Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A katolikusok miért hagyták...

A katolikusok miért hagyták ki a tízparancsolatból azt, hogy ne készíts faragott képet, szobrot és ne imádd azt?

Figyelt kérdés
Tudna erre nekem katolikus válaszolni? Van erre magyarázat?
2011. jún. 8. 14:24
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
93%

Benne van:


" Az Úr ezeket jelentette ki: "Én vagyok az Úr, a te Istened, én hoztalak ki Egyiptom földjéről, a szolgaság házából. Senki mást ne tekints Istennek, csak engem. Ne csinálj magadnak faragott képet vagy hasonmást arról, ami fent van az égben, vagy lent a földön, vagy a vizekben a föld alatt. Ne borulj le ilyen képek előtt és ne tiszteld őket, mert én, az Úr, a te Istened féltékeny Isten vagyok. Azoknak a vétkét, akik gyűlölnek engem, megtorlom fiaikon, unokáikon és dédunokáikon. De ezredízig irgalmasságot gyakorlok azokkal, akik szeretnek és megtartják parancsaimat."


Szent István Társulati Biblia

[link]

2011. jún. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 A kérdező kommentje:

Én meg ezt találtam:

[link]


Amikor én anno hittanra jártam akkor is ezt tanultok. Akkor most hogy is van ez?

2011. jún. 8. 14:40
 3/42 anonim ***** válasza:
91%

Ezt jól benéztem! Még nem olvastam azt a paragrafust, majd utánanézek.

Amúgy itt a válasz (A Tízparancsolat héber szövege a 2Mózes 20:1-14 szerint):

4. "Ne készíts magadnak szobrot, sem semmiféle (kép)mást

(arról/azokról,) ami(k) az egekben van(nak) fent,

se ami(k) a földön van(nak) lent,

se ami(k) a vizekben van(nak) a föld alatt."

5. "Ne borulj le nekik és ne engedd, hogy szolgálatukra kényszeríttess,

mert én, az Örökkévaló, a te Istened, féltékeny Isten vagyok

aki meglátogatja az apák vétkét a fiakon

harmad- és negyedízig, azokon, akik gyűlölnek engem –

2011. jún. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó,

te biztos erre a kérdésre válaszoltál?

Mit néztél be? És mi a válasz??

2011. jún. 8. 14:45
 5/42 anonim ***** válasza:
95%

"A parancsolatoknak az egyes egyházak katekizmusai szerinti eltérése azonban annál számottevőbb, mivel a 2 Mózes 20:2-17-ben, amely a Tízparancsolatot tartalmazza, valójában 14 parancs van. Mivel az Ószövetség idejében a többistenhit és a bálványimádás mindig összekapcsolódott - mivel a bálványimádás a többistenhit külső kifejezési formája volt -, a Tízparancsolat történelmi zsidó felsorolása mindig összevonta az első két parancsot. A történelmi katolikus csoportosítás ezen a ponton a zsidó csoportosítást követi, éppúgy, mint a történelmi lutheránus besorolás. Luther Márton felismerte, hogy a többistenhitet és a bálványimádást tiltó parancsolatok tulajdonképp egy parancsolat részei. A kihagyott 2. parancsolat következtében a parancsolatok számsorrendje felborult, illetve hiány keletkezett bennünk, melyen a katolikus egyház sorrendileg nem, de számszerűen változtathatott. A helyreállítást a 10. parancsolat kettébontásával oldotta meg. Eltérés mutatkozik továbbá a 4. parancsolat szövegében is, melyet részben elhagytak, részben megváltoztattak. Ez a parancsolat a szombatnap megszentelésére vonatkozik. A katolikus és evangélikus hagyomány értelmezésében igen rövid, pusztán a szombatnap megszentelésére vonatkozó utasításokkal találkozunk. Ugyancsak jelentős a pihenőnap napjának megállapítása e tekintetben: szombatra vagy vasárnapra kell, hogy essen a teremtésre való megemlékezés."


Wikipedia

2011. jún. 8. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Titus Pullo mindent leírt.


Keress rá a google-ban a képeknél a "Szent Péetr-szobor"-ra! A zarándokok annyiszor össze-vissza csókolgatták és simogatták a szobrot, hogy már elkopott a lába. Nem hiszem, hogy tudnak a 3. parancsolatról.


manju

2011. jún. 8. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
100%

Tudják nagyon jól hogy nem szabadna szobrokat, szentképeket állítani. Ez még nem minden! Előttük leborulnak és imádkoznak hozzájuk. Ezeket a Biblia erősen TILTJA, és utálatosak ezek a dolgok Istennek. De persze ők kimagyarázzák magukat, elferdítve a világosan leírt szót ami a Bibliában van.


Én is katolikus vagyok, de én nem bízom vallásokban, nem érdekelnek. Egyedül a Bibliában bízok és nem vallásokban. Amúgy arról sem tehet senki hogy kiskorában megkeresztelik, így elvéve a szabad döntésjogot, vallásválasztást a gyerekektől...

2011. jún. 8. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:
75%

Kedves rockerboy!


A Biblia tekintélyét sokszor az újprotestánsok is erőteljesen bálványozzák - per morem Iudaicum, és sokszor nominalista értelmetlenségbe fullad az egész, csak kecsegtetni szeretnek vele.

2011. jún. 8. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 kzs ***** válasza:
100%

Megmondom: Szóval arról van szó, hogy a katolikus egyházban a szentséget fizikálisan akarják megközelíteni.

A látható szépség útján - érzelmi reakciókat felbuzdítva - próbálnak Isten felé közelíteni.

Sok a problémás terület van náluk, és ez csak az egyik.

Sajnos.

2011. jún. 8. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 Ozmium42 ***** válasza:
3%
A katolikus szobrok, képek, a vizuális megjelenéssel a könnyebb megértést, és ezen keresztül a hit könnyebb megélését szolgálja, illetve kifejezi az ábrázolt személy iránti tiszteletet. Csókolgatni nyilván szerintem is bűnös, babonás dolog, ezek az emberek valami csodát, gyógyulást, kiengesztelődést várnak - a szobortól. Ez bűn, szerintem az Egyház sem helyesli. A templomban való leborulás más. Ott a hívek nem valami előtt borulnak le, hanem csak simán leborulnak, és mivel a padok egy irányban vannak, olyan, mintha valamivel szemben borulnának le mindannyian. Valójában az Úr előtt borulnak le, aki nem egy irányban van.
2011. jún. 9. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!