Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Csak nekem tűnik logikusabbnak...

Csak nekem tűnik logikusabbnak a zsidó biblamagyarázat mint keresztényeké?

Figyelt kérdés

A kereszténység egyik alaptanítása, hogy Isten az embert tökéletesnek teremtette, de aztán a bűneset hatására ezt a tökéletességet - a Sátán közreműködésével - elveszítette. Értelmezésem szerint a történet jelképes, de ez mit sem változtat azon, hogy viták tucatjait hozza magával - főleg a keresztény fundamentalistákkal - ez a nézet. Ugyanis felvetődik a kérdés, hogy tökéletes ember hogyan tud vétkezni? A hívek ezt a "szabad akarattal" magyarázzák, ez azonban nem kielégítő, hiszen ez már magában hordozza azt, hogy az ember képes volt a rosszra (=bűnre való hajlama volt) amit a hívek tagadnak, mert eszerint az ember nem volt tökéletes.


A zsidó biblamagyarázat szerint:


"Az elgondolás, hogy eleve bűnösnek születtünk... kirívó példája a zsidó Biblia félremagyarázásának. Mindenekelőtt a Biblia arra tanít, hogy a bűn egy cselekedet, és nem egy állapot. Isten az embert a rosszra való hajlammal teremtette meg[18], de képesnek arra, hogy felülkerekedjen ezen a hajlamán[19], és a rossz helyett a jót válassza[20]."


Forrás: [link]


Sokkal egyszerűbb, tisztább magyarázat. Nem kell azon filózni, hogy a tökéletes ember hogyan tökéletlenkedett, mivel a zsidók szerint eleve bűnre való hajlammal lett megteremtve az ember, ami mindent megmagyaráz. Ráadásul erkölcsösebb is, hiszen úgy tűnik, a zsidók (legalábbis ez a magyarázó) nem fogadjak el, hogy mindenki bűnösnek születik.


A másik ilyen logikátlan dolog a kereszténységben a Sátán személye. Vele kapcsolatban is ezernyi kérdés merül fel. Isten miért teremtette meg a Sátánt, ha tudta, hogy fel fog lázadni? Hogyan lázadhatott fel egy tökéletes lény? Stb.


A zsidó biblamagyarázat szerint:


"A zsidó vallásfilozófia alaptétele, hogy az Isteni egyetlenség nem csak azt jelenti, hogy egy és nem több Isten van, hanem azt is hogy Isten valójában az egyetlen feltétel nélküli létezés. Magyarul azt, hogy minden Isten. Így aztán nem fogadjuk azt el, hogy létezne Istentől egy független erő – lásd sátán – amely szembeszáll Istennel és az Isteni ellen ténykedik. A zsidó vallásban ezzel szemben Sátán, a rossz, valójában Isten egy rejtőzködő megnyilvánulása, más szóval Isten küldötte, aki próbára teszi az embert. Ennek a próbatételnek lényege, hogy az ember bírjon a szabad választás lehetőségével, és így jó cselekedeteinek valódi értéke legyen."


Forrás: [link]


Ismét csak egy tisztább magyarázat, amely a keresztények mesebeli elemeit nélkülözi, helyette pedig vallásfilozófiai megoldást kínál: a rossz Isten rejtőzködő megnyilvánulása, ami szintén logikus.


Tehát szerintem a zsidó magyarázat magasabb rendű a kereszténység magyarázatainál, mert el tudja varrni azokat a szálakat, amik a hívek magyarázataiból csak újabb kérdéseket vetnek fel.


2020. nov. 22. 10:07
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
100%
Mondhatjuk logikusabbnak, igen. Bar igazából így sem leszek Isten híve, szóval nem oszt nem szoroz. :)
2020. nov. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 A kérdező kommentje:
Én sem, bár ez alapján vallásfilozófiai szemszögből érdekes tema.
2020. nov. 22. 11:15
 3/43 anonim ***** válasza:
81%
A keresztény vallás a zsidó vallást vette alapul, de még durvábban átformálta, az egész mögött az volt az alapötlet, hogy az emberek érezzék magukat nyomorultnak, bűnösnek és rettegjenek istentől mert így tudták stabilizálni az autokrata vezetőket.
2020. nov. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 A kérdező kommentje:
Ez bizony könnyen elképzelhető.
2020. nov. 22. 11:32
 5/43 A kérdező kommentje:

Elnézést amúgy, többször elrontottam a szöveget. Pontosabban:


zsidó *bibliamagyarázat


Csak egyszer rosszul írtam le ezt a szót, és azt jegyezte meg a telefonom. De most mar javítottam, így helyes.

2020. nov. 22. 11:34
 6/43 anonim ***** válasza:
51%

"A kereszténység egyik alaptanítása, hogy Isten az embert tökéletesnek teremtette"

Ezt hol tanítja a kereszténység? Én pont úgy hallottam, hogy az ember csak az üdvösségben érheti el a tökéletességet.


Megnéztem az erre vonatkozó dogmákat is, azok se állítják, hogy az ember tökéletes lett volna, ahogy a Biblia se. Mindössze ezt találtam:

"Ősszüleink a bűnbeesés előtt a megszentelő kegyelem állapotában voltak."


Valamint ezt:

"Ősszüleink a bűn miatt elvesztették a megszentelő kegyelmet és felkeltették Isten haragját és felháborodását."


Tehát az ember nem a soha nem létező tökéletességét vesztette el, hanem ezt a kegyelmi állapotát.


Viszont a zsidó elgondolás is hibás, mert a Szentírás egyértelmű tanítása, hogy az ember születésétől fogva bűnös az áteredő bűn miatt. Lásd a zsoltáros szavait, amit elvileg a zsidóknak is el kellene fogadnia.

Ráadásul az idézett zsidó bibliamagyarázó a keresztény tanítással sincs tisztában. Így meglehetősen vicces, hogy erre hivatkozik.

2020. nov. 22. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 A kérdező kommentje:

"Ezt hol tanítja a kereszténység? Én pont úgy hallottam, hogy az ember csak az üdvösségben érheti el a tökéletességet"


Sok hívő mantrázza ezt, akikkel vitáztam, hogy Isten tökéletesnek teremtette az embert, és a szabad akarat mitt vétkeztek. Ami egy logikai hiba, hiszen tökéletes ember nen vétkezik a szabad akaratban sem.

2020. nov. 22. 14:08
 8/43 anonim ***** válasza:
57%

#7

Akkor úgy pontos, hogy "sok hívő szerint, akivel vitáztál". De a kereszténység biztos nem tanítja azt, amit állítasz. Így okafogyott a kérdésed.

2020. nov. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 A kérdező kommentje:
A hívők képviselik a kereszténységet. És a kereszténység azt sem ismeri el, hogy Isten bűnre való hajlammal teremtette meg az embert. Legalább az adventista egyház biztosan nem.
2020. nov. 22. 14:14
 10/43 anonim ***** válasza:
57%

#9

Nézd, van 8000 különféle szekta, mindezek nézetét nem ismerem. Azt mondjuk hülyeségnek tartom, hogy Isten eleve úgy teremti az embert, hogy bűnre hajlamos legyen. Milyen Isten lett volna, ha így tesz? Teljesen logikátlan.

2020. nov. 22. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!