Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a gondolat? Valami, vagy...

Mi a gondolat? Valami, vagy semmi? Mitől van? (ha van) Megfogható? Nem? Akkor hogy-hogy mégis van?

Figyelt kérdés
2009. jún. 10. 21:06
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

"A dualisták és neutrális monisták viszont úgy vélik, hogy a gondolkodás ugyanolyan alapvető ténye lehet a világnak, mint ahogy az anyag."

Köszönöm a részletes, értelmes, kimerítő választ. Ezért megérte föltenni a kérdést. Akkorhát, ha azt mondjuk, a gondolat éppolyan alapvető ténye lehet a világnak, mint az anyag, akkor esetleg nevezhetjük ezt intelligenciának? Vagy értelemnek? Esetleg tudatnak is? Vagy információnak?

Akkor mik az alapvető tények? Anyag (belefoglalva az energia), információ, ... még kellene valami az életről. Hogy az micsoda.

2009. jún. 12. 21:17
 12/21 A kérdező kommentje:

Válasz a SOHA válaszolónak. Miért ne kapnék választ? Addig gondolkodunk, míg egyszer bejön. Ezért jó róla beszélgetni.

A kérdés, amit fölvetettél, izgató rejtély. Miért fejlődött ki olyan nagy agyunk, ha nem használjuk? Hiszen a darvinizmus szerint is, meg a gyakorlat is mutatja, hogy minden a használat által, a használat mértékében fejlődik ki.

Kiírnám új kérdésnek, de végül is téged illet ennek joga, mert te vetetted fel. Írd ki, légyszi! Nagyon kíváncsi vagyok, ki mit válaszol.

2009. jún. 12. 21:25
 13/21 anonim ***** válasza:
79%

"Akkorhát, ha azt mondjuk, a gondolat éppolyan alapvető ténye lehet a világnak, mint az anyag, akkor esetleg nevezhetjük ezt intelligenciának? Vagy értelemnek? Esetleg tudatnak is? Vagy információnak?"


Az anyag nem elvont fogalom, hanem létező valami. Ugyanígy a tudat is. Az intelligencia, értelem és információ viszont csak elvont fogalmak, amikkel az anyagot és a tudatot ill. működésüket jellemezzük.


"Akkor mik az alapvető tények? Anyag (belefoglalva az energia), információ, ... még kellene valami az életről. Hogy az micsoda."


A dualisták szerint van anyag és szellem (lélek, tudat). A neutrális monisták szerint van "valami", aminek egyik aspektusa az anyag, a másik a tudat (ahogy a henger oldalról téglalap, szemből kör). Az élet szintén elvont fogalom, amivel az anyagot és a tudatot némelykor jellemezzük.

2009. jún. 13. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

09:52-nek őhm, a parasztokat azzal a szinonímával illetném, hogy bigottan, elhivatott, mással nem törődő, másra figyelmet nem szentelő, csak a saját igazát hajtó vallásos emberek


én is a tudomány oldalán állok, és hasznosnak véltem a hozzászólásod

2009. jún. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%
Én hiszem azt, hogy az embernek van lelke. Úgy gondolom, hogy az ember lelke tulajdonképpen maga az ember lénye. És ebből kifolyólag úgy gondolom, hogy a gondolatok is erről a lelki síkról vannak, nem megmagyarázhatóak, én legalábbis nem tudom megmagyarázni, de én mindenképpen szétválasztom a gondolatot a fizikai ( jelen esetben testi) működésektől. Szerintem ez egy olyan dolog, amire az ember csak olyan magyarázatot tud adni, hogy én ebben hiszek.
2009. jún. 13. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

"én is a tudomány oldalán állok, és hasznosnak véltem a hozzászólásod"


Barátod viszont nem a tudomány, hanem a pozitivizmus oldalán áll. Azzal együtt nagyon helyes, ha a tudomány oldalán állsz :)

2009. jún. 14. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
26%
nézd meg a titok című filmet..
2009. jún. 16. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Szerintem is van valami, ami t léleknek hívunk. De hívhatjuk szellemnek is. Isten szelleme van bennünk is, nem igaz? Viszont akkor a gondolat is ide kell hogy tartozzon, azt hiszem. Van aki azt mondja, a máj termeli az epét, az agy a godnolatot, ilyen egyszerű. Pedig egyáltalán nem egyszerű.
2009. jún. 20. 01:27
 19/21 anonim ***** válasza:
XDXDDDD D:DXD
2010. febr. 20. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Attila_the_hun ***** válasza:

"Isten szelleme van bennünk is, nem igaz?


Nem igaz.

2013. jan. 20. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!