Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tehát akkor hogy is van ez a...

Tehát akkor hogy is van ez a "Petitio principii" dolog az Isten létezését illetően?

Figyelt kérdés

35%-os harcos kreacionista belinkelte ezt:


[link]


Eléggé zavarosnak tűnik a dolog, de szeretnék erre reagálni. A honlap a következő egyik példát hozza:


"Az a tény, hogy a természettudományok természetfölötti jelenségek nélkül is magyarázatot tudnak adni a világ jelenségeire, még nem jelenti azt, hogy egészen biztosan nem létezik természetfölötti."


Válaszom:


A természettudományok minél jobban magyarázzák a világ jelenségeit, a "természetfölötti" annál inkább hátrányba kerül. A Világegyetem történetét 13,8 milliárd évvel ezelőttre vissza tudjuk tekerni, nincs nyoma Istennek. Tehát neki maximum a Nagy Bumm "előtt" kell lennie valahol. Azonban ha erre is meglesz a magyarázatunk, az még hátrább viheti Isten szerepét ebben a kérdésben. Ha elfogadjuk a természettudomány eredményeit, és ebbe bele akarjuk venni a teremtést is, akkor önmagában ez is elgondolkodtató, hogy vajon Isten miért csak ilyen keveset vállalt a teremtésből, hogy "megadta a löketet". Ez ellentmondásban van pl. az adventisták istenképével, akik arról áradoznak, hogy az Isten lehajolt a földre, és bepiszkolta a kezét a földdel, amikor meggyúrta az embert. Mivel ez nyilvánvalóan nem történt meg, már nem is tűnik olyan barátságosnak és jóindulatúnak az Isten. Másrészt: a Világegyetemet jelenlegi ismereteink szerint természeti törvények irányítják. Nincs bizonyíték arra, hogy ezek a törtvények valamikor megváltozásra kerülnének, tehát ha létezik is a "természetfölötti", az a mi szempontunkból lényegtelen, mert nincs hatással a mi világunkra. Nem történnek - és nem is történhetnek - csodás események az imák hatására, erről nyugodtan kimondhatjuk, hogy lehetetlen. Harmadrészt pedig ez a "természetfölötti" csak addig minősül annak, amíg a tudomány asztalára nem kerül. Onnantól már csak egy jelenség lesz, amit alig (vagy egyáltalán) nem ismerünk, mint például a sötét anyagot.


2019. márc. 22. 16:43
 1/5 A kérdező kommentje:
Mármint ha a tudomány asztalára kerül, akkor egy idő után valószínűleg fel fogjuk tárni a mibenlétét. De a "természetfölötti" státuszát a tudománnyal való első érintkezése nyomán elveszíti az a valami.
2019. márc. 22. 16:45
 2/5 anonim ***** válasza:
És mi a kérdésed?
2019. márc. 22. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Tényleg komolyan gondolják, hogy ez érv?


Kb. ez...

2019. márc. 22. 17:51
 4/5 anonim ***** válasza:

"A természettudományok minél jobban magyarázzák a világ jelenségeit, a "természetfölötti" annál inkább hátrányba kerül."

Ellenkezőleg. A tudomány már rátalált Istenre, csak nem fogadod el.


"A Világegyetem történetét 13,8 milliárd évvel ezelőttre vissza tudjuk tekerni, nincs nyoma Istennek."

Körkörös feltételezés. A nagy bumm nincs bizonyítva. A materializmust FELTÉTELEZED, és FELTÉTELEZED, hogy nagy bummal alakult ki a világ. Csupa mese. HA pedig az egyikkel támasztod alá a másikat, az körkörös érvelés. Feltételezést feltételezéssel nem lehet bizonyítani


"Azonban ha erre is meglesz a magyarázatunk, az még hátrább viheti Isten szerepét ebben a kérdésben."

Feltételezéseken alapuló, bizonyítatlan következtetés.


"Mivel ez nyilvánvalóan nem történt meg"

Miért? Mert azt mondod?:) Nyilvánvalóan megtörtént


Stb, stb...


"Harmadrészt pedig ez a "természetfölötti" csak addig minősül annak, amíg a tudomány asztalára nem kerül."

Gondolom a természetfelettit akarod természettudományos módszerrel megfogni:) Paradoxon, de sok sikert:)

Szerintem nyilvánvalóan nem érted a természetfeletti fogalmát. Ha valaki természetfeletti, akkor nem tud a természettudomány asztalára kerülni, hisz felette áll, nem mérhető. Csak logikai, szellemi úton lehet belátni, meggyőződni róla. Ez pedig a hit. A nem látott, érzékszervekkel nem érzékelhető dolgokban való logikai megbizonyosodás. Mindez információelméleti és logikai alapon. Ezekről fogalmad sincs.


Amúgy a wikipédiával vitasd meg a problémád

2019. márc. 23. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

35%-os:


"Ellenkezőleg. A tudomány már rátalált Istenre, csak nem fogadod el."


>Nincs egyetlen olyan elismert, hivatalos tudományos folyóirat sem, amely ezt állítaná, szóval ez az egész egyszerűen megmarad kreacionista téveszmének. Hiszen olyat mondasz, amit a tudományos közösség nem állít.


"Körkörös feltételezés. A nagy bumm nincs bizonyítva. A materializmust FELTÉTELEZED, és FELTÉTELEZED, hogy nagy bummal alakult ki a világ."


>A Nagy Bumm-ot soha sem kellett feltételezni, hiszen a 20. század elején már Georges Lemaître

számításai is igazolták. A természettudomány hivatalos jelenlegi álláspontja az, hogy az elmélet bizonyított. Ezt megerősíti az is, hogy eleinte hozzád hasonlóan nem akarták elfogadni, viszont az értelmes tudósok kénytelenek voltak meghajolni a bizonyítékok előtt. A tudományban nem igazán vesznek kézpénznek olyan dolgot, ami nincs igazolva. A tudomány nem úgy működik, mint a vallás. A felállított Nagy Bumm modell teljes mértékben összhangban van mind a tudományos megfigyeléssel, illetve előrejelzéssel. Nincs tehát okunk kétségbe vonni.


"Feltételezéseken alapuló, bizonyítatlan következtetés."


>A természettudományban a feltételezések nem sokáig maradnak meg. A feltételezéseket kísérletekkel, mérésekkel ellenőrzik, és ha nem felel meg, akkor egyszerűen elvetik, vagy módosítják. A "feltételezésem" tehát jogos, mivel bizonyított, lásd fentebb. A következtetésem valóban bizonyítatlan, hiszen a Nagy Bumm "előtti idő" nehéz téma. Mindazonáltal eddig minden tudományos felfedezés hátrább vitte kicsit Isten szerepét nem pedig előre, szóval nem csodálkoznék, ha továbbiakban is így lenne.


"Miért? Mert azt mondod?:) Nyilvánvalóan megtörtént"


->Semmi sem szól amellett, hogy megtörtént volna. A kutatás alapján még a szöveg hallgatói sem értelmezhették szó szerint a teremtéstörténetet, csak később, amikor feledésbe merült a műfaja. Tudományos szempontból meg egész egyszerűen meseszerű a dolog. Amúgy a kereszténységet már Tacitus is babonaságnak tartotta, tehát amit én elmondok most, az alapjaiban megegyezhetett 2000 évvel ezelőtti hellenista műveltségű ember véleményének.


Gondolom a természetfelettit akarod természettudományos módszerrel megfogni:) Paradoxon, de sok sikert:)


->Nos, ha a természetfeletti érintkezik a mi világunkkal, akkor talán valahogyan el lehetne csípni, vagy legalábbis ki lehetne mutatni a hatását. Hiszen a hívek is erről számolnak be, hogy ők látják, tapasztalják, stb. Hát ez remek. Nagyon jó tudományos eszközeink vannak, szóval a magunk módján mi is meggyőződhetnénk róla.


"Szerintem nyilvánvalóan nem érted a természetfeletti fogalmát. Ha valaki természetfeletti, akkor nem tud a természettudomány asztalára kerülni, hisz felette áll, nem mérhető."


>Nem mérhető akkor, ha nem is érintkezik a világunkkal. De nekem ne akard már beadni azt, hogy sziporkázik a Világegyetemben valamilyen erő, ami napi szinten felrúgja a természeti törvényeket, erre sem kimérni, sem megfigyelni nem lehet. Erre azt is mondhatom, hogy a Nagy Láthatatlan Egyszarvú éppen a hátad mögött áll, de sem megfigyelni, sem kimérni nem tudod a hatását.


"Csak logikai, szellemi úton lehet belátni, meggyőződni róla. Ez pedig a hit. A nem látott, érzékszervekkel nem érzékelhető dolgokban való logikai megbizonyosodás."


>Azt el tudom fogadni, hogy ez hit, meg hogy valamilyen szellemi (spirituális) dolog. De azt már ne, hogy ez logikus lenne, a fentiek miatt.


"Mindez információelméleti és logikai alapon. Ezekről fogalmad sincs."


>Éppenséggel van fogalmam róla, mivel maga is keresztény voltam, de nem fogok bizonyíték nélkül elfogadni semmit, amíg az nincs számomra igazolva.


"Amúgy a wikipédiával vitasd meg a problémád"


>Nem a wikipédiával volt bajom, hanem azzal a gondolattal, amit felhoztál, arra reagáltam. Sem időm, sem kedvem nincs a Wikipédiával vitatkozni.

2019. márc. 23. 11:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!