Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerinted igazságos volt a...

Szerinted igazságos volt a bibliai isten ítélete, hogy megölte Ónánt, azért, amit tett, megérdemelte a halált?

Figyelt kérdés

"Ekkor azt mondta Júda Ónánnak: Menj be a bátyád feleségéhez, vedd őt feleségül mint a sógora, és támassz utódot a bátyádnak! De Ónán tudta, hogy az utód nem az övé lesz. Ezért amikor bement a bátyja feleségéhez, a földre vesztegette a magot, hogy ne támasszon utódot a bátyjának. De az ÚR gonosz dolognak tartotta, amit tett, ezért őt is megölte." (1Móz 38,8-10)


Most függetlenül attól, hogy a sógorházasságot nem akarta teljesíteni, vagy mert a földre vesztegette a magot (vagy mindkettő) szerintem nem érdemelt ilyen büntetést ez az ember.


Te mit gondolsz?


2022. febr. 20. 07:26
A kérdező szavazást indított:
Igazságos ítélet volt, hogy isten megölte Ónánt.
Ez egy igazságtalan ítélet volt.
11 szavazat
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
19%

Igazságos volt Isten ítélete.


A házasságban, férj és feleség között kötelesség a Biblia szerint a rendszeres és kölcsönös örömszerzés. Tehát nem igaz az a híresztelés, hogy Isten csak gyermeknemzés okán engedné a házaséletet. De Onán története más volt, nem egy szokványos házasság, ott a gyermeknemzés volt a feladat, nem az élvezkedés.

2022. febr. 20. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
40%
Onán tudta, hogy nem az övé lesz a gyermek, ezért csalt, hogy ne támasszon utódot a bátyjának. Isten ezt gonosz dolognak tartotta, ezért ölte meg.
2022. febr. 20. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

#1-2


Tehát véleményed szerint azért, mert Ónán nem akart gyereket csinálni a bátyjának, halálra méltó dolgot tett.


Bele sem gondolsz abba, hogy mit mondasz. Ha ezt a történetet nem a Bibliában, hanem egy pogány mítoszban olvasnád, félredobnád, mint egy törzsi isten esztelen cselekedetét. Annyira akarod tartani magad ahhoz a vakhithez, hogy az istened igazságos, hogy gondolkodás nélkül jóváhagyod minden cselekedetét. De ebből is látszik, hogy a kereszténység, a Biblia, méreg. Amely megmérgezi az ember agyát, és teljesen elhomályosítja a józan ítélőképességet.

2022. febr. 20. 07:43
 4/21 anonim ***** válasza:
51%

Ha nem akart gyermeket nemzeni a bátyjának, azt megtehette volna nyíltan is, mondván:

-Én ezt nem teljesítem!


Nem pedig bemegy, évezkedik, majd csal. Ezt a csalást Isten gonosz dolognak tartotta, mert ezzel a csalással Onán bátyjának a nemzetsége kihalt. Onán pedig mosta volna a kezeit, mondván gonoszul hazudva: Én mindent megtettem!

2022. febr. 20. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Figyelembe véve JHVH erkölcsi nézeteit, nem csodálkoztam volna, ha akkor is eltette volna Ónánt láb alól ugyanazzal az indokkal. Meg egyébként ez nem változtat azon, amit mondok. Ónán a történet szerint nem volt bűnöző, erre azért, mert kihasználta az alkalmat, és kefélt egyet, meg lett gyilkolva isten által.


Egyébként ma mennyi olyan pasi van, aki - a te fogalmaid szerint - csal? Mennyi olyan ember van, akik hülyítik a nőt, dugnak vele egyet, aztán otthagyják? Ebből kifolyólag ma emberek millióit kellene naponta kivégezni. De úgy látszik, JHVH-nak csak rossz napja volt, és Ónánon vezette le a dühét, mert ahogy elnézem, hidegen hagyja az ilyen téma.

2022. febr. 20. 08:20
 6/21 anonim ***** válasza:
19%

Nem sikerült megértened a Bibliában leírt szituációt. Onán bátyja meghalt, gyermek nélkül, erre az esetre Izraelben az volt a törvény, hogy ilyenkor a testvére támaszt utódot a meghalt férfi számára. Ennek elmaradása esetén ugyanis ez a családfa kihalt volna. Ez a sunyi csalás ezt idézte elő. Ezt a sunyi csalást ítélte Isten gonosznak.


Egyébként a szexualitást Isten törvényei szabályozzák, Isten szemében bűn az is, ha egy férfi lefekszik egy nővel, és utána otthagyja. Az Onán története ennél több volt.


Az Újszövetség kb. 2000 éve érvényben van, ez óvá tette az Ószövetséget, már nincsen halálbüntetés, de a házasságon kívüli szexuális élet továbbra is bűn maradt (sőt a gonosz kívánság okán nézés is az). Az emberek milliói élnek bűnben valóban, őket nem kivégezni kell ma már, hanem megtérésre van szükségük millióknak a bűneikből az élő Istenhez.


Igevers az Újszövetségről:


10

Mert ez az a szövetség, melyet kötök az Izráel házával, ama napok multán, mond az Úr: Adom az én törvényemet az ő elméjökbe, és az ő szívökbe írom azokat, és leszek nekik Istenök és ők lesznek nekem népem.

11

És nem tanítja kiki az ő felebarátját és kiki az ő atyafiát, mondván: Ismerd meg az Urat; mert mindnyájan megismernek engem a kicsinytől nagyig.

12

Mert megkegyelmezek álnokságaiknak, és az ő bűneikről és gonoszságaikról meg nem emlékezem.

13

Mikor újról beszél, óvá tette az elsőt; ami pedig megavul és megvénhedik, közel van az enyészethez.

2022. febr. 20. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Te vagy az, aki nem ért engem. A kérdésem alatti leírásban beszélek a sógorházassággról, olvasd el a szemeddel. Ezzel jelzem, hogy értem a primitív bibliai törvényt. Én ennek tudatában állítom azt, hogy Ónán meggyilkolása igazságtalan volt. Azért, mert nem akart gyereket csinálni, nem kellett volna megölni, mert ez nem olyan nagy bűn, ami miatt meg kellene ölni egy embert. Ezt (talán) te is belátnád, ha nem lennél ilyen elfogult hívő. Lehetett volna büntetésként száműzni Izraelből, vagy valami ilyesmi.


Néhányat lapozok vissza ebben förmedvényben, és azt olvasom, hogy JHVH futni hagyja a testvérgyilkos Kaint. Sőt, a későbbiekben megnősült, várost épített. Lényegében egy sikeres ember lett ebből a bűnözőből, egy városalapító. Ezzel szemben Ónán meg lett gyilkolva.

2022. febr. 20. 09:15
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Isten a 10 parancsolatban meg mondta hogy ne ölj. Ennek ellenére még sem súlyt le a sorozat gyilkosokra. De ott van rengeteg egyéb bűnös is. Mivel volt az ő bűne súlyosabb mint bárki másé hogy őt legyilkolta és sokakat nem (persze volt sok más ember is akiket legyilkolt). Mi alapján dönti el hogy valamelyik bűnöst legyilkolja valamelyiket meg nem?


Ez a kivételezés szerintem nem igazságos.

Azért sem az mert így elvette tőle a lehetőséget hogy később kijavítsa a hibáját vagy megbánja tetteit.


De a szabad akaratba is elég mélye beletiport itt az Isten.

Mennyire szabad az ember hogy ha addig teheti azt amit akar amíg az nem mond ellen Isten akaratának meg különben meghal?

Ez inkább hasonlít a rabszolgasághoz mint a szabadsághoz.

2022. febr. 20. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Káint nem ölte meg az Úr, ezek szerint nem olyan vérengző Isten, hogy mindenkit megöl egyből! Vagy azt az ítéletet is helyteleníted, Káint meg kellet volna ölnie? :) Ott inkább szigorúbb lettél volna, hm?


12

Mert megkegyelmezek álnokságaiknak, és az ő bűneikről és gonoszságaikról meg nem emlékezem.

13

Mikor újról beszél, óvá tette az elsőt; ami pedig megavul és megvénhedik, közel van az enyészethez.

2022. febr. 20. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
6%

Isten mindeg Igazsagos

Isten szerint halalz erdemelt ennyi


mi a problemad?


#5 mi koze van ehhez napjainkhoz? Marmint hogy kivegezni kellene embereket

kinek? Istennek? mar joideje nem vegez ki embereket

eppen az emelegetett szabadsag miatt, meghagyja ezt az emebrek szamara hogy ok vegezenek ki akit akarnak


hogy Onanal mi lett azt nem tudhatjuk ahogy masokkal sem

pokolra jutott e

ez valahol szerepel? Hogy Isten orok karhozatra itelte ezert a teteert?


mert ha nem akkor szinten mi a problemad?

2022. febr. 20. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!