lesz tartalmas életed, hogy a családdal barátaidal vagy egyedül jól érzed magad? Aki föltette ezt a kérdést nem kötötte pénzhez ezt a dolgot. De mi nincs a mai világban a pénzhez kötve valami formában?


A balesettekkel kapcsolatban meg igaz, hogy tragikusak de én arról beszéltem, hogy az ember tehet a balesetről, valamennyire irányítható.Tehát, ha elmész kocsikázni tudod milyen veszéllyel jár. Ha nem tetszik ez a kockázat nem mész sehova és megvan oldva. De a betegséget nem irányíthatod... Összeszedsz valami hülye vírust valahonnan és pár héten belül halott vagy. Mit tudsz tenni az ellen, hogy elkerüld?

"Nincs "ha", mert egyszer meg kell. :P"

Arra gondoltam, hogy most ha meg kellene haljak és választanák.


"Tudom, nem nekem szólt a kérdés. De azt tudtad, hogy a középkorban az egyházak nyitották az iskolák többségét, meg szerzetesek másolták a kódexeket, amik enélkül nem maradtak volna fenn, több szerzetesrend pedig mondhatni tudományos kutatómunkát végzett? (Főleg botanikai rendszerezés, ill. kísérletezés; de amúgy voltak csillagászok is.)

Ha meg nem kizárólag a kereszténységet vesszük, akkor meg lehet nézni a zsidókat, akik már az ókorban is fontosnak tartották a gyerekek tanítását; ha jól emlékszem valamikori olvasmányaimra, akkor náluk volt először kötelező oktatás. És meg lehet nézni, hogy a mai Izrael hol tart a tudományos kutatások, felfedezések terén. (Bár most már sokan nem vallásosak köztük sem.)"


Igen tudtam, de te azt tudtad, hogy minden olyan dolgot tönkre tettek a keresztények ami a vallásukkal nem egyezett? Hogy szinte minden ókori dokumentumot elégedtek? Hogy aki valami újat, talált fel az kivégezték? Hogy csak a papok/szerzetesek tanulhattak és az is többnyire vallás volt? Hogy azok a szerzetesek akiről megtudták, hogy olyan kutatómunkát végzett, ami az az Egyháznak nem tetszett, kivégezték?

2018. jún. 17. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/48 anonim ***** válasza:

Régen az volt a baj, hogy nem volt az emberek között jogegyenlőség. Manapság a nyugati világban megvan a jogegyenlőség, de az esélyegyenlőség nincs, és talán soha nem is lesz. A kapitalizmusban a kettő együtt nem megy. Csak úgy lehet mindenkinek egyenlő esélye mindenre, ha valakinek sérülnek a jogai. A kapitalizmusnál jobbat pedig még nem talált ki senki. De nem csak a kapitalizmus velejárója ez, hanem minden hierarchikus felépítésű társadalomnak.

A közlekedési balesetekkel kapcsolatban: azt nem tehetjük meg manapság, hogy nem megyünk sehova. A modern élet velejárója a mobilitás. De ha az összehangolt önvezető autók kora beköszönt, és nem lesz több baleset, akkor is lesz bőven elég modern kori civilizásiós betegség. Újfajta függőségek, depresszió, helytelen táplálkozásból eredő betegségek, amikben ha nem is hal meg sok ember, de az emberiség nagy részének megkeseríti az életét, és az életminőség nem tud emelkedni.

2018. jún. 18. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/48 anonim ***** válasza:
65%

Mit teszel, ha távol lévővel beszélni akarsz?

Imádkozol, vagy a mobilod után nyúlsz?

Mit csinálsz egy rálos hozzátartódért?

Imádkozol, vagy lézeres kezelésre viszed?

Pedig Isten mindenható, nem?

2018. júl. 4. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/48 anonim ***** válasza:
Nem betegség,hanem információhiány miatti butaság,amit erősít egy túlvilági túlélési vágy.
2018. júl. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/48 anonim ***** válasza:

#43.:


Bocs a késői reagálásért.


"Teljes mértékben igaz, szerintem nem is nagyon lesz ezen a téren egyhamar valami változás."


Az elmúlt évtizedek tendenciáját alapul véve szerintem később se, sajnos.


"Szerintem igaz. A gazdag nem házasodhatott a szegénnyel, a parasztságot a nagy adók segítségével jól el tudták különíteni a gazdagoktól."


Ha pusztán a két végletet vesszük, akkor valóban. De ha árnyalunk, mert hát akár a parasztságon, akár a nemességen belül is azért óriási különbségek voltak/lehettek, akkor nem. A polgárság köreiben dettó. Köttettek szerelmi (vagy más okból létrejövő) házasságok minden társadalmi rétegen belül nagy vagyoni különbözőségek ellenére is; pl. módos gazda gyereke zsellérgyerekkel, iparos/nagykereskedő gyereke alkalmazottal, gazdag nemes gyereke elszegényedett nemessel, szóval nem volt ritka a "rangon aluli házasságkötés", némelyeket ki is tagadtak emiatt a családból és/vagy az örökségből.


"Miért? Az élet nem arról szól, hogy boldog legyél, nem attól lesz tartalmas életed, hogy a családdal barátaidal vagy egyedül jól érzed magad?"


Előzőleg még azt jelölted meg a boldogság forrásának, hogy ma több a szórakozási lehetőség, ezért kérdeztem.


"Ha nem tetszik ez a kockázat nem mész sehova és megvan oldva."


Hát, a mai világban a legtöbb embernek szinte elkerülhetetlen, hogy autóval vagy más járművel akár, de közlekedjen, főleg munka miatt ingáznak sokan, de akár egy-egy városon belül is nehézkes lenne gyalogosan be- és hazajárni.

Mondjuk, környezetvédelmi szempontból is jobb lenne, ha mindenki helyben, a lakásához közel dolgozna. :D

Viszont gyalogosként is lehet balesetet elszenvedni, és nem csak saját hibából, hanem felelőtlen autósok miatt. Akár zebrán zöldnél, akár járdára felszaladó kocsi miatt stb. Azt meg nem lehet, hogy egész nap bent kuksoljunk a lakásban. :D


"De a betegséget nem irányíthatod... Összeszedsz valami hülye vírust valahonnan és pár héten belül halott vagy. Mit tudsz tenni az ellen, hogy elkerüld?"


Akkor már konkrétan semmit. Még egy erős, jó immunológiai állapotban lévő szervezetet is megtámadhat olyan vírus, amivel nem tud mit kezdeni. De azért tanácsos jó kondit fenntartani, sportolni, egészségesen táplálkozni, hogy kisebb legyen az esélye egy ronda fertőzésnek.


"Igen tudtam, de te azt tudtad, hogy minden olyan dolgot tönkre tettek a keresztények ami a vallásukkal nem egyezett? Hogy szinte minden ókori dokumentumot elégedtek? Hogy aki valami újat, talált fel az kivégezték? Hogy csak a papok/szerzetesek tanulhattak és az is többnyire vallás volt? Hogy azok a szerzetesek akiről megtudták, hogy olyan kutatómunkát végzett, ami az az Egyháznak nem tetszett, kivégezték?"


Ezek így nagyon túlzások. Voltak csúnya dolgok, ezt nem vitatom, de azért nem az volt az általános.

Egyébként meg az alap az volt, hogy mondjunk jókat, amit a kereszténység tett. Mondtam. :D

2018. júl. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/48 anonim ***** válasza:
Nézz szét azokbsn az irszágokban, ahol a valkás uralkodik!
2019. márc. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!