Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a különbség az ateizmus és...

Mi a különbség az ateizmus és a nihilizmus között?

Figyelt kérdés
2022. aug. 11. 15:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%

Ateizmus: Nem hisz Istenben

Nihilizmus: Minden hiábavaló, semminek sincs értelme, minden törvény vagy rendszer értelmetlen


A kérdés apropója feltételezem az, hogy Isten nélkül csak nihilista lehetsz-e. A válasz, hogy nyilvánvalóan nem.

2022. aug. 11. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Drakula ***** válasza:
98%
Az egyik istent, a másik meg a rendet tagadja.
2022. aug. 11. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Az ateizmus az Isten vagy istenek létét vitatja, a nihilizmus viszont mindenfajta eszmének és értéknek a létét.
2022. aug. 11. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
98%

"Az egyik istent, a másik meg a rendet tagadja."

Szerintem nem. Az ateizmus - nevéből fakadóan - csak annyit jelent, hogy Isten nélküli. A gyenge ateista Isten nélkül éli az életét, nem foglalkozik a vallással, nincs vallási töltete a mindennapjainak. Ha megkérdezel egy ateistát, hogy mi a véleménye Istenről, akkor a gyenge ateista kb. azt fogja válaszolni, hogy "nem tudom, és nem is érdekel".

Aki Isten létét tagadja, az az erős ateista, vagy más néven az antiteista. Azért tartottam fontosnak megemlítani ezt, mert az ateisták között az erős ateisták vannak kisebbségben, tehát félrevezető általánosításnak találtam azt, hogy az ateistákat az erős ateistákkal, vagyis az antiteistákkal azonosítaod.

A nihilista sem a rendet tagadja, a rend az egyértelműen létezik a világban, ezt bárki látja, akinek legalább az általános iskolai fizika megvan még a fejében, ezt nem lehet tagadni (ill. tagadni lehet, csak az nem éppen épelméjűségre vall). A nihilista nem a rendet tagadja, hanem inkább értelmetlennek találja a világot, lényegtelennek a cselekedeteit, tetteit, céltalannak önnön létét ugyanúgy, mint a világ létezését.

2022. aug. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
74%

Sziasztok,

“Gyenge ateista” - agnosztikus - nem foglalkozik a vallással

“Erős ateista” - antiteista - tagadja Isten létezését

“Céltalan” - nihilista - értelmetlennek talál mindent

Üdv. Péter

2022. aug. 12. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
3%

"“Gyenge ateista” - agnosztikus - nem foglalkozik a vallással


“Erős ateista” - antiteista - tagadja Isten létezését"


Miért lenne az egyik gyenge a másik pedig erős???

2022. aug. 12. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
74%
Mert így nevezték el. Szerintem is béna elnevezés, biztos lehetett volna valami jobbat kitalálni, de ez lett.
2022. aug. 12. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
80%
Nem értékítélet, inkább olyan, mint amikor gyenge és erős antropikus érvről beszélünk. Nem az ateista gyenge vagy erős, hanem az ateizmusa van gyengédebben ill. erőteljesebben megfogalmazva. Amúgy szerintem sem túl szerencsés elnevezés.
2022. aug. 12. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Az ateista nem feltétlenül nihilista. Lásd pl. buddhizmus: végső soron ateista, mert nem hisz Isten/istenek létezésében, de nagyon nem nihilista.


Az viszont jó kérdés, és akár vitára bocsájtom, hogy a nihilizmus szükségeszerűen ateista-e?

2022. aug. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Ird ki uj kerdesbe, es megvitatjuk.
2022. aug. 12. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!