Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A protestáns gyülekeztetek és...

A protestáns gyülekeztetek és az adventista gyülekezet között nagy eltérések vannak?

Figyelt kérdés
2018. dec. 22. 11:27
 1/5 anonim ***** válasza:
52%
A protestánsok közt (ami ugye egy gyűjtőfogalom) az adventisták nagyon eltérő, nagyon egyedi társaság.
2018. dec. 22. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
63%

Mint írták, a protestantizmus egy gyűjtőfogalom. Ebben benne vannak az anglikánok, akik teológia és külsőségek terén 99%-ban megegyeznek a katolikusokkal és benne vannak a jehovások, unitáriusok is, akik lényegében a kereszténység lényegét tagadják.

Az adventista egyház egy protestáns felekezet, szerintem eszkatológiában elég nagy eretnekségeket vallanak, de legalább elfogadják a Szentháromságot. Illetve tartanak (szintén szerintem) számtalan ószövetségi előírást, ami már a keresztényekre nem vonatkozik. Sőt az alkoholt tekintve jelentősen túl is tesznek az Ószövetség tanításán. A 19/20. századfordulón amolyan világvége váró szekta jellegű valami volt mozgalmuk, mára ez a vonulat erősen kikopóban van.

Talán még a szombat említésre méltó esetükben. Gyakran szombatistáknak nevezik őket, mert Krisztus feltámadása helyett a szombatra emlékeznek. Ennek mértékében nem egységesek. Találkoztam már olyan tagjukkal is, aki szerint mindenki elkárhozik aki nem szombatot tart, míg más adventisták nem tulajdonítanak akkora jelentőséget ennek.

2018. dec. 22. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

#2


Pár komment a megjegyzésedre:


Előljáróban közlöm, hogy nem vagyok már keresztény, viszont lehúztam pár évet az adventisták között.


Na lássuk:


--------


"Az adventista egyház egy protestáns felekezet, szerintem eszkatológiában elég nagy eretnekségeket vallanak,"


->Akkor most jó lenne, ha sürgősen részleteznéd ezeket az eretnekségeket. Megjegyzem, hogy az adventisták hitelvének 90%-át nem ők találták ki, hanem komoly katolikus és protestáns hívek, akik elég nagy nevek voltak a maguk idejében.


"de legalább elfogadják a Szentháromságot."


->El, de ahogy én látom, az ő szentháromságuk nem egészen ugyanaz, mint pl. a katolikusoké. Ettől függetlenül valják Krisztus és a Szentlelek istenségét.


"Illetve tartanak (szintén szerintem) számtalan ószövetségi előírást, ami már a keresztényekre nem vonatkozik."


->Tény, hogy tartanak olyan előírásokat, amiket a hagyományos kereszténység nem. Te pl. mire gondolsz?


"Sőt az alkoholt tekintve jelentősen túl is tesznek az Ószövetség tanításán. A 19/20. századfordulón amolyan világvége váró szekta jellegű valami volt mozgalmuk, mára ez a vonulat erősen kikopóban van."


->Az alkoholtól azért tartózkodnak, mert az adventista teológia szerint a hívők papi rangot is töltenek be, erre Szent Péter tesz utalást a levelében. Az ősi zsidó vallásban azonban amikor a papok szolgálatban voltak, tilos volt alkoholt inniuk. Az adventista teológia szerint a hívek mindig szolgálatban vannak, ezért tilos az alkoholfogyasztás.


A világvégét (Krisztus 2. adventjét) a mai napig várják.


"Talán még a szombat említésre méltó esetükben. Gyakran szombatistáknak nevezik őket, mert Krisztus feltámadása helyett a szombatra emlékeznek."


->Egész pontosan a 6 napos teremtésre, és Krisztus teremtői munkájára emlékeznek. Krisztusra az Úrvacsorán emlékeznek, amit ő kifejezetten a saját emlékezetére rendelt el. A vasárnapi Krisztus-megemlékezést viszont nem Krisztus alapította, azt a hívek találták ki, ettől függetlenül van bibliai alapja, már az Újszövetségben is előjön, szóval az adventisták itt tévednek.


"Ennek mértékében nem egységesek."


->Ez is igaz


"Találkoztam már olyan tagjukkal is, aki szerint mindenki elkárhozik aki nem szombatot tart, míg más adventisták nem tulajdonítanak akkora jelentőséget ennek."


->Igen, ilyen előfordulhat.


--------


->A Kérdező kérdésere válaszolva:


Melyik protestáns gyülekezetekre gondolsz? Hiszen azok egymástól is eltérnek... De vannak olyan dolgok, amik csak náluk vannak meg a protestantizmusban.

2018. dec. 22. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen utólag láttam, hogy benéztem, konkrétan egyébként a baptista felekezettel kapcsolatban. Viszont így is nagy segítség voltak a hozzászólások köszi.
2018. dec. 22. 17:25
 5/5 anonim ***** válasza:
92%

Szia!


Az advent mozgalom - melyből az Adventista egyház született - elindítója egy Babtista vallású farmer volt aki a 19. század elején komolyabban tanulmányozta a Szentírást. Ezen túlmenően az Adventista egyház alapítói között számos más protestáns felekezet tagjai voltak. Ez a mozgalom egy felekezetközi mozgalomnak indult és Jézus Krisztus visszajövetelétlek várása hozta közel egymáshoz ezeket az embereket. Az egyház mozgalmi jellege a mai napig fennáll: jómagam is protestáns reformátusként ismertem meg az Adventista tanításokat huszonévesen. Az egyház vallja azokat az elveket amelyek a protestánsokat jellemzik és a reformáció korai szakaszában megjelentek, ilyenek például a Sóla Scriptura: egyedül a Szentírás vagy az Sola Gratia: egyedül kegyelemből elvek.


Üdv. Péter

2018. dec. 24. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!