Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Léteznek általánosan elfogadot...

Léteznek általánosan elfogadott történelmi bizonyítékok Jézus létezésére?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy nagyon tudatlannak tűnök, de nekem furcsa az, hogy Jézusról sok helyen beszélnek létező történelmi személyként, de erről én még semmiféle tudományos bizonyítást vagy érvelést nem olvastam, pedig általában nem szokták ilyen jellegű dolgok elkerülni a figyelmemet.
2010. júl. 7. 14:36
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
0%

Én úgy emlékszem a töri könyv egy mondat erejéig megemlítette, de hogy bizonyíték van-e rá, az rejtély. Erre én is már rég kíváncsi vagyok.

Lehet egy magát Jézusnak nevező férfi élt, aki magát Isten fiának tartotta, de arra, hogy egy csodatévő élt volna... abban erősen kételkedem.

2010. júl. 7. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
80%

Izraeli vagyok, zsido, es nyilvan nem autentikus a kerdes megvalaszolasara. Egy meghokkenesemet azonban szeretnem elmeselni: Elolvastam (puszta kivancsisagbol) az Ujtestamentumot. Van egy jelenet, amikor a fopap megkerdezi Jezust, hogy Isten fia-e, es o igy valaszol: "Ata amarta." Magyarra ugy forditanam: Te mondtad (vagy "Maga mondta", mert az ivritben nincs magazas).

Amikor ezt olvastam, akkor hatarozottan az az erzesem volt, hogy aki ezt mondta (vagy irta) AZ ITT ELT, es heberul beszelt. Ez a mondat annyira tipikusan a nyelvhez tartozik, hogy .. Mondjuk ha valaki magyarul azt mondja, hogy azt a fuzfan futyulojet, arrol tudod, hogy anyanyelvi szinten beszeli a magyart.

Ezt a mondatot ket hangsullal szoktak mondani.

Az egyik: te mondtad, ez a te otleted, ilyent en nem mondtam, nem is gondoltam

A masik: na latod, te magad is rajottel, nekem meg csak ki sem kellett mondanom.


Sajnaltam, hogy nem tudom milyen hangsullyal lett kiejtve a mondat.

2010. júl. 7. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
70%

Ugyanezt a kérdést feltehetném Napóleonra vagy Nagy Sándorra vonatkozóan is... Mi bizonyítja, hogy éltek? Semmi más, csak a kortásrak beszámolói.


Ebből viszont Jézus esetében is van bőséggel, pl ifjabb Plinius vagy Josephus Flavius írásai, és egy csomó korabeli levél, amit akkor élt emberek egymásnak írtak.

2010. júl. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

Még ezt találtam neked:

[link]

2010. júl. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
0%

"a kérdést feltehetném Napóleonra "


Akkor a te logikád szerint Hitler se élt mit számít az írott anyag.

2010. júl. 7. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Hmmm...köszönöm a válaszokat. Utóbbi kettővel kapcsolatban részletesebben is reagálnék. Igazából két dolog miatt vetődik fel bennem a kérdés. Egyrészt nem értem, hogy történészek hogyan fogadhatják el egy olyan ember létezését tényként, akinek az élettörténetének jelentős része csodatételekről szól. Más történelmi személyiségek kapcsán is van persze ilyen, de véleményem szerint közel sem ekkora mértékben. Másrészt pedig azért pl. Napoleonnal kapcsolatban több, egybehangzó, elfogadott forrást ismerünk, mint Jézussal kapcsolatban. Nekem sokszor úgy tűnik, hogy Jézus létezésének történelmi tényét egyszerűen a vallás jelentősége miatt nem merik már sokan megkérdőjelezni, vagy annak cáfolatát nyíltan hangoztatni.
2010. júl. 7. 15:50
 7/23 A kérdező kommentje:
Utóbbi kettő = 15:42 és 15:38 :)
2010. júl. 7. 15:51
 8/23 anonim ***** válasza:

"Akkor a te logikád szerint Hitler se élt" Szerinted ezt mondtam? Szövegértés rulez... Mellesleg meg manapság divat a holokauszt tagadása, hiába van rá rengeteg tárgyi és írásos bizonyíték, valamint a még ma is élő szemtanúk elbeszélései... Ha ezt meg lehet tenni MA, akkor miről beszélünk? :-(


Van tárgyi és van történelmi bizonyíték. A kettő nem összekeverendő. Nagy Sándorból nem maradt fenn semmi tárgyi: se a teste, se a fényképe, se videó róla, se saját kezű levele, csak néhány neki tulajdonított tárgy. Akkor ő most nem is élt, csak kitalálták? Jézus dettó.


Lehet, hogy sok embernek kellemetlen, hogy Jézus tényleg létezett, de nincs rá kevesebb bizonyíték, mint Nagy Sándorra, ez az igazság.

2010. júl. 7. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

"akinek az élettörténetének jelentős része csodatételekről szól." Tévedés. De mivel nyilván nem olvastad az Újszövetséget, érhtető is. Jézus munkásságának csak kisebb részét tették ki a csodák. Nagyrészt tanított:példabeszédeket, példázatokat mondott, igyekezett az eberek életét jobbá tenni. Ha minden ember - beleértve pl a pedofíliával váolt katolikus papokat is - az ő által felvázolt erkölcs szerint élne, nem lennének problémái az emberiségnek. Semmi. Nem lenne éhező, nem lenne kegyetlenkedés, nem lenne válás, sőt: nem lenne rossz házasság sem. Nem lenne szükség pszichológusokra, fegyverekre, útlevelekre, ügyvédekre.


"Másrészt pedig azért pl. Napoleonnal kapcsolatban több, egybehangzó, elfogadott forrást ismerünk, mint Jézussal kapcsolatban." beszélj egyes szám első személyben: ismerek. Attól, hogy te nem tudsz ilyen források létezéséről, azok még léteznek.

2010. júl. 7. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
"Sed non ope humana, non largitionibus principis aut deum placamentis decedebat infamia, quin iussum incendium crederetur. ergo abolendo rumori Nero subdidit reos et quaesitissimis poenis adfecit, quos per flagitia invisos vulgus Chrestianos appellabat. auctor nominis eius Christus Tibero imperitante per procuratorem Pontium Pilatum supplicio adfectus erat; repressaque in praesens exitiablilis superstitio rursum erumpebat, non modo per Iudaeam, originem eius mali, sed per urbem etiam, quo cuncta undique atrocia aut pudenda confluunt celebranturque. igitur primum correpti qui fatebantur, deinde indicio eorum multitudo ingens haud proinde in crimine incendii quam odio humani generis convicti sunt. et pereuntibus addita ludibria, ut ferarum tergis contecti laniatu canum interirent aut crucibus adfixi [aut flammandi atque], ubi defecisset dies, in usu[m] nocturni luminis urerentur. hortos suos ei spectaculo Nero obtulerat, et circense ludicrum edebat, habitu aurigae permixtus plebi vel curriculo insistens. unde quamquam adversus sontes et novissima exempla meritos miseratio oriebatur, tamquam non utilitate publica, sed in saevitiam unius absumerentur." Tacitus, Annales XV. 44.
2010. júl. 7. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!