Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Önmagában a "kizárólagosság"...

Önmagában a "kizárólagosság" helytelen egy világnézetben vagy a hamis tanítással EGYÜTT rossz?

Figyelt kérdés
Sokan szeretnek a kizárólagosságra, mint önmagában valami bűnös dologra hivatkozni, ha egy kisegyházra vagy akár a legnagyobbakra hivatkoznak. Így helyes ez?

2011. dec. 1. 19:23
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
A kizárólagosság csak akkor rossz ha érzelmek vannak a dologban, pl vallás esetében.
2011. dec. 1. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
75%

Kizárólagosság alatt azt érted, hogy csak egy valami igaz és semmi más?

Ha megnézed a világvallásokat tulajdonképpen csak az egyik mondja magát "kizárólagos" útnak. És ez a kereszténység.

Tehát ha hiszel Krisztusban nem hihetsz, de nem is kell hinned Buddhában, egyrészt mert fölösleges másrészt mert összezavar. De ha hiszel Buddhában, attól még elgondolkodhatsz Krisztus tanain is, mert sok dologban nem mond ellent...

Szóval ha keresztény vagy, akkor kötelességed kizrólagosságra törekedni, ami a megváltót és a megváltást és a hited alapvető tanait illeti. De hogy ezt miképp gyakorlod, milyen egyházban milyen szokások szerint arra már nincs kikötés. Az alap a Biblia. Minden más kizárólagosság fölösleges, bár bűnnek nem nevezném. Ugyanakkor az itélkezéssel vigyázni kell, mert ha azt állítod, ez az egyház az egyedüli üdvözülő akkor pokolra itéltél minden más keresztény embert... ehhez pedig csak Istennek van joga, ő viszont sosem beszélt "üdvözülő egyházról" csak üdvözülő személyekről.

2011. dec. 1. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
# 2/2 nem csak a kereszténység ilyen "egyigazüdvözítő és csak én" hozzáállású, hanem a prófétai kijelentés(vagy hogy hívják) vallásai, az iszlám is ilyen.
2011. dec. 1. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

De az iszlám elfogadja Krisztust mint prófétát... tehát nem veti el a Bibliát csak "kicsit" másképp értelmezi. Ellenben egy keresztény nem olvasgatja a Koránt.

A "prófétai" vagy milyen vallásokat mondjuk nem ismerem.

2011. dec. 1. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Az első válaszolóval nem értek egyet. Próbálj meg érzelmek nélkül élni.


"... ha azt állítod, ez az egyház az egyedüli üdvözülő akkor pokolra itéltél minden más keresztény embert... ehhez pedig csak Istennek van joga, ő viszont sosem beszélt "üdvözülő egyházról" csak üdvözülő személyekről."


Nem hinném, hogy akik ragaszkodnak egy adott felekezet vallásos tanaihoz és úgy gondolják, hogy náluk van az igazság, azok "pokolra ítélnek" mindenki mást. Átvitt értelemben érted, tudom én azt, hiszen Isten ítél a Biblia szerint - de gondold végig: ha valaki hisz egy kizárólagos igazságban (mivel szerintem az igazság csak kizárólagos lehet) és az történetesen valóban az igazság, akkor ettől még nem gondolkozik helytelenül. Sőt, aki nem néz utána egy adott igazságnak és ezért nem lát tisztán, valójában ő hibázik.


"... Minden más keresztény embert" - írod, de kérdés, hogy ki számít kereszténynek?! Hiszen a "keresztény", vagyis "Krisztus követő" kifejezés mögé jogosan nem bújhat sok ezer, magát kereszténynek valló felekezet. Mert Jézus csak egy volt, nem pedig sok ezer! Ő egyféleképpen tanított, mely eredetileg csak egyféle igazságot jelentett, egyetlen, egyként gondolkozó közösségben az első században. Nincs többféle igazság, pedig Jézus világosan ennek az ismeretéhez kötötte a megmentést. Én legalábbis ezt tanultam.


Így aztán annak az érvnek sem látom létjogosultságát, miszerint nem az egyház "üdvözül", hanem csak személyek. Persze, de ez a tény nem változtat azon a tényen, hogy logikusan csak egy igazságot tanító egyház létezhet, vagy esetleg egy sem. De több semmiképpen sem!

A Biblia szerint pedig egynek léteznie kell. Így gondolom én - ez csak józan paraszti logika.

2011. dec. 1. 22:56
 6/24 A kérdező kommentje:

"De az iszlám elfogadja Krisztust mint prófétát... tehát nem veti el a Bibliát csak "kicsit" másképp értelmezi."


Látod milyen szomorú, hogy ez a "kicsi" is elég, hogy halálos ellenséget gyártsanak az emberek tömegeiből!

Itt megint igaz az, amit fent írtam. Az igazság nagyon sérülékeny és ha nem vigyázunk rá eléggé, ha felhígítjuk és lehet, hogy csak egy "kicsit" térünk el attól, máris halálos méreggé válik a hitünk. Persze ez mind az ún. "keresztény" és nem keresztény oldalra igaz.


Persze a legnagyobb probléma ott van, hogy ma az emberek tömegeivel elhitették és a többség tényleg szinte fanatikusan hisz benne, hogy az igazság, a vallásos igazság nem ismerhető meg. Ez a gondolat az egyik legkárosabb eszme a földön szerintem. Ezért sokan már nem is keresik vagy feladják, mint lehetetlen vállalkozást.


Sajnos egy jellemző reakciója sok embernek, amit már gondolom sokaknak a fejéhez vágtak, hogy amikor "kizárólagosan fogalmaz" meg valamit, akkor "intoleráns" és "kirekesztő" másokkal szemben. Én is kaptam azért kritikát, mert nem tettem hozzá egy egyszerű igazsághoz, hogy "szerintem". Persze, ez így megnyerőbb és alázatosabban hangzik, de a legnagyobb szelídséggel és toleranciával előadott mondanivalónál és a legnyilvánvalóbb igazságnál is elvárják már, hogy tedd hozzá: "szerintem".


Miért? Mert az emberekben annyira bele oltották már, hogy senkinek sem lehet igaza, hogy senki sem mondhatja meg a tutit! Én nem arról beszélek, hogy ma egy ember Istentől közvetlenül ihletett prófétát játsszon. Ez a korszak rég elmúlt, ma a Biblia iránymutatása elegendő. Nem, valójában mindenki tudatlan, csak más-más témában és ezért nagy türelemre van szükségünk egymással szemben, de ne essünk már a ló túlsó oldalára sem...

2011. dec. 1. 23:22
 7/24 anonim ***** válasza:

Oké, értem miről beszélsz.

Amit te "kritizálsz" az a posztmodernizmus. Ilyen világban élünk, ezen sajnos nem változtathatunk.


A másik, az "üdvözülő felekezet". Én ezt a kérdést már sokszor átrágtam.

Először is kezdjük ott, hogy hiába van egy felekezetnél a teljes igazság abszolút makulátlan tanítása. A felekezet emberekből áll és minden ember hibázik, vétkezik hiába tudja az igazságot. Hiába tudja valamiről hogy rossz attól még megteszi.

És az üdvözüléshez nem csak az igazság ismerete hanem megtartása is kell.

Tehát adott egy felekezet, mondjuk 1 millió fő. Csak azért nem fog üdvözülni ez az 1 millió fő, mert ugyanabba az igaz felekezetbe tartoznak, ha amellett van köztük olyan aki elfelejtett mondjuk bocsánatért esedezni a bűneire Istenhez.

Viszont lehet, hogy valahol a világban vannak emberek akik ugyanezeket a tanokat követik de nem tartoznak a felekezethez.


De én nem ennyire lesarkítva értettem a kérdést...

Amire én gondolok az az amit a Biblia is ír. Például a hús evésről... a "kicsik" nem esznek húst mert kevés a hitük... a "nagyok" esznek húst. De a "nagyok" ne botránkoztassák meg a kicsiket a húsevésükkel...

Mindkettőnek igaza van, annak is aki eszik annak is aki nem. Tehát ez esetben 2 igazság van. Az egyik az alázatosság a másik az erős hit.


Aztán Jézus tulajdonképpen csak 1 törvényt adott. Valamint az üdvösség hit által van. Tehát Isten nem kötötte az üdvösséget szokás rendszerhez. Vannak egyházak akiknek komoly, és berögzült szokás rendszerük van. Más egyházak ezeket véteknek tartják. Holott az egyiknek ez segítség a hithez, miért lenne bűn? Isten nem mondta, hogy a szokásaink pokolra juttathatnak minket.


Végül pedig: Az egy szép gondolat részedről, hogy jó lenne ha kikutatható lenne a "teljes igazság" és valójában az is. És aki igazán hisz és keresi meg is találja. De nem a felekezetben. Mert a felekezet egy intézmény. Tele van fölösleges dolgokkal, amik elhomályosítják az igazságot. Én kizártnak tartom, hogy létezik olyan felekezet ahol nincs tévedés. Már csak azért is, mert emberek írják a felekezet tantételeit... az emberek pedig emberi mivoltukból tévednek. Fölösleges egy felekezethez ragaszkodni, az igazsághoz kell ragaszkodni, amit minden egyén a saját szívében találhat meg.

2011. dec. 2. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

A második bekezdésedhez: igazad van, a feltételezett "igaz vallást", vagyis a vallásos igazságot tanító gyülekezetet is tökéletlen emberek alkotják. Ez így volt Jézus idejében, az első században is. De ettől még egy csapatba tartoztak, vagyis EGY egyházat alkottak, nem sok ezer, egymásnak ellentmondó szervezet, szekta volt az elvárásuk, hanem éppen az ellenkezője. Persze, a szektásodás már az első században felütötte a fejét, de a Szentírás óva int ettől!

Ahogy már fent írtam, nyilvánvaló, hogy nem az egyház - mint intézmény - üdvözül (bár az Isten rendelése, hogy van!), hanem azok, akik benne hűségesek maradnak, vagyis kitartanak az igazságban.


"Viszont lehet, hogy valahol a világban vannak emberek akik ugyanezeket a tanokat követik de nem tartoznak a felekezethez."


Egy feltételezett igaz vallásnak olyan jellemző azonosítójeleinek kell lennie, amivel viszonylag könnyen és minden őszinte ember számára egyértelműen el lehet különíteni minden mástól. Az, hogy egy-egy tanításban megegyeznek esetleg másokkal, csak egy dolog. Összességében viszont jól azonosíthatónak kell lennie.

De milyen referencia szerint? A Biblia jó alap lehet erre. Az alapján viszont teljesen világos lehet, hogy mely egyház egyezik meg annak tanításaival.


És itt térnék ki az utolsó bekezdésedre. Egy mai földi, ember alkotta vallásszervezetet tökéletlen emberek alkotnak - ezt tudjuk. De ez így volt az ókorban a zsidókkal és később a keresztény gyülekezettel is. Ettől még Isten előtt elfogadhatóak voltak, ha kitartottak az igazságban. De azt is tudjuk, hogy mindig CSAK EGY szervezete volt Istennek a földön, nem több, egymásnak ellentmondó csoport.

Ebből az következik, hogy ma egyértelműen rengeteg az olyan felekezet, amelyiknek a teológiáját kisebb-nagyobb mértékben emberek írták meg és nem a Biblia!


Viszont ez megint csak nem zárja ki, hogy ne lenne egy igaz vallás. Sőt, ha a Bibliát Isten szavának tekintjük, akkor egyértelműen lennie kell.


Nincs kétféle igazság. A hús evés problémája a hagyománykövető zsidóból lett keresztény észjárása miatt került képbe. A (bizonyosfajta) húsevés protokolláris tilalma megszűnt Jézussal és ennek az apostolok hangot is adtak. Ez egy igazság. Az, hogy a gyengékkel pedig ne bánjanak provokatívan, még nem változtatta meg ezt az igazságot.


"Valamint az üdvösség hit által van. Tehát Isten nem kötötte az üdvösséget szokás rendszerhez."


Igen, hit "által", de kizárólag "hitből"??? Maga az Írás mondja, hogy ha a hited nem mutatkozik meg jó cselekedetekben, halott az magában.


"Vannak egyházak akiknek komoly, és berögzült szokás rendszerük van. Más egyházak ezeket véteknek tartják."


Miért is tartják rossznak? Emlékezz Pál intelmeire. Ő beszélt arról, hogy a megmentés hitből van és nem cselekedetekből. Ezt gyakran alaposan félreértik és magyarázzák. Holott Jakab világossá tette, hogy a hit halott cselekedetek nélkül - akkor hogy is van ez?

Pál azokról a ceremoniális (vagyis értéktelen) cselekedetekről beszélt, amit a zsidók gyakoroltak abban a hiszemben, hogy ez hoz megmentést. De azt maga is elismerte, hogy az igaz hithez elengedhetetlenek a jó cselekedetetek.


Tehát valóban, ma vannak olyan ceremóniákra épülő egyházak, amelyek hitélete nagyon is hasonlít az ókori (és jelenkori) zsidókéra. Nem ilyen halott cselekedetekről beszél a Bibliában Jakab, hanem a produktív, segítő, építő, az igazságot hirdető tettekről.


"Én kizártnak tartom, hogy létezik olyan felekezet ahol nincs tévedés. Már csak azért is, mert emberek írják a felekezet tantételeit..."


Olyan nincs, ahol ne lett volna vagy ne lenne tévedés, hiszen tökéletlen emberek alkotják. De ha a hitelveiket a lehető legnagyobb mértékben a Szentírásra alapozzák, akkor, mindent elkövetnek, hogy ezen tévedéseiket kiigazítsák. Ez a nagy különbség köztük és azok között, akik évszázados tévedéseiken ülve, megkövesedett tévtanaikat hangoztatva vegetálnak. Mellesleg ezen tévtanok sok-millió hívük életébe került az idők során.

2011. dec. 2. 17:30
 9/24 anonim ***** válasza:

Kicsit kezdem elveszíteni a fonalat, túl sok az általánosítás, talán könnyebb lenne konkrét egyházakkal nézni a kérdést. De előtte egy mondatodra reagálnék:

"De azt is tudjuk, hogy mindig CSAK EGY szervezete volt Istennek a földön, nem több, egymásnak ellentmondó csoport. "


Ezt honnan veszed? Ha csak Pál leveleit nézzük, hány csoportnak írta őket? Ők mind különálló csoportok voltak, külön adományokkal, meglátásokkal. Nem voltak leírt dogmák, tanok, tételek. Mindegyik felekezet közvetlenül Istentől és az apostoloktól kapta tanításait. De még az apostolok között is voltak félreértések és más elképzelések.

Istennek sok lelki ajándéka van, ezért elkerülhetetlen hogy az egyik eképpen a másik aképpen szolgáljon. Ez pedig máris különbséghez vezet.


A Biblia az egyetlen alap, de sajnos vagy szerencsére a Bibliának személyes üzenete van. Minden igének lehet történelmi, másik igéhez viszonyított, szövegkörnyezeti, feltételezett, dogmatikus avagy személyes jelentése.

A Bibliát nem lehet egy jogilag értelmezett törvénykönyvnek venni. A Biblia egy "levél" Istentől, amelyben elmondja mennyire szeret minket.


Isten szereti a különbözőséget. Hiszen nézd meg a természetet. Nem találsz két egyforma virágot hiába ugyanaz a nevük.

Így nem találhatsz két egyforma hitet sem, hiába hiszünk mind Krisztusban. Egyedül Krisztus közös bennünk. Ezért nem lehet egy felekezet sem, ami egyedüli üdvözülő. Mert minden felekezetben van jó és van rossz. Minden felekezetnek megbocsáttatik a rossz és a jó miatt fog üdvözülni.


De nézzük konkrétan:

Sok felekezetet ismerek, de egyikre se mondanám, hogy "tökéletes".

A katolikusban sok az ellent mondás a Biblia szavaival szemben.

A református túl szigorú és konzervatív, hiányzik belőle a láng. Hasonlóan az evangélikus is.

Hogy a szekták közül egy nagyot említsek: A hit gyülekezete túl anyagias és Istent a csodatevő jin-ként azonosítja. Sok élet ment tönkre abban a gyülekezetben.

A jehova tanui nem is fogadják el igazán Krisztus megváltását, nem hisznek az igaz kegyelemben és valami fura elképzelésük van arról, hogy csak ők pár százezren üdvözülnek.


Sorolhatnám még tovább.

Én például nem is járok felekezetbe, mert sehol sem találom azt ami igazán fontos Istenben. A szeretet, a könyörület, a másik önzetlen segítése, a megbocsátás, egymás tisztelete. Mert az egyik vagy a ló egyik oldala, ahol nyálas ömlengés van, vagy a másik oldala, szigor és fegyelem.


Krisztus személyes megváltó. Nincs üdvözülő felekezet vagy csoport, csak üdvözülő ember. Ezt mondja a Biblia. Létezhet olyan felekezet ami nagyon közel jár az Igazsághoz, de attól még nem az az egyetlen, ami vagy aki közel jár.

2011. dec. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
A kizárólagossággal szerintem az a probléma,hogy szűkíti a látókört.és ugye ismerjük a mondást is,hogy "a pokol útja is jó szándékkal van kikövezve" tehát egy eredendően jó szándékú tanítást is el lehet ferdíteni,és tévesen tovább adni.és a lényeg,hogy szerintem onnan ismerszik meg a korrekt tanítás,hogy senkire nem erőlteti rá magát,és kevés kizárólagosság van benne,vagy egyáltalán nincs.
2011. dec. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!