Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ez miért van így vagy csak a...

Ez miért van így vagy csak a környezetemben lévő zsidó vallásúak ilyenek?

Figyelt kérdés

Én mindig mindenkit elfogadok, nem érdekel ki milyen vallású, származású, identitású, szexuális hovatartozású.


Tehát nincs vagy nem az előítéleteim szerint élek.

De egyre többször hallom zsidó ismerősömtől hogy utálja a karácsonyt meg nem érti az értelmét (7 aki magát annak is vallja és meri vállalni)Ők keményen szidják a karácsonyt hogy tökre felesleges és hülyeség, semmi értelme.

Mindig nekem kell megvédenem és amikor felhozom a hanukát, hogy akkor a szokásokon érdemes elgondolkodni hogy régen és most mit jelentettek akkor kijelentik hogy annak igenis van értelme....


Most miért van ha én elfogadó vagyok akkor más nem?

....

Bocsánat, ha valaki zsidó vallású létére fontosnak tartja a karácsonyt és alaki számára bántó dolgokat írtam le.


2011. dec. 24. 08:54
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
A lényeg, hogy olyan aki nincs benne a dolgokban nem tudja valójában értékelni a dolgokat hogy mondhat olyanról véleményt? Én a hanukáról nem mondok semmit mert sosem ünnepeltem nem tudom hogy milyen. A szokást és a hagyományokat ismerem de életemben nem ünnepeltem.
2011. dec. 24. 08:58
 2/12 anonim ***** válasza:
ez nem vallás függő szerintem van olyan keresztény aki a hanukára mondja ugyan ezt és van olyan zsidó is aki tiszteletbe tartja, a vallás nem személyiség függő mindenhol vannak rossz emberek, legyen ateista, keresztes, muszlim,nagy tök király követő, mindenhol vannak intoleráns emberek
2011. dec. 24. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

de miért van az ha a karácsonyt szidja valaki az nem gond hiszen vannak ilyen emberek de ha a hanukát nem áldják vagy ne adj isten szidják az már felháborító?


Hányszor hallotta valaki hogy utálom a karácsonyt és hányszor hogy utálom a hanukát? És milyen volt egyiknek és másiknak a fogadtatása?

2011. dec. 24. 10:04
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
A különbség az hogy a hanukkából nem csináltak vásárlók kirablását célzó kampányt. Az emberek nem adósodnak el a hanukka miatt és megtartották annak eredeti üzenetét. A karácsonyból viszont -SAJNOS!- Üzleti fogás lett, a tévéből is dől az ilyenkor szokásos gagyi, "szeressük egymást, mert karácsony van!" viszont a magányos emberek a leggyakrabban ebben az időszakban követnek el öngyilkosságot, és a szeretet legtöbbször csak a saját ismeretségi körön belül terjed. Szomorú, mi lett a karácsonyból. Lehet, hogy ismerősöd erre utalt. Mert ilyen értelemben én is utálom. De ha belegondolok, mit ünneplünk, és hogyan kellene ünnepelnünk, akkor gyönyörű....
2011. dec. 24. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"De egyre többször hallom zsidó ismerősömtől hogy utálja a karácsonyt meg nem érti az értelmét (7 aki magát annak is vallja és meri vállalni)Ők keményen szidják a karácsonyt hogy tökre felesleges és hülyeség, semmi értelme. "


én ezt nagyon sok nem zsidótól hallottam már eddig. Egyszerűen a karácsony nagyon sok esetben ma már tényleg csak arról szól, hogy kötelezően bevásárolunk hitelre, és kötelezően letudjuk az ajándékozást. Ebben a formájában pedig sokak szerint nincs értelme, nem csak zsidók szerint (én eddig ezt főleg nem zsidóktól hallottam). És valahol azzal nehéz is vitatkozni, hogy ez így gáz, és nem jó.

Amikor megmaradt valódi családi ünnepnek, nem csak letudandó ajándékozási kötelezettségnek, akkor onnantól kezdve már van értelme persze, hiszen úgy szép dolog.


A hanukka ilyen szempontból sokkal inkább meg tudott maradni valódi családi ünnepnek, hiszen egyrészt ott nincs ilyen kötelező ajándékozás (csak a kicsiknek szoktak adni valami picit), és mivel nem amolyan össznép kötelezően elvárt cucc (pl. akkor is illik valamit adni mondjuk a közelebbi üzletfeleknek vagy dolgozóidnak, ha te magad amúgy nem is tartod).

2011. dec. 24. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Peruccsia ***** válasza:

Bocs, Kérdező, de a környezetedben kötelező a Karácsony ünneplése?

Ha nem, akkor az ismerőseid miért foglalkoznak vele? Vagy az zavarja őket, hogy mások ünneplik meg hogy az utcák-áruházak tele vannak karácsonyi díszítésekkel?


Sajnos ezt el kell fogadniuk, ahogy az izraeli keresztények is elfogadják a hanukai ünnepségeket és velejáróit.

2011. dec. 24. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
43%

Mély oka van ennek..kockázatos is belemenni. Ami az ókor zsidóságát - nomád törzsek sokaságából - NEMZETTÉ kovácsolta, az a "tóraadás", az isteni - mondjuk így - "intervenció" volt. A Mózes által közvetített erkölcsi parancsolatok mintegy "kiemelték" a zsidó törzseket a nyersebb normák szerint élő (pl. embert áldozó) környező népek tengeréből..és ha már tengert mondtunk, mondjunk hát szigetet: mert EL IS SZIGETELTÉK, megkülönböztették, mássá tették. A másságnak e közös tudata, a minden héber kultúrájú, nyelvű embert kötelező isteni erkölcs-kódex pedig közös öntudatot adott az addig laza kapcsolatban élő számos törzsnek. Ma úgy mondanánk: azonosság-tudatot, nemzettudatot adott nekik: NÉPET teremtett ezzel. Jól megkülönböztethetőt és különállót - mert a Tóra csak rá vonatkozott, őt kötelezte el.

És akkor jött a fordulat: egyszer csak - Betlehemben - világra jött egy gyermek, aki, felnövekedve, azt hirdette, hogy Isten előtt mindenki egyenlő - és a szeretetében mindenki részesül. Gondoljunk csak bele, milyen az EMBER..milyenek VAGYUNK, emberek. Ugye, hogy - a felfuvalkodottság határáig és azon túl - legyezgeti a hiúságunk a (jogos? jogtalan?) kiválóság-, "egyediség-" tudat? Ugye, hogy ferde szemmel nézzük azt, aki a privilegizáltnak tudott státuszunkat..MÁSRA is kiterjesztené..csak úgy, mindenkire, aki pedig nem is élt olyan parancsok szerint, amelyeket mi - nem egyszer vérrel/verítékkel, mert súlyosak! - jól-rosszul betartottunk? Hát hogyne haragudnánk az ilyenre! Nemcsak a kiválóság-érzetünket veszi el, hanem a nemzeti identitásunkat is - hiszen az tett EGY néppé minket, amit EGYEDÜL MI kaptunk a Seregek Urától: az üzenet, a Tóra. És akkor "ez a valaki" minden (érdemtelenre?!) kiterjeszti..azt kérve, ráadásul, hogy ezt fogadjuk el..vagyis: haladjuk meg a NÉPISÉGÜNK, lépjünk túl önmagunkon..törődjünk bele, hogy ezután majd - egy leszünk majd a sok közül, mert mindenki egyenlő Isten előtt.

A zsidóság, mint nemzet, ettől "sokkolódott" EZT nem tudta befogadni és feldolgozni. Emberi ésszel gondolkodva, teljesen érthető: egy egész népnek kellett volna - kivétel nélkül - zseniálisnak lennie (erkölcsileg és szellemileg egyaránt) ahhoz, hogy felismerje: itt van a pillanat, amikor - ha a kiterjesztő üzenetet elfogadja - betölti a történelmi küldetését, és a szó legnemesebb értelmében a NÉPEK FÉNYE lesz. Mivel azonban emberekből állt (és áll), nem géniuszokból, - emberként reagált. "Felkapta a vizet", tiltakozott és megsértődött, sőt: gyűlölködni kezdett (szellemileg). Tudatosan húzódott vissza abba az izolációba, amelyet eredetileg azért "mért rá" az Isten, hogy aztán - ha megérti, KI támad belőle és miért - a legmagasabb státuszba emelhesse: a LÁMPÁS státuszába. De nem értette meg, hiszen - ismétlem - ember..emberek közössége. Nem tudta meghaladni önmagát. Mások sem tudták volna - épp ezért.

Ez a történet lényege - természetesen az én szemszögemből.

Ezért - finoman szólva - megvetett nap annak a születési ünnepe, aki elvette volna Izraeltől a..kiválasztottságot.

2011. dec. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
(És azért: Áldott (boldog, kellemes) Karácsonyt - és Hag számeách..a jóakaratú embereknek. Mindenkinek.)
2011. dec. 24. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
49%

Egyrészt a Hanukát nem tartják meg tömegesen itt, ebben a környezetben.

A Hanuka a második templom felszentelésének ünnepe, erről a Makabeusok könyvében olvashatunk (több Bibliában apokrif irat, így a Károliban sem szerepel). Nem tartozik az ünnephez semmilyen bevásárlókörút, hanem esti gyertyagyújtásokkal, családi összejövetel, meghitt hangulat. Persze ez is benne lehet a karácsonyban, de inkább a pénzköltés, az idegeskedő, világít-e az izzó, nincs kedvem belefaragni a fát a tartóba, kinek mit vegyek, stb hangulat övezi a családok készülődését a karácsonyra. Lehet, hogy mindkettő ünnepnek megvan a maga belemagyarázott jelentése, csak hogy szépítsük az emberi kitalációk hülyeségét, de ha elképzelsz egy hanuka ünnep átélését, készülődését, összevetve a karácsonyi készülődéssel, kevésbé lehet rámondani egy hanuka ünneplő emberre, hogy idegesítene az ő készülődése, mint a karácsonyünneplőre.


És még valamit: utálom a karácsonyt...a hazugságával a bálványozásával és mindennel egyetemben, a hanuka sem kevésbé kitalált ünnep, pusztán többek között az a különbség, hogy néhány évszázaddal régebbre nyúlik vissza. Az Úr pontosan meghatározta azokat az ünnepeket, melyek megtartásával bepillantást nyerhet az ember a megváltási tervbe.


Ezt a IIIMóz 23.részben elovashatja bárki.


A tavaszi ünnepkör - Krisztus első eljövetele - páska, kovásztalan kenyerek ünnepe, zsenge kéve megáldoztatása, Pünkösd


Az őszi ünnepkör - Krisztus második eljövetele - kürtzengés ünnepe, nagy engesztelési nap (az éves ünnepek csúcspontja, maga az eljövetel), sátoros ünnep


;-)


Üdv: L

2011. dec. 24. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nah látjátok ezt mondom ami itt van....


Én a karácsonyt sosem fogom úgy felfogni hogy pénzköltés, rohangálás, felfújt ünnep stb. Mert nem ez a lényege. Én őszintén csak sajnálni tudom azokat akik így fogják fel a karácsonyt és nem úgy hogy a családommal végre együtt lehetek és láthatom őket és kajálhatunk jót beszélgethetünk stb.


És ezért utálom hogy a legtöbb ember csak a hülyeséget veszi észre amivel tömték a fejét.


És iszonyatosan utálom akik arról beszélnek hogy utálják a karácsony mert egy felfújt ünnep, mert egyáltalán azt se tudják miről szól. És a zsidó ismerőseim meg nem hogy nem tudnak belegondolni hanem nem is akarnak és durván mondják hogy felesleges és hülyeség.

2011. dec. 24. 21:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!