Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A rossz önmagában létező...

A rossz önmagában létező valóság, vagy a jó hiánya/defektje?

Figyelt kérdés

Ha létező valóság, akkor Istentől kell származnia, aki viszont a teológia szerint a Legfőbb Jó.


Néhány keresztény gondolkodó (Szt. Ágoston pl.) azzal a megoldással állt elő, hogy a rossz nem származhat Istentől, aki minden létező megteremtője, ezért a rossz az igazából nem létező, hanem egyfajta hiány, megfosztottság, defektus.



2019. júl. 9. 13:54
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
A Biblia szerint Sátán nem egy határtalan vákuum, amiből hiányzik minden. De ha a jó hiánya nem jó, az rossz vagy jó lehet csak.
2019. júl. 9. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
A Bibliából tudunk, hogy a világ teremtésekor a káosz már megvolt. Isten nem semmisítette azt meg, csak visszaszorította azzal, hogy felállította a világunk szervező elvét, rendjét. Az embernek meg kell tanulnia a káosszal együtt élni. Aki nem Istent választja, az a káosz oldalán áll akarva-akaratlanul. Ezt jelenti a "rossz". Aki nem hisz a szabad akaratban, az ezzel egy olyan tudatállapotot hoz létre magának, amivel a káosz uralma alatt él.
2019. júl. 10. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Mansour ***** válasza:

"A Bibliából tudunk, hogy a világ teremtésekor a káosz már megvolt. Isten nem semmisítette azt meg, csak visszaszorította azzal, hogy felállította a világunk szervező elvét, rendjét."

Ez így van, de a keresztények hajlamosak erről elfeledkezni, mivel ez szemben áll azzal a népszerű elképzeléssel, hogy kezdetben az Isten az egyedüli létező, és úgymond a "semmiből" teremt.


"Aki nem hisz a szabad akaratban, az ezzel egy olyan tudatállapotot hoz létre magának, amivel a káosz uralma alatt él."

Ezzel alapvetően egyetértek, de ugyanakkor tisztában vagyok a szabad akarat erőteljes korlátaival. Ez alatt nem is elsősorban azt értem, hogy az ember mit tud egyáltalán szabadon akarni, hanem azt, hogy milyen tényezők befolyásolják az ember döntéseit, amelyek fölött az embernek nem nagyon van, vagy egyáltalán nincs hatalma.

2019. júl. 10. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Igen a szabad akarat fogalma valamennyire félrevezető, helyesebb inkább felelősségteljes életről beszélni. Jézus megmondta, hogy aki nem Istennek szolgál, az a Sátánt szolgálja. Tehát nincs semleges állapot. Valamint az örölkött bűnöket tekintve az Ószövetség írja, hogy "Ímé én vétekben fogantattam, és bűnben melengetett engem az anyám", tehát egy képzeletbeli semleges állapothoz képest az ember eleve hátrányból indul már születésekor. Mégis mindezek ellenére az embernek hatalma van a bűnre nemet mondani és Isten kegyelmére igent. Ezt jelenti a felelősség.
2019. júl. 10. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 KZitus ***** válasza:

Szia


Isten szabad akarattal teremtette meg az angyalokat és az embereket is. Ez egy hatalmas ajándék és lehetőség Isten minden értelmes, gondolkodó teremtményének. Mivel Isten mindent tud, nyílván azt is tudta, hogy ezzel(szabad akarat) lehet élni és visszaélni. Kezdetben a sok sok millió angyal közül egy, rosszul dontött, és így megjelent a világban a "rossz", és tényleg valósággá valt a rossz, amikor Ádám és Éva szintén visszaélt a szabad akaratával.(az egy másik téma lehetne, mennyire terjed ki az ember szabad akarata, illetve miért van korlátok között) Innentről kezdve nem a jó, inkább a rossz terjedt el, és töltötte be a földet, mivel minden rosszat Sátán terjesztett a befolyásával a földön, ma is azt teszi.

Nem Szt. Ágoston találta ki azt, hogy "..a rossz nem származhat Istentől..."

Ezt Isten modja el magáról a Biblia ihletett írói által:

„Minden jó adomány és minden tökéletes ajándék felülről való, és a világosságok Atyjától száll alá, a kinél nincs változás, vagy változásnak árnyéka” Jakab 1:17. A vers szerint, amikor Isten teremtett, és szabad akaratot adott, az is "jó adomány" volt, és "tökéletes ajándék", és ma is az, mivel ezen a téren is elmondható, "nincs változás" nála.

Jób 34:10

" Figyeljetek hát rám, ti értelmes emberek! Elképzelhetetlen, hogy az igaz Isten gonoszul cselekedjen, hogy a Mindenható rosszat tegyen!"

2019. júl. 10. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

"A potencialitással arra akartam utalni, hogy "nemlét"-ről önálló valóságként, a lét ellentéteként igazából nem beszélhetünk, mert mindez Istenben van. Isten a lét teljessége, ami magába foglal mindenféle potencialitást is. Minden, ami nincs, az még lehet, minden, ami megszűnik létezni, az még újra létezhet, Isten akaratából. A potencialitások csak akkor válnak a feltételekhez kötött létezés részévé, ha megvalósulnak. Addig viszont a teljesség részeként Istenben vannak. Legalábbis én ezt csak így tudom elképzelni."


Ez így rendben van, de én nem erről beszéltem, hanem az abszolút létről és nemlétről. Mindenesetre jó ilyesmikről beszélgetni. Ezért sajnálom a materialistákat, mert ilyen gondolatokra nem juthatnak, lévén, hogy eleve kizárják a szellemi dolgokat


"Minden, ami nincs, az még lehet"

Ez okés, de ezt kicsit pontosítani kell. Ez a fizikai világra igaz. Ami nincs, de lehet, az Istenben már megvan, csak még a téridőben nem jelent meg. Ami nincs és Istenben sincs meg, az nem is lehet, nem is létezik, különben Isten nem lenne Isten, hanem csak egy természetfeletti entitás, és nála van nagyobb, az igazi Isten.

Ezt még lehet csavargatni :D

2019. júl. 10. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!