Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A mindennapokban etikusabban,...

A mindennapokban etikusabban, jellemesebben viselkedik egy hívő, mint egy ateista?

Figyelt kérdés
Ez az egyik fő érv a vallás - kereszténység - mellett, úgy beállítva, mintha a nemhívő vakon tántorogna eldöntendő etikai kérdések előtt. Lehetőleg hagyjuk ki az " Isteni sugallatot " és egyebeket, valós érvekre vagyok kíváncsi.

2013. nov. 8. 10:17
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
58%
Nem, ez csak a te mániád, hogy legyen mivel vádolni a másikat.
2013. nov. 8. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
11%

Már törölték, amit odaírtam, de primitívséget itt olvashatsz:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__5..

2013. nov. 8. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
88%
Én eddig szinte csak olyan hívőkkel találkoztam, akik baromi álszent módon viselkednek. Azt képzelik magukról, hogy ők többek mint a nem vallásos emberek, ezért lenéznek mindenkit, aki nem jár folyton templomban. Az ember szemébe jópofiznak, mert ugye mindenkit szeretni kell, a háta mögött meg undorítóan kibeszélik az embert. Sőt, volt egy olyan ismerősöm, aki fiatal korában mindig lopkodott a boltokból, erre én megkérdeztem tőle, hogy ez hogy fér össze az ő vallásos értékrendjével, a válasza az volt, hogy tök mindegy, vasárnap úgy is meggyónja. És ez a fajta viselkedés nem csak a keresztényekre vonatkozik. Még mielőtt mindenki elkezdene rinyálni, hogy általánosítok, leírom, hogy peerszee biztosan vannak kivételek (igaz én eddig még egy kivétellel sem találkoztam).
2013. nov. 8. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Minden keresztény arra hivatkozik, hogy a " Biblia erkölcse mindenekfelett." Ezt a kijelentést milyen érvekkel lehet alátámasztani? Mi ebben a mánia kedves első. Ne legyél már ilyen negatív.
2013. nov. 8. 11:13
 5/18 anonim ***** válasza:
50%

Kedves #3-as! Azok az emberek, akikből tapasztalatodat nyerted a hívőkkel kapcsolatban, nem "hívők", csak annak mondják magukat.Majd meg lesz számukra is a számadás, ne izgulj.Nagyon sok normális keresztény ember van. Nem mindenki olyan, amilyennek leírod.Persze mindenki emberből van és vannak gyengeségeink, hibáink, nem tökéletes senki, így a hívők sem. Aki meg úgy gondolkodik, hogy lophatok, mert majd meggyónom, az csak a "hívősége" mögé bujtatja a cselekedetét. Ezzel csak az a baj, hogy így a normális keresztény hívő embereket tünteti fel más szemében hiteltelennek, ahogy a te esetedben is, mert az ember hajlamos a környezetéből általánosítani.Nem gondolod, hogy a 1,5 milliárd katolikus a földön mind olyan, amilyet te tapasztaltál? Szomorú, hogy ezzel találkoztál, remélem a másik oldalt is megtapasztalod.

A kérdésre válaszolva.Csak a saját tapasztalatomat tudom mondani. Hiába hívő valaki, nem mindig tud jól dönteni és ez nem mindig készakarva történik.Más megközelítésből is meglátja a hívő ember a dolgokat és nem azért, mert a többi ember gonosz, buta, vagy ilyesmi, hanem mert nap mint nap ezzel foglalkozik.A napi imákban,Szentírás olvasásban, közösségi összejövetelek témáiban találkozik vele, így ott mozog a fejében mindig, hogy hogy kéne cselekedni, viselkedni, hogy minél jobban Istennek tetsző legyen.Természetesen vannak ateista erkölcsösebb ,etikusabb emberek és vannak kifogásolható hívők is, csak az arányok nem mindegy, hogy milyen.

Azt szoktuk mondani, hogy a hitetlen ember bibliája,a hívő ember élete!Csak így tudunk hitelesek lenni a mindennapokban.

2013. nov. 8. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
80%

Egyáltalán nem.

főleg, hogy nagyon sok hívő (legalábbis ott, ahol én élek, így van) csak egyfajta indokként használják a vallást ahhoz, hogy s-ggfejként viselkedjenek. Azt hiszik, csak azért, mert a templomban ott ülnek minden vasárnap, akkor ők már bármit megtehetnek, és afölött a jóisten szemet huny.

Én nem vagyok vallásos, és nem azért próbálok etikus vagy jó lenni, hogy ne kerüljek pokolba, hanem mert ez az elvárható, alap viselkedés egy másik ember irányába.

2013. nov. 8. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Viszont a Bi liában számtalan erkölcstelen, vagyis inkább, ma már tarthatatlan és vállalhatatlan kijelentés van, ami szerint nem lehet élni. Mitől lenne több és magasabbrendű, ha valakinek a Biblia útmutatásai vannak a fejében, mintha Szókratész, Platón, vagy Arisztotelész? Ezek a bölcsek nem ösztönöznek arra, ha visszabeszél a gyerek a szüleinek, akkor meg kell őlni, vagy ha nem szűz az ara, meg kell kövezni, a Biblia viszont igen. Ezek inkább ősközösségi viszonyokat idéznek. Nem beszélve a rabszolgatartás támogatásáról. Szerintem ezeken már túllépett az emberiség. Ha pedig a hívő dönti el, a Bibliában mi etikus és mi már nem az, akkor ő maga szelektál. És nem aszerint, mi a jó a Bibliában, hanem saját belső értékítélete alapján. Mivel pedig ez mindenkiben benne van, akkor mi szükség van egy elavult világnézetre, aminek jórésze mára már erkölcstelen és vállalhatatlan?!
2013. nov. 8. 12:02
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlenül, habár a vallás tanítása szerint úgy kéne.
2013. nov. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
89%

Már sok helyen leírtam:


Az erkölcs nem a hitből fakad. Az hogy mi etikus és mi nem, 100%-ban szubjektív, és a társadalom szabályozza amiben élünk. Alapvető kérdésekben sincs teljes egyetértés. Ha ölni bűn, miért szorgalmazzák a keresztény konzervatív emberek a halálbűntetést? Azért mert a szubjektív megítélésük szerint a halálbüntetés nem bűn.


A kérdésre válaszolva: nem, nem viselkedik a mindennapokban etikusabban egy hívő ember, mint egy ateista.

2013. nov. 8. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
80%

Bizonyos szitukban viselkedhet etikusabban, de nem azért, mert a nem hívő érzéketlen vagy bunkó, hanem mert ,ki kell mondani, önzőbb,egoistább sok esetben.

Saját példám.A hívő ismerőseim mind visszaadnának egy pénzel teli pénztárcát és nem csak azért mondják, mert ezt akarja hallani a másik.A nem hívő ismerőseim 80%-a nem adná vissza.Hogy miért? Mert aki nincs benne a hitben, a másik ember iránt érzett szeretete kisebb, míg a hívő ember és az a kevés nem hívő, belegondol, hogy mit okozhat ha nem adja vissza.Akár egy életet tönkre lehet tenni egy ilyen cselekedettel.Csak sokan nem gondolnak bele vagy azt mondják, megérdemelte, miért nem vigyázott jobban. Persze vannak kivételek.Hittel könnyebb közelebb kerülni az etikusabb viselkedéshez. Ez nem azt jelenti, hogy nincs etikus, jellemes NEM hívő a világban.

2013. nov. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!