Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az ateisták/materialisták...

Ozmium42 kérdése:

Az ateisták/materialisták szerint mi a jó és rossz mércéje?

Figyelt kérdés
Létezik-e egyáltalán? És ha létezik, miről lehet eldönteni, hogy valami jó-e vagy rossz? És abszolút-e, vagy relatív?
2011. okt. 8. 23:19
1 2
 1/19 escrogar ***** válasza:

ajánlom Sam Harris-t, a témában a legjobb előadó, és ez talán az egyik legjobb előadása.


http://www.youtube.com/watch?v=Hj9oB4zpHww&feature=player_em..

2011. okt. 8. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
88%

> miről lehet eldönteni, hogy valami jó-e vagy rossz?

Rossz az, ami árt másoknak.


> És abszolút-e, vagy relatív?

Relatív.

2011. okt. 8. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 dellfil ***** válasza:
100%

Materialistának tartom magam. Hogy "ateista" vagyok-e, nem tudom.

Végletekig leegyszerűsítve így szól a "hitvallásom": Ne tégy mással olyat, amit magadnak nem kívánsz.


dellfil

2011. okt. 8. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
24%
Ezt mar valahol olvastam! Ki is mondta? AAAA meg van! Jezus!
2011. okt. 9. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
71%

Nincs olyan hogy jó és rossz, ezt csak a kisgyerekeknek magyarázzák így. Olyan nincs ami mindenkinek jó és olyan sem ami mindenkinek rossz.


De tudom mire akarsz kilyukadni: az ateisták mi alapján döntik el, hogy mit kell cselekedniük. Ugyan az alapján mint a vallásosak. Elsősorban józan paraszti ész, másodsorban nevelés (ha vallásos emberről beszélnénk akkor a harmadik helyen állna a vallás).

2011. okt. 9. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
26%
Olvastam egy cikket, amiben tudosk alitjak, hogy jezus letezesere tobb tortenelmi bizonyitek van mint Ceazar-era.
2011. okt. 9. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
76%

A magam részéről ateista vagyok.


Objektíve nyilván nem létezik jó és rossz, mivel ezek emberi fogalmak, a világ meg részecskék és energia végtelen halmaza, amiket meg a fizika, a kémia és a valószínűség törvényeszerűségein kívül nem nagyon érdekel más.


Szubjektíve azonban, a mi felfogásunkban, világszemléletünkben természetesen létezik, igen, számunkra, mivel foglalkozunk vele. És hogy kinek mi a jó és a rossz, azt egyrészt a saját személyes értékítélete, másrészt pedig a dolgok következményei döntik el.


Egy példa: az Ószövetség tele van olyan, Istennek tulajdonított dolgokkal, amitől nekem a gyomrom kifordul, és amikhez képest még Sztálin, Hitler és Mao is csak játszótéren erőszakoskodó kiskölyköknek tűnnek: népirtások, gyermekgyilkosságok, nemi erőszak ISTENI JÓVÁHAGYASSÁL, ISTENI RENDELÉSRE, vagy épp, az első két kategória esetében akár SZEMÉLYESEN ISTEN ÁLTAL ELKÖVETVE. SZERINTEM ez velejéig romlott gonoszság Isten részéről, de a hívők szerint meg teljesen rendben van, mert csak a bűnösökkel bánt így, meg ugye az ember eleve is bűnös, és különben sem kérheti számon Istent, stb. stb. stb., tehát neki minden megengedett, tőle minden "jó". A hívők szerint. Szerintem meg nem. Most akkor kinek van igaza? Mindenkinek és senkinek - mindenkinek a saját rendszerében, és senkinek, mert ugye eleve szubjektív dolgokról beszélünk.


Ami viszont _esetleg_ hozhat _némi_ objektivitást a dologba, az a _következmények_ kérdése, amelyek adott esetben felmenthetnek első pillantásra rossz cselekedeteket és fordítva, utólag is besározhatnak látszólag jó dolgokat. Viszont itt meg már még képlékenyebbek a határok, hogy ki mit tart elfogadhatónak, és mennyire szentesítheti a cél az eszközt. A fent említett ember-diktátorok pl. mind meg voltak győződve róla, hogy az egészet a jó ügyért csinálják, és hogy a rengeteg mészárlás és kegyetlenség csak szükséges rossz ahhoz, hogy végül egy békés, boldog, tökéletes világot építhessenek fel. Őket elítéljük ezért - Istent érdekes módon nem ítélik el a hívők, pedig ő is ugyanígy gondolkodott és járt el a Biblia szerint.


Érdekes dolgok ezek, nemde? :)

2011. okt. 9. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Nem akarok kilyukadni semmire, csak mivel nem vagyok sem ateista, sem materialista, ezért nem tudom magamból kiindulva megválaszolni a kérdést. Hát feltettem gyk-n.


Az eddigi válaszokból érdekes, hogy valaki definiálta a rosszat, valaki pedig a létezését is tagadta. Ez nem tűnik egységes álláspontnak.

2011. okt. 9. 00:32
 9/19 anonim ***** válasza:
25%
00:26 - Tény, elég valószínű, sőt, gyakorlatilag biztosra vehető, hogy létezett. Hogy abból mennyi az igazság, amit a Biblia ír róla, az már egy másik kérdés. Számos csodát és más hasonlót pl. hittudósok cáfoltak meg és bizonyították be, hogy az csak hozzáköltés, túlzás, mese, félreértés, miegyéb. (Hogy jó eséllyel az összes többi is az, azt persze már csak mi, ateisták mondjuk.)
2011. okt. 9. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
86%

ateista vagyok, és szerintem egy ember addig nem cselekszik rosszul, amíg más(ok)nak nem árt azzal, amit csinál, semmilyen módon.


szerintem könnyebb így megítélni a dolgokat, mint úgy, h vajon tetszik-e Istennek, amit tett.

2011. okt. 9. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!