Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A pápa megszólítása miért...

A pápa megszólítása miért Szentatya?

Figyelt kérdés
Szent csak elhunyt illető lehet, akit maga a pápa szentel fel és földi életében csodák kötődtek a nevéhez. A pápa megszólításában mégis Szentatya, de miért? Hiszen nem szent, nem is kapta meg és nem is kaphatta meg senkitől a szentséget, hiszen még életben van. Még maga Péter apostol sem használta a Szent szót a neve előtt, amikor ő maga volt a pápa.

2021. szept. 12. 16:57
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
93%

#5 vagyok.


Nem tudom beszélsz-e idegen nyelveket jól. Angolul van a holy és van a saint. Németül van a heilig és van a Sankt. Az egyik melléknév, a másik főnév, és idegen nyelvekben két külön szó, magyarul pedig mindkét szót szentnek fordítjuk, ami tényleg elég megkavaró. A "főnév szent" valóban az elhunyt személyek, akiket szentté avattak (vagy tágabb értelemben minden üdvözült ember). A "melléknév szent" pedig olyan tulajdonságot jelöl, hogy vallási szempontból tiszta és igaz. Ilyen a Szentírás, a Szent Jobb, a szentmise, a szentatya, stb. szóban a szent.

2021. szept. 13. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
95%

"A másik, hogy egy apáca kifejezetten azt nyilatkozta, hogy Krisztusnak a földi helytartója"

Érdekes, hogy van, akinek újdonság a pápának ez a titulusa. Hacsak nem egy burkolt jehovás kérdéssel állunk szembe.

2021. szept. 13. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
65%

Amúgy a Bibliában benne van, hogy Isten Egyháza "szent nemzet".

"Ti azonban választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet, tulajdonul kiválasztott nép vagytok, hogy annak dicsőségét hirdessétek, aki a sötétségből meghívott benneteket csodálatos világosságára." (1Pt 2,9)

Szóval ha a nép vagyis mi szentek vagyunk - olyan értelemben, hogy Istennek van lefoglalva, ahogy írták - akkor szent a nép atyja, pásztora is.

2021. szept. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
#11 Angolul tényleg több értelme van.
2021. szept. 13. 11:42
 15/18 KZitus ***** válasza:
36%

Szia

Olvasva a kérdésedet, Krisztus alázata jutott eszembe. Földi élete során Jézus Krisztus mutatta a legkiválóbb példát abban, hogyan lehet alázatosan szolgálni Istent. Jézus a halála előtti éjszakán körülkötötte magát egy törülközővel, majd megmosta és megtörölte mind a 12 apostolának a lábát. Ezt a feladatot általában cselédek vagy rabszolgák látták el a János 13:2–5, 12–17 leírtak serint. Korábban ezt mondta a tanítványainak: „Aki felmagasztalja magát, megaláztatik, és aki megalázza magát, felmagasztaltatik” Máté 23:12 vagy a Lukács 14:11.

Péter apostol is jelen volt ezen az éjszakán, és visszaidézte Jézusnak a nagyszerű példáját, aki a szavához hűen élt. Az apostol később a következőkre figyelmeztette hívőtársait: „Mindannyian övezzétek fel pedig magatokat alázatossággal egymás iránt. . . Alázzátok meg azért magatokat az Isten hatalmas keze alatt, hogy felmagasztaljon benneteket a megfelelő időben” 1Péter 5:5, 6.

Ítéljétek meg magatok, mennyire tartja a krisztusi mintához, alázathoz magát az egyházfő.

2021. szept. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
86%

Nem vagyok katolikus. De azért nagyából képben vagyok a kérdés kapcsán, mivel már olvasgattam róla.


1. Jézus a Krisztus. Krisztus=Messiás Ezt azért tisztázzuk.


2. "Akkor ez eleve egy értelmezhetetlen mondat? Hiszen önmaga földi helytartója nem lehet senki."

Krisztusnak a földi helytartója nyilván nem maga Krisztus. Hiszen épp az a lényeg, hogy Krisztus nincs itt. A helytartó az aki a király távollétében igazgatja az országot. Jelen esetben Jézus a király, aki helyett a pápa vezeti a népét a visszajöveteléig.

"Helytartó azért nem lehet, mert az csak élő személynek van. Olyan mintha azt mondaná valaki magáról a 21. században, hogy ő Mátyás király helytartója. Ilyen nincs"

Tessék? A keresztények hite szerint Jézus nem egy halott személy, hanem él. Nem egy 2000 éve élt mára rég halott tanító. Ahogy a hitvallás kimondja: "És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban; aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától; szenvedett Poncius Pilátus alatt; megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül; fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atyaisten jobbján; onnan jön el ítélni élőket és holtakat." Kiemelem: "ott ül" ez jelenidő.


3. A szentatya megszólítás a szent szó azon értelméből jön, hogy elkülönített. A pápa nem az élete miatt szent, hanem a tisztsége szent, amit betölt. (Ha megnézed nem minden pápát avattak szentté halála után. Ahogy közeledünk a jelenhez, egyre kevesebbet.) Először is ehhez azt kell megérteni, hogy ki a pápa a katolikusok szerint, mert a címei ebből következnek. Őt Péter apostol utódjának tartják. Pétert pedig az apostolok fejének, akit véleményük szerint Jézus kulcshatalommal ruházott fel és megbízott, hogy "legeltesse a nyáját", tehát vezesse a keresztényeket. Így Péter a többi apostolhoz képest is szent vagyis elkülönített. A pápa szentatya megszólítása latinul és az összes többi tulajdonképpen ennek a fordítása: "beatissimus Pater" vagyis "legáldottabb" vagy "legboldogabb" atya. Ez tulajdonképpen a többi püspökhöz, paphoz viszonyított különleges helyzetét, feleadatát fejezi ki, amivel Péter utódjaként rendelkezik.

Az atya kifejezés valahonnan onnan jön, hogy a hívők szellemi értelemben a gyermekei. Pál is gyermekeinek nevezte tanítványait. De tudomásom szerint igazából a papok, rendtagok nevezték egymást atyáknak, csak ezt a megszólítást átvették a világi hívek is és most már a katolikus papokat általában a világi hívek is atyának szólítják. Szóval azt hiszem itt igazából egyszerűen arról van szó, hogy azért szentatya, mert ő a papok között (az atyák között) különleges, elkülönített pozícióban van.


4. A "Krisztus helytartója" cím tulajdonképpen a Péternek tulajdonított kulcshatalmat fejezi ki. Erre a részre utal: "Simon Péter így felelt: Te vagy a Krisztus, az élő Isten Fia. Jézus ezt mondta neki: Boldog vagy, Simon, Jóna fia, mert nem test és vér fedte fel ezt előtted, hanem az én mennyei Atyám. Én pedig ezt mondom neked: Te Péter vagy, és én ezen a kősziklán építem majd fel egyházamat, és a pokol kapui sem fognak diadalmaskodni rajta. 19Neked adom a mennyek országának kulcsait, és amit megkötsz a földön, kötve lesz az a mennyekben is, és amit feloldasz a földön, oldva lesz az a mennyekben is." Mát 16:19

"Majd harmadszor is megkérdezte tőle: „Simon, János fia, szeretsz?” Péter elszomorodott, hogy harmadszor is megkérdezte: „Szeretsz engem?” S így válaszolt: „Uram, te mindent tudsz, azt is tudod, hogy szeretlek.” Jézus ismét azt mondta: „Legeltesd juhaimat!”" Ján 21:17

Ezek azok a részek, amik alapján a katolikusok úgy vélik, hogy Jézus Pétert bízta meg a földi egyház vezetésével és azzal, hogy eljárjon a nevében. Tehát ez a cím igazából abból következik, hogy a mindenkori pápa, Péter székében ül vagyis Péter utódjának tartják.

2021. szept. 13. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
32%

"Ítéljétek meg magatok, mennyire tartja a krisztusi mintához, alázathoz magát az egyházfő."

Teljes mértékben Zitus, sokak szerint jobban is mint kéne (lásd pár éve egyik nagycsütörtöki lábmosást).

2021. szept. 14. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Mert az, szent.
2021. szept. 15. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!