Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Dzsósú válaszain miért mosolyg...

Dzsósú válaszain miért mosolygunk mindig?

Figyelt kérdés

Dzsósú hatvanéves korában kezdte el tanulmányozni a zent, amit nyolcvanéves korában valósított meg.

Majd százhúsz éves koráig tanított.


Egyszer egy tanítvány megkérdezte tőle:

- Mi tegyek, ha nincs semmi a tudatomban?

- Dobd ki! - válaszolta Dzsósú.

- Hogyan dobjam ki, ha nincs benne semmi?

- Akkor vidd ki!



2019. febr. 23. 00:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
? 🤔?
2019. febr. 23. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 tgt ***** válasza:
100%
Azért, amiért a vicceken nevetünk. Freud írt erről egy tanulmányt.
2019. febr. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Na de a fent említett történet még nem is vicces. Nem is értem mit akar a kérdező.
2019. febr. 23. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 tgt ***** válasza:
100%

Szerintem ez egy koan, és az nagyon hasonlít a viccre. A viccen azért nevetünk, mert elkezd egy gondolatmenetet, majd azt nem várt módon fejezi be, mintegy kisiklatja azt. És ezen a kisiklatáson nevetünk, mert ez egy pillanatra felszabadít a világunk logikai rendje alól. Olyan, mintha egy másik dimenzióba kerülnénk egy pillanatra. A koannál ugyanez működik, csak ott a logikai rend alóli felszabadulás célja a megvilágosodás.

Szerintem itt az a kisiklás, hogy nem azt várjuk, hogy egy ilyen elvont kérdésre ilyen gyakorlatias választ ad, hogy „vidd ki”.

2019. febr. 23. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Speciel én azért mosolygok rajta, mert nem értem sem a párbeszéd csattanóját, sem azt, hogy mi köze a párbeszédnek az előtte lévő három sorhoz. Szóval ez igazából részemről nem is mosolygás, hanem bamba, értetlen vigyorgás inkább, csak úgy szebben hangzik, hogy mosolygás :)
2019. febr. 23. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Pedig nagyon vicces, ám.

Lefordítva hétköznapiasan.



- Mit tegyek, ha semmi sincs a gyomromban?

- Hányd ki!

- Hogyan hányjam ki, ha nincs benne semmi?

- Akkor szedd ki!


Szóval nem azt mondja neki, hogy egyen egy falatot.

2019. jún. 20. 15:27
 7/11 anonim ***** válasza:

Én másra gondoltam, és ahhoz a példád nem is igazán helytálló, máris elmagyarázom:

Szóval szerintem a történetben a bölcs tanító, mester épp el volt merülve a saját mélyenszántó gondolataiban, amikor is az eset történt, miszerint az egyik (egyébként minden lében kanál) tanítványa épp megzavarta innovatív elmélkedésében. Ezért egy gyors, bölcsnek hangzó választ dobott az illető felé, remélvén, hogy eltereli a tanítvány figyelmét, és jó tanítványhoz méltóan elgondolkodik - lehetőleg hosszú időre - a válasz értelmén.

Azonban a kotnyeles tanítvány, mivel elsőre nem értette a választ, ezért - ugye feltette a történet szerinti második kérdését is, de ezzel ismét csak térdig gázolt a mester elvont gondolataiba, képzeletbeli csizmáival ismét darabokra tiporva tanítójának mentális szimfóniáját.

Ezért aztán a mester - jó szokásához hűen megint csak erősen burkolt formában - frissen kelt kívánalmát a párbeszéd negyedik sorában olvasható módon közölte tanítványával. A mester ugyanis most már végleg meg szeretett volna szabadulni - ha állandónak nem is, de visszatérőnek már joggal nevezhető - megzavarójától.

(Természetesen a közölt rövid választ csak egyféleképpen tudja megoldani a tanítvány, mégpedig úgy, ha nemes egyszerűséggel kimegy.)


De biztos sok mást is bele lehet még látni ebbe az értelmetlen párbeszédbe :D

2019. jún. 20. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%

Amikor a tanítvány megkérdezi hogy "Mi tegyek, ha nincs semmi a tudatomban?" Ez azt jelenti hogy még jelen van az "egó". Mint különálló identitásként akarja meghatározni a saját tudatát (amiben állítólag már nincs semmi). De még midig le akarja írni/meg akarja fogalmazni (mert a semmi nem mondja hogy semmi). Ez problémát jelent, mert ez útjában áll akkor még a felébredésének. Dzsósú csak erre akar rámutatni, és arra ösztönzi a tanítványt hogy haladja meg ezt az önkorlátolt tudatot is.. Csak tapasztalás, semmi több.

Talán ez is lehet a történet mondandója 😊

2019. jún. 21. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Pontosan ezért vicces, mert abszurdum a mester válaszai. Amikor azt kérdezi a tanítvány "Mi tegyek, ha nincs semmi a tudatomban?" Ekkor felakarja ültetni a mestert. Valami olyan választ vár a mestertől: "Ne csinálj semmit elérted a zent." vagy "Jó, csak így tovább"


Ez a beszélgetés nem kint a szabadban történt, hanem egy helységben, és amikor tanácsot kér a tanítvány a mester jelen van. A válaszai önmagára mutatnak, a mesterre.

1. Dobd ki.

2. Vidd ki.

2019. jún. 21. 23:15
 10/11 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem vicces. Valami, ami megpróbál bölcsnek látszani, de egy nagy büdös semmi az egész. Pont mint Oravecz Nóra.
2019. jún. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!