Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A katolikus egyház minden...

A katolikus egyház minden idők legjövedelmezőbb lehetőségét szalasztotta el azáltal, hogy a tudomány és technológia fejlődéséből nem hasznot húzott, hanem inkább idegenkedett tőle és próbálta minél jobban elnyomni?

Figyelt kérdés

2022. jún. 24. 17:11
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
40%
Valószínűleg te se tanultál történelmet, hanem helyette kocsmába jártál. A katolikus egyház nem elnyomta a tudományt, hanem rengeteg pénzzel támogatta mindig, sőt most is. A legtöbb középkori és újkori tudós egyházi pénzen végezte kutatásait, egyházi egyetemeken tanultak és oktattak.
2022. jún. 24. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
26%
Mikor nyomta el az egyház a tudományt? Hasznot meg eleve hogy gondoltad húzni belőle?
2022. jún. 24. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
66%
Az 1-es és 2-es válaszoló kezdje már el sorolni a tudományos felfedezéseket az Krisztus utáni 500 és 1500 között eltelt ezer évből.
2022. jún. 24. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
43%

[link]

A kért ezer évből szinte minden tudományos munkásság pont hogy erősen köthető az egyházhoz.

Tudod, valamit nem ismerni nem szégyen, de azt hinni hogy ha te nem ismered, akkor nem is létezik, az már eléggé az...

2022. jún. 24. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
64%

4

Ezeknek a fele asztrológus. LOL.

A többi meg csak "újrafelfedezte" azt, amit az ókorban már rég tudtak. Tíz személy sincs a listán, aki tényleg magától rájött valamire vagy feltalált valamit, ami hasznos lett volna az utókornak.

2022. jún. 24. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
47%

Igen, akkortájt a tudományos életben elterjedt volt az asztrológia, alkímia, filozófia, stb. Ezzel sem voltál tisztában?

Másrészt igen, a római birodalom széthullása utáni káoszban rengeteg tudás veszett el, ezek újrafelfedezése, továbbgondolása, elterjesztése (hiszen a tudományos ismeretek oktatása is az egyház égisze alatt kezdődött) is alapvető fontosságú volt a tudományos ismeretek szempontjából. Szóval, hol itt az elnyomás?

2022. jún. 24. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
56%

Tisztában vagyok vele, hogy az ólomból aranyat csinálni és egyéb kuruzslások nagy népszerűségnek örvendtek a középkorban, csakhogy én tudományos felfedezéseket kértem. A csillagjóslást nem tekintem tudománynak, ha nem haragszol.


Az egyház csak azt a tudmányos kutatást engedte, ami nem mondott ellent a Bibliának vagy nem veszélyeztette az egyház hatalmát és tekintélyét, ez pedig eléggé szűkre szabta a tudomány fejlődési lehetőségeit. Ennek köszönhetően még ma is rengeteg keresztény tagadja az evolúciót, vagy vallja, hogy a homoszexualitás egy gyógyítható betegség. De ide lehet sorolni Kásler Miklós korábbi egészségügyi minisztert, aki szerint a tízparancsolat betartásával kisebb eséllyel lesz rákos az ember...


A kereszténység ezer évre leállította a tudományos fejlődést, utána pedig csak azért nem, mert nem volt már hozzá elég hatalma.

2022. jún. 24. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
70%

Az egyház a saját dogmáját tolta, amibe nem fért bele a változtatások lehetősége. A tudomány pedig pont erről szól, az állandó fejlődésről, ami nem szégyenkezik régen megszilárdult eléméleteket is a kukába dobni, amennyiben jobb és pontosabb tudás birtokába kerülünk.


Az egyház azért ha nagy késésekkel is, de igyekezett alkalmazkodni. Ezért pl. 1758-ban megszűntette a napközpontú elméletet terjesztő könyvek általános tilalmát.


Akit érdekel az utólag már vicces históriája annak, hogyan szenvedett a kereszténység, mire végre sikerült elfogadniuk a nullát (mint számot), annak itt egy link: [link]


Gazdaságilag mindenképpen jól járt az egyház, mert óriási hatalomhoz jutott a tudás fizikai és sprirituális oldalának kontrolljával. Aki csak a dézsma vagy tized fogalmára emlékszik történelemből, az fel tudja mérni mekkora pénzeszközök felett diszponált az egyház.


2019-ben a Vatikán vagyonát 1.605.671.510.800 forintra (4 billion euros) becsülték, nekem nem tűnik úgy, hogy gazdasági szempontból rossz lóra tettek volna: [link]


#1, #2, #4: Lehet tagadni az egyértelmű dolgokat is, de minek? Egy tájékozottabb keresztény ember tudja, milyen múlttal rendelkezik az egyház. Nem szabad összekeverni az egyház tudományellenes tiltásait azzal, hogy akkoriban minden tudós ember (is) keresztény volt. Ha nem volt az, akkor azt mondta magáról. Léteznek kivételek, de amikor az egyház nagyobb hatalommal rendelkezett, nem sokra vitted volna ha nem vallod magad kereszténynek.


Maradjunk annyiban, attól, hogy a akkoriban egyetemeket alapított az felduzzasztott kincstárú egyház, nem válik a tudomány támogatójává, ha ezzel párhuzamosan a neki nem tetsző kutatásokat és eredményeket tiltja.


Az egyházak java most is lassítja a tudomány fejlődését, pl. az őssejt-kutatásokban.

2022. jún. 24. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
76%

"Minden faluban van egy fáklya - a tanító, és aki azt kioltja - a pap." (Victor Hugo)


Forrás: [link]


Hugo úr jól rátapintott a lényegre. Ugyanis bár lehet érvelni azzal, hogy az egyházi személyek folytattak tudományos kísérleteket a középkorban, de szigorúan be voltak korlátozva. Semmi olyat nem mondhattak, ami az egyházi tanításoknak ellentmondott.


A kereszténység ebben a tekintetben semmit nem változott, mindössze arról van szó, hogy a világ szekularizálódik, és a vallás nem olyan feltűnő már. De ettől függetlenül, a kereszténység berkein belül ma is az van, hogy a vallási tanítások a tudományos kutatások felett állnak. Adventistaként például nem fogadhattam el azt, hogy az embernek és a csimpánnak közös őse van.


A konkrét kérdésre válaszolva: az Egyház nem is tudott volna hasznot húzni a tudományból, mert a tudomány nem támasztja alá a vallási dogmáit.

2022. jún. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
22%

"Tisztában vagyok vele, hogy az ólomból aranyat csinálni és egyéb kuruzslások nagy népszerűségnek örvendtek a középkorban, csakhogy én tudományos felfedezéseket kértem. "

Akkoriban ez is a tudomány része volt.


"Az egyház csak azt a tudmányos kutatást engedte, ami nem mondott ellent a Bibliának vagy nem veszélyeztette az egyház hatalmát és tekintélyét, ez pedig eléggé szűkre szabta a tudomány fejlődési lehetőségeit"

Az említett 1000 év alatt például mit nem engedett és kinek?

2022. jún. 25. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!