Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szent István mitől szent?

Szent István mitől szent?

Figyelt kérdés
Azonkívűl,hogy hazánkba behozta a kereszténységet,sok emberre akaratán kívűl ráerőszakolta ezt a vallást,aki pedig ellenállást tanúsított,azt megölette,és ezt mind Isten nevében,mert előre feloldozást kapott a papoktol bűneiért!Tehát a sok gyilkosság nem is volt bűn,holott Isten szabad akaratot adott az embernek.
2009. okt. 5. 14:24
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
23%

20:32-es vagyok


Tanulj meg szöveget értemezni nem azt írtam amit te a kommentedbe írtál!!


akkor mégegyszer érthetően


1.-1083-ban avatták szenté(történelmi körülményekből adódóan könnyebben mint egyébként, ami nem azt jelenti h érdemtelenül)

2.-halálakor Szűzmáriának ajánlotta az országot mert nem láttta megnyugtatónak a trón kérdését(Imre herceg 1031-ben meghal)

2.-bevezette a kerszténységet miáltal országunk legalizálódott és fennmaradását biztosította, kiépítette az egyházszervezetet.

3.-A kereszténységgel műveltséget hozzott az országba(latin nyelv,...)

4.- OLVASTAD? az inteleit amit Imre hercegnek írt?

5.- idemásolok neked egy rész egy katolikus oldalról, hogy miért avatták szenté( csak részlet):


Az általános gyász igazi és szívből jövő volt. A nép érezte: István király személyében a dinasztia megalapítója, a kimagasló uralkodó és államalapító hunyt el, az erős és igazságos király, aki a szigort szelídséggel tudta párosítani. Tudott harcolni, ha a szükség úgy kívánta; mindazonáltal békeszerető volt. Támadó hadjáratot nem kezdeményezett, harcias nemzetét a gyümölcsöző béke világába vezette, és a még túlnyomóan vándorló, nomád életet élő népet a letelepedésre szoktatta. Az ország határain kívül is nagy tiszteletnek örvendett, egyrészt történelmi szerepe miatt, másrészt azért, mert menekülteknek és más sorsüldözötteknek menedéket nyújtott, a Szentföldre, Konstantinápolyba, Ravennába vagy Rómába zarándokló idegeneknek pedig vendéglátást és kedvező átvonulást biztosított.


Mint uralkodó tudatában volt Isten előtti felelősségének. Ragyogó példája volt ennek, hogy Szent István templomában hivatalát évente letette, annak jeléül, hogy csak kölcsön kapta Istentől, és annak bizonyságára, hogy hatalmát Istennek áldozza. Lelki arculata abban a ,,fejedelemtükörben'' is visszatükrözödik, amelyet fiának hagyott hátra latin nyelven. Talán nem ő maga írta, de mindenesetre az ő közelében, politikai s erkölcsi elvei értelmében szerkesztették. Az akkori Magyarországon mindenképpen a legjelentősebb irodalmi alkotás. Ezekben az Intelmekben (Admonitiones) többek között a következő uralkodói szabályok találhatók: ,,Uralkodjál szelíden, alázattal, békésen harag és gyűlölködés nélkül! A király koronájának legszebb ékszerei a jótettek; azért illő, hogy a király igazságossággal és irgalmassággal, valamint a többi keresztény erénnyel ékeskedjék. Minden nép saját törvényei szerint él; add meg az országnak a szabadságot, hogy aszerint éljen!''


remélem most már érted?

2009. okt. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 A kérdező kommentje:
Ó igen! Nagyon szépen köszönöm,hogy vetted a fáradtságot,és felvilágosítottál,és most már tudom,hogy miért avatták szenté!Sajnálom,hogy felháborodtál,de ha valaki nem tudja(mint én),az kérdez!35 évvel ezellőt ez nem volt benne a jugoszláv történelem könyvben,és gyanítom,hogy egyáltalán ma benne lenne!Sőt arra sem emlékszem,hogy a trianonról tanultunk!Bocsi,hogy megmertem kérdezni!Amúgy meg Kádárrol sem tudok többet,csak amit az elmult években hallottam rolla!Tiszteletben tartom tudásod,de ne vesd meg azokat akik tudatlanok!
2009. okt. 6. 17:05
 13/38 anonim ***** válasza:
30%

14:42-kor én írtam


Bocsi nem azért háborodtam fel mert megkérdezted.Egyáltalán nem ezért.

A felháborodásom oka az volt hogy úgy áltatok neki a kérdésnek mintha jogtalanul birtokolná a szent jelzőt, azért egy kicsit megbízzhatnánk már az egyházban szerintem rosszat még nem akartak az embereknek.(ezt a válaszolóknak is mondom)

Kádáról már írtam egy kicsit(igaz télleg így volt)

Trianonról annyit hogy minkettárgyaltak utoljára és már unták az egtészet de ez csak egy körülmény még sokat lehetne írni róla.

2009. okt. 6. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
65%

"egy kicsit megbízzhatnánk már az egyházban szerintem rosszat még nem akartak az embereknek"


Nos, a bizalom alapjául szolgálhat: inkvizíció, hugenották, keresztes és egyéb szent hadjáratok, máglya, vasszűz, tévedhetetlenség, Borgiák, jezsuita rend, jezsuita eskü, a biblia értelmezésének kizárólagos joga és az ettől eltérők kivégzése (a diktatúra elődje), pápai szék a legtöbbet fizetőnek,stb. .


Ezen múlttal (ez csak karcolja a felszínt, olvasni arany!), melytől soha el nem határolódtak, nagy megtiszteltetés a szent cím, majd ezen szervezet kezében lévén a mai közoktatás első kezdeményei, meglepő lett volna, ha nem az a tananyag Istvánról és tetteiről, hogy mekkora jó ez a népnek (meg a tizedfizetés, ésatöbbi; tessék utánanézni, mit fizet az ország a vatikáni szerződés keretében még napjainkban is).

Az érmének két oldala van, csak az egyik megismerése és elfogadása inkább fanatizmus. Ha az igazat keresi valaki, legkönnyebben az érdek(elt) kutatásával találja meg: egy adott állítás kinek áll érdekében és hoz hasznot?

2009. okt. 7. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
29%

08:24

Örömmel làtom, hogy vannak még szabadon gondolkodo emberek. 100%

2009. okt. 7. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
19%

8.24-kor írónak


leszálhatnátok már erról az inkvizíciós dologról, elég régen volt és hát az egyház is csak emberekből állt tévedni emberi dolog (inkvizció alatt igaz hogy tömgével ítéltek halálra emberket de csak ugy 100 körülit hajtottak végre ténylegessen, máglyahalálból pedig csak 17-et, ezek a Dan Brown féle írók mindenkinek teletömik a fejét hülyeségekkel,utánanézésről meg annyit hogy mindent meg lehet találni és annak az ellenkezőjét is csakhát a forrás kritika= ki állította és miért?, nem mindig feltétlenül az az igaz amit a legtöbben állítanak)egyébként tévedsz mert elismerik hogy tévedés volt.

Csak azt nem éstem hogy azonosíthatod a mai egyházat a többszáz évvel ezelöttivel, hiszen azt akkor élt emberek alkották akkor rendelkezésre álló tudással(ami ugye azóta sokat bővült), mindent a helyén és idejében kell kezelni, én sem félek már a pallósjoggal rendelkező úriszéktől, minek is többszáz éve nem létezik.

És miéer csak a rosszra emlékezünk, az egyház nélkül ma eggyetlen ókori művet sem ismernénk...

Ez annyira jellemző gondolkodás manapság hogy szerintetek mindig mindnkit csak az érdekek vezérelnek.

2009. okt. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
44%
Zavar ha valaki nem ugy gondolkodik mint te? Ez a vallàskritika rovat, ha nem tetszik a véleményünk akkor minek olvasod, van egy csomo vallàsos oldal a neten ha ez felhàborit.
2009. okt. 7. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
78%

(az eredeti kérdésre válaszolva)

Szerintem István távol áll a szentektől! Egy akarnok, véres kezű, igazságtalan uralkodó volr.


De vitathatatlan, hogy bisztosította a nemzet jövőjét európában.(viszont megtarthatuk volna a vallásunkat)

2009. okt. 8. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
100%
Egy névleges kereszténységel. talán megtürhetett volna nyugat... és nem kellet volna megöletni senkit.
2009. okt. 8. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
0%

a vallás amit megtarthatunk volna ugyan úgy ölt embereket(áldozat) mint szerintetek István király, bár megjegyzem egy olyan uralkodó sincs a világtörténelemben aki alatt ne letek volna kivégzések, háborúk éshát a lázadást másképp nem lehet leverni senki te se tudnád megtartani a hatalmat anélkül, még te se(akkor pedig még nem voltunk elég fejlettek a demokráciához, nem is ismertük a fogalmat hogy az elkerülhető lett volna, egyébként is minden népnek végig kell menni egy fejlődési folyamaton hogy nemzetté válhasson.:törzs-nép-nemzet)


Ti örülnétek neki ha az afrikai törzsek szintjén állnánk és a totemek körül ugrabugrálnánk??? Ugyanis a sámánizmus totemizmus CSAK a TÖRZSEK szintjén álló, gondolkodó társadalmakban marad/maradhat meg, nincs lehetőség a fejlődésre mert mihelyt a egy magassab szintre lép a kollektív tudás belátható hogy az egész nem több babonánál.

2009. okt. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!