Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Egészséges dolog a cölibátus?

Egészséges dolog a cölibátus?

Figyelt kérdés
2010. okt. 29. 22:02
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
87%

Kedves Kérdező, és Kedves Eddigi Válaszolók!

Ez egy nagyon nehéz kérdés ám! Itt többen a katolikus vallásból hoztatok példákat pro és kontra; pedig a cölibátus - bár máshol másképp nevezik, persze - a világ összes vallási- és hitrendszerében megtalálható. Más dolog, hogy a hívek számára ezt természetesen sehol nem írják elő, de a felszenteltek, beavatottak kicsi és zárt csoportja minden hitkultúrában így él.

De maradjunk csak a katolicizmusnál. Volt egy nagyon nagy formátumú ember, egy igazi hitbéli vezető: II. János Pál pápa. És volt egy fiatal srác, egy lengyel vándorszínész, tele életigenléssel; bulizott, nőzött, talán még iszogatott is néha. Őt meg úgy hívták, hogy Karol Wojtyla. És hogy mi a közös bennük? Hogy ők ketten egy és ugyanaz a személy.

Én azt gondolom, hogy valakit majdnem gyerekfejjel, éretlenül papneveldébe íratni... hát, ha nem is egészségtelen, de semmi esetre sem célravezető. Megtagadni valamit, amit nem is ismerünk? Ez botorság. És ha elnyomjuk a vágyainkat, az sem mentálisan, sem fizikálisan nem egészséges. De létezik olyan fejlődési út, ami a szexmentes élethez vezet. Ez persze mindenkinél egyéni, és senkit nem szeretnék lebeszélni a szexről. De rábeszélni sem.

És csak egy pár mondat azoknak, akik a "szaporodjatok és sokasodjatok!" parancsával érveltek. Ez egy kicsit álszentség, nem? Szerintem, ha készítenének erről statisztikát, az derülne ki, hogy mondjuk az utóbbi húsz évben, amilyen arányban nőtt a nemi aktusok aránya a lakosság körében, kábé olyan arányban csökkent a gyermekszületések száma. De a tervezett gyerekek születése mindenképp. Szóval lássuk be: többségében nem azértszexelnek az emberek, hogy szaporodjanak és sokasodjanak. Hanem a puszta örömszerzésért. Természetesen ez sem elítélendő, de ne kenjük a dolgot a szaporodásra. :)

További szép napot nektek:

ParlanDo

2010. nov. 3. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim válasza:
43%
Sztem nem jó dolog ez!!! Minden élölénynek a fő ösztöne a reprodukció!!! Lehet hogy az emberek mostmár puszta szorakozásbol és öröm szerzésböl csinálják De sztem ezel sincs baj nem hiszem hogy ez bűnek számitana. Igaza van az elötem szolonak hogy lehet takarozni sokasodjatokok szó mőgé de ha már élvezük a dolgokat akkor most vonjuk meg magunktol, vagy csak szeretkezünk életünk során 2-3 alkalomal??? Legyen inkább 1000000 gyermeekünk? mikor a malyi világban 1-2 gyermeket is nehéz felnevelni? Vagy mi bölgt gondoljátok azt hogy a Biblia tanitása jó? Azt is emberek irták nem? Meg azt is irta hogy ne ölj! Lásd a középkort Isten nevében mindent lehet!!! ha ök nem kaptak érte büntetést akkor én Isten nevében szeretkezem! Ja meg a cölibátus nem vezethtő szerintem olyan dolgor hogy azért eröszekolnak meg fitl fiukat mert nötlenségben élnek! Sztem egy normális ember ha nem kapja meg a napi vagy heti betevöjét akkor se lessz pedofil vagy meleg vagy mitom én hogy mi!!! Alapjába véve rossz ember az aki ilyet tesz és sajnos a papok körében is elöfordult ugyan ugy mint az átlag embereknél DE ne feledjük a pap is csak egy ember igaz neki példa mutatásal kne eljárnia és nem teni ilyen dolgokat bár ha meg kivánja a bejárónöjét vagy a szomszéd asszonyt akkor én nem tartom vissza! Sztetetk hány pap szüz? vagy hány papnak nem volt sexulás légyotja ? Sztem 1000 ből talán 1! Visza kanyarodva az elejére miért csodálkozunk azon hogy sokal több sexuális aktus jön létre és a babák szánma kevesebb mikor a 14-15 éves kis csajok a discoban a 30 éves pasikal kavarnak és a szülő le se szarja ez is nevelés kérdése! Meg egy átlag munkás emberenek ez az egyetlen egy öröme az életben! Társadlmunk a romlott és nem a sex a világunkban! Egy ifju pár igenis had csinálja amit szeretne egymásal!
2010. nov. 6. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
100%

:) Azt gondolom, a cölibátusban élők sem tiltják meg senkinek, hogy boldog párkapcsolatban örömteli szexuális életet éljenek, és ha úgy alakul, gyereket szüljenek-neveljenek.

Valami nagyon fontos: a cölibátus NEM KÖTELEZŐ! És én csak annak ajánlom önként választani, aki a saját fejlődési útján elér egy olyan pontot, ahol az, hogy nem él szexuális életet, nem jelenti a természetes vágyak megtagadását. Akiben erős, (vagy bármilyen) a szexuális késztetés, az természetesen ne éljen cölibátusban. Boldogan élni, és teljes életet élni lehet cölibátusban is, meg anélkül is. Kinek-kinek mi a természetes.

Az előző hozzászólásom eleje pedig (a pápáról) pont arról szólt, hogy még a pápa sem volt szűz, amikor fölszentelték. És véleményem szerint pont azért tudott jó pápa lenni, mert ismerte a másik oldalt, és nem volt benne egy életen keresztül az elnyomott kíváncsiság. Én a magam részéről, a papneveldében első nap elvinném az ifjú jelölteket egy kulturált nyilvános házba, és hagynám, hogy csak másnap döntsenek arról, hogy tényleg papok akarnak-e lenni. (És bocsánatot kérek, ha ezzel bárkit megbotránkoztattam.)

További szép napot nektek:

ParlanDo

2010. nov. 7. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

Én fölpontoztalak. Szerintem nagyon érdekes a hozzászólásod.

Freya

2010. nov. 7. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim válasza:
47%

Minden pap szexel!

Csak van aki jól titkolja és van aki az első alkalommal lebukik!

Ők is ugyanolyan hús-vér emberek érzelmekkel!

2010. nov. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

Freya, köszönöm.

Aki pedig Freya után írtál: MINDEN papot ismersz, hogy ezt ilyen biztosan mered állítani? :)

ParlanDo

2010. nov. 8. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
Nem értek egyet a cölibátussal, de ez szabad emberek választása, és bármikor ki lehet lépni.
2010. nov. 30. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

Kedves 10. hozzászóló!


A Te válaszod volt eddig a legátfogóbb. Ezt egy teológia tankönyvből idézted, vagy saját gondolataid.

Mert ha könyvből, akkor érdekelne a címe. :)

2013. aug. 6. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!