Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen vallással kapcsolatos...

Milyen vallással kapcsolatos könyveket ajánlanátok?

Figyelt kérdés
Ateista szempontból való megközelítés lenne a leginkább fontos számomra. Tehát mindenképp szkeptikus, ateista által írott könyvek érdekelnének. A témával kapcsolatban soha nem olvastam és most szeretném elkezdeni. Dawkinstól az Isteni téveszme az amit sokszor hallottam már. Ezt a könyvet érdemes lenne elolvasni? Illetve a sátánizmusról mint vallásról elég kevés tapasztalatom van, arról a vallásról van olyan könyv ami bemutatja vagy kritikát fogalmaz meg vele szemben? Köszönöm előre is.

2019. aug. 8. 22:30
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
Tapasztalat helyett ismeretet szerettem volna írni, fáradt vagyok, utólag láttam.
2019. aug. 8. 22:33
 2/23 anonim ***** válasza:
53%
Lássuk találok-e jó hasonlatot rá. Szóval olyan könyvet szeretnél, mint mondjuk.... ha egy irodalmár írna a kvantumfizikáról?
2019. aug. 8. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
80%
Aki ateista, az miért írna vallásról? Amiben én nem hiszek, az nem érdekel, nem foglalkozom vele, vagyis nem értek hozzá, ergo a véleményem sem lehet hiteles.
2019. aug. 8. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

2# Értem az enyhén szurkálódó hasonlatodat. Igen, pontosan olyat, hisz ez az irodalmár többet foglalkozott a kvantumfizikával mint a legtöbb fizikus, illetve másodállásban a CERN részecskefizikai laboratóriumában kutat. Lássuk hasonlat használatával megérted-e a kérdést.

3# Gondolom nem hallottál még aktív ateistákról akik általában sokkal műveltebbek az adott vallás kapcsán mint a vallás képviselői. Vallással kapcsolatos kérdéseket boncolgatnak, próbálják cáfolni bizonyos a vallás által megfogalmazott állításokat, tényeket. Az tény, hogy az átlag ateista nem foglalkozik a vallással, mert nem érdekli, nem is rájuk gondoltam. Millió meg egy ilyen bejegyzés, írás, videó van az interneten. Maga a kategória amiben kiírtam a kérdést nevetségessé teszi a kérdésedet.


Aki nem tudja a kérdést sem értelmezni, meg nem foglalkozik a vallásokkal, mert nem érdekli az ne írjon semmit inkább. Köszönöm

2019. aug. 9. 00:07
 5/23 anonim ***** válasza:
59%

Szia!

Ateista vagyok én is. Azt gondolom, hogy a keresztény irodalom ilyen ismereti célokból való olvasása nagyon jó.

Elérhetők a Biblia elemzéséről független, irodalomtörténész szakemberek által írt művek, amik szemelvények segítségével vezetnek végig a Biblia történetén, szimbolikáján, metaforikáján, hogy érthető legyen. Rávezetnek arra, hogy miért van benne jelen a példázatos elbeszélésmód, ha igényes, akkor összehasonlítja a példázatos elbeszélésmód vallási és irodalmi magyarázatát.

A másik, hogy érdemes lehet a középkori irodalomról szóló szakirodalmat böngészni, hiszen a középkori irodalom a vallásról szól. Hangsúlyozom, szakirodalmat, nem vallási firkálmányokat, amik azt magyaráznak bele, amit akarnak. Ismét legjobb itt irodalomtörténészek munkáira hagyatkozni, akik a történeti adatok figyelembevételével, a kor művészetének elemzésbe való beleszámításával együtt, objektíven és tényleg tudományos igényességgel foglalkoznak középkori irodalommal.

Én ezeket olvasnám, mert pl. az Isteni téveszme c. kötetnek már a címében is benne van, hogy elfogult, és nem a szigorúan tudományos megközelítést alkalmazza, míg egy irodalomtörténész tudós ember, akinek az a munkája, ha arra szakosodott, hogy a középkori irodalmat irodalmi, történeti és művészettörténeti szempontból minél alaposabban megismerje.


Azért merülnék el a középkor irodalmában, mert a bibliaismeretre épül a középkori irodalom, a középkori irodalomra pedig minden modern teológiai értekezés, és végső soron a keresztény gyökerű európai kultúránk is.


Azért a kereszténység megismerésével indulnék el, mert a legkiterjedtebb szakirodalma a kereszténységnek van, ezért megismerheted azokat a logikai sémákat, amelyekkel egy-egy vallást objektíven, elfogulatlanul megismerhetsz. A tudomány feladata nem az, hogy a vallások felett ítélkezzen, hanem az, hogy megértse és elemezze őket. Így lehet megismerni őket rendesen.


A sátánizmusról kicsit talán többet tudok mondani.

Elsődleges fontosságú a sátánizmus kapcsán élesen elkülöníteni a sátánizmust az ördögimádattól. Az ördögimádatnak számtalan formája van, a közös pont bennük az, hogy a misztikumtól és a spiritualitástól nem távolodtak el.

Sátánizmusnak kizárólag a Sátán Egyháza (Church of Satan) által képviselt békés, az USA-ban és azt hiszem, hogy a briteknél is kormányzatilag teljesen elismert vallás nevezhető. A sátánizmus ateista vallás, amiben Sátán egy szimbólum, és nem létezőnek hitt entitás.

Egész pontosan:

"1. Sátán jelképezi(!!!) az élvezetet az önmegtartóztatás helyett.

2. Sátán jelképezi az életet a szellemi vágyálmok helyett.

3. Sátán jelképezi a szennyezetlen bölcsességet a képmutató önámítás helyett.

4. Sátán jelképezi az arra érdemesekkel szembeni kedvességet ahelyett, hogy szeretetünket hálátlanokra pazarolnánk.

5. Sátán jelképezi a bosszúállást ahelyett, hogy odafordítanánk a másik orcánkat.

6. Sátán jelképezi a felelősök felelősségét ahelyett, hogy lelki vámpírokkal törődnénk.

7. Sátán jelképezi az ember állati mivoltát, mert bár néha jobb, de többnyire rosszabb a négy lábon járóknál, és az „istentől való lelki és szellemi fejlődése” révén valamennyi között a legelvetemültebb állattá vált.

8. Sátán jelképezi az úgynevezett bűnöket, mert ezek vezetnek a testi, szellemi vagy érzelmi beteljesüléshez.

9. Sátán volt az Egyház mindenkori legjobb barátja, mert Ő tette lehetővé, hogy az mindmáig működhessen."

Ez a kilenc sátáni nyilatkozat Anton Sandor Lavey tollából, aki a Sátán egyházának alapító főpapja.

Egész pontosan tehát a sátánizmus azokat a tulajdonságokat emeli fel, amiket a kereszténység tipikusan elítél. Maga a vallás arra alapszik, hogy a hittel szemben a józan észt, a visszafogottsággal szemben a vágyak ésszerű megélését támogatja, az embert tehát önmagában tartja értékesnek. Fontos, hogy a sátánizmus nem arra int, hogy legyél nagyképű egosita barom, hanem arra, hogy merd megvédeni magad és mások erkölcse ne állja útját a te fejlődésednek. Azt vallja, hogy addig, míg nem ártasz(!!!), addig egyedül a te jogod és kötelességed(!!!) a fejlődés.

A sátánista vallás 9 alapvető bűnt ismer, ez a kilenc sátáni bűn. Ezek a következők:

1. Ostobaság

2. Pózolás

3. Szolipszizmus

Ez kis magyarázatra szorul tán. :D

Lényegében a szolipszizmus egy következménye, amit a sátánisták bűnnek tartanak. Azt tartja, hogy a tudat az egyetlen létező entitás, minden más, így mások viselkedése is annak terméke. Ebből adódóan sokakban az a tévhit él, hogy ha jót cselekszenek, dettó jó fog velük is történni. A sátánisták ezt utópiának tartják. Ezért aztán bizonyos fokig a szemet-szemért elvet alkalmazzák. Úgy viselkednek másokkal, ahogy velük viselkednek. Aki sportszerű velük, azzal ők is sportszerűek, aki bántja őket, azt ők is bántják (mondom, ésszerű korlátok között). Nem nyújtják oda a másik orcájukat, bár ez provokatív.

4. Önámítás (Merj kételkedni a saját igazadban, hitedben is.)

5. Azonosulás a csordával

6. A perspektíva hiánya

7. A múlt ortodox tanaival szembeni feledékenység

Arról van itt szó, hogy vedd észre azt, ha egy régen általad elutasított dolgot próbálnak a torkodon letudszkolni új csomagolásban.

8. Önromboló büszkeség

Itt arról van szó, hogy a büszkeség alapvetően a sátánisták között erény egy bizonyos fokig. Addig, amíg ki mered jelenteni, és büszkének mered magad érezni, ha valamit elértél, valamiért megdolgoztál. Ez viszont vakká tehet, és elutasíthatod az újat, a jobbat. És ez a vakság, ez az önromboló büszkeség, amit ők elutasítanak.

9. Esztétika hiánya


Oké. Akkor menjünk tovább. A következő pont a Föld tizenegy sátáni törvénye.

Ha nem haragszol, ezeket most bemásolom (az írásom végén egy weblapot fogok forrásként megjeleníteni, innen másoltam).


1. Senkinek se adj tanácsot, csak ha megkérnek rá!


2. Ne beszélj másoknak a gondjaidról, hacsak nem vagy biztos abban, hogy igazán hallani akarják!


3. Ha másvalaki birtokán tartózkodsz, mutass tiszteletet, különben ne menj oda!


4. Ha a birtokodon egy vendég bosszant, bánj el vele kegyetlenül!


5. Ne közeledj senkihez szexuálisan, hacsak meg nem kapod tőle az erre felhatalmazó jelzést!


6. Ne vedd el, ami nem a tiéd, hacsak az nem terheli a másikat annyira, hogy megszabadításért kiált!


7. Ismerd el a mágia hatalmát, ha sikeresen alkalmaztad vágyaid eléréséhez. Ha tagadod a mágia létezését, miután sikerrel használtad, mindent elveszítesz, amit szereztél!


8. Ne panaszkodj olyasmik miatt, amikkel nem vagy kénytelen foglalkozni!


9. Ne árts kisgyerekeknek!


10. Ne ölj nem emberi állatot, kivéve, ha rád támadnak, vagy ha élelemre van szükséged!


11. Amikor közterületen jársz, ne háborgass senkit. Ha valaki téged háborgat, szólítsd fel, hogy hagyja abba. Ha tovább háborgat, pusztítsd el!



Ezeket a törvényeket lényegileg két részre lehet osztani:

1. Vannak törvények, melyek a határokat fektetik le, a szónak abban az értelmében, hogy ésszerű korlátokat mutat neked, hogy hogyan lehet és kell egy olyan emberrel tisztelettel viseltetni, aki nem ártott neked. Ez nagyon fontos: a sátánisták azt tisztelik, aki megérdemli. Ha megérdemli valaki, akkor úgy is bánnak velük.


2. Azok a parancsok, amik arra intenek, hogy bárkivel és bármivel szemben merd magad megvédeni. És hogy nem leszel attól rossz ember, ha megvéded magad bárkivel és bármivel szemben.

Ez nem azt jelenti, hogy ne vállald a felelősséget a hibáidért, itt visszautalnék az önromboló büszkeség problémájához.


Oké. A következő nagyon fontos pont, amiben a sátánizmus ellentmond a vallások legtöbbjével, az a szexualitás kérdése. Ez nagyon sok vallás központi kérdése, a sátánizmusé pont nem.

A következőről van szó: A sátánizmus a szexualitás minden olyan formáját elfogadja, ami két felelős felnőtt ember kölcsönös beleegyezésével jön létre úgy, hogy az másnak nem árt. Azaz: a sátánizmust nem érdekli, hogy ki hetero, meleg, leszbikus, biszex, pánszex, nem érdekli más nemi identitása sem. A sátánistát a saját dolga érdekli és nem folyik bele más magánügyeibe. Ez a sátánizmusan úgymond az egészséges alázat. Az alázatot alapvetően elítélik, amikor az már az ostobaság és az önromboló büszkeség (ugye, milyen érdekes ellentmondás? Érdemes átgondolni.) szintjét megüti, és nem mered magad megvédeni.


A következő nagyon fontos pont a mágia kérdése. A sátánista mágia merőben elüt az okkultizmusban, törzsi rítusokban használt, a természetfeletti erőket segítségül hívó mágiáktól. Maga LaVey, az alapító a mágiát a következőképpen határozza meg:

"Helyzetekben vagy eseményekben elért változás az egyén akaratával összhangban úgy, ahogy az az általánosan elfogadott módszerekkel megváltoztathatatlan lenne."

Ez azonban nem jelent semmi misztikusat, a sátánista mágia alapvetően abból indul ki, hogy nagyon sok helyzet megoldható, még ha nem is tűnik annak, a kulcs pedig abban van, hogy a probléma megoldására alkalmas szellemi állapotba hozza az embert. Mondhatni ad egy szellemi, lelki löketet, hogy legyen elég szellemi és lelkierőd, hogy egyrészt hidd, hogy meg tudod oldani a helyzetet, másrészt gördülékenyebben tudj gondolkodni. Nem kell ehhez sem emberáldozat, sem kecskeáldozat, sem gyermek feláldozása, sem misztikus izék, itt a rítus pszichés hatásában van a kulcs. A sátánista mágiában megjelenik az áldozat, de mindig szimbolikusan.

Tehát akkor végre egyértelművé téve: a sátánista mágia az ember szellemi-és lelkiállapotát az adott helyzet megoldására legjobban alkalmas állapotba kívánja hozni, sokszor rituális eszközök lelki hatását kihasználva, a természetfeletti erőket elutasítva.


Ha van kérdésed, bátran írj. Én magam nem vagyok sátánista, csak nagyon érdekel az egyházuk. :)


Érdemes hozzá elolvasni Anton Sandor LaVey: A Sátán bibliája c. könyvét, illetve az ígért weboldal:

[link]

2019. aug. 9. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
76%

Bocsánat, mielőtt esetleg sátánista vallású joggal belekötne: "...két vagy több felelős felnőtt ember kölcsönös beleegyezésével..."

Így akartam. A sátánistákat az orgiák sem érdeklik túlzottan.

2019. aug. 9. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
#5 Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, írok privátban.
2019. aug. 9. 00:49
 8/23 anonim ***** válasza:
24%

Most amúgy komolyan azért lettem lepontozva, mert

1. szerintem egy vallást vallás nélkül szakirodalomból lehet megismerni

és

2. összetörtem szegény, szegény, de lélekben azért láthatólag marha gazdag (ál)szent (ál)keresztények képét a gyermekeket szerintük feláldozó sátánistákról, mert objektíven merészeltem írni a sátánizmusról?

Komolyan? :DDDD

Okééééé... :D

2019. aug. 9. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
9%
Bibliát ajánlom. Van még idő a megtérésre.
2019. aug. 9. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

#8 Pont azért teszi nevetségessé a lepontozást, mert objektívan írtál végig, szerintem teljesen korrekt, elfogulatlan, pártatlan volt éppen ezért is pontoztalak fel.


#9 Hogy jön ide a megtérés?

2019. aug. 9. 07:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!