Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A Tízparancsolat csak egyfajta...

A Tízparancsolat csak egyfajta útmutató?

Figyelt kérdés
"Ne Ölj!" Mégis több 1000x megszegte az egyház és a követői. De nem csak ezt a parancsolatot.
2009. dec. 3. 00:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
11%
A 0. parancsolat nem fért fel a kőtáblákra, az így szól:"Pénzért persze mindent szabad!" Ez alapján kell értelmezni az egész egyház tevékenységét.
2009. dec. 3. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Az már igaz. Példa képpen hoznám ide a Keresztes hadjáratokat, az Inkvizíciót, Holokausztot ...stb Mindben részt vettek az egyház emberei.

Apropó: molesztálás, előítélet...stb

2009. dec. 3. 00:14
 3/15 anonim ***** válasza:
Mondjuk a molesztálás az inkább csak egy kisebb réteget érintett a papok közül, és nem is a pénz, vagy a hatalom miatt csinálják, szóval azt nem hoznám ide, de a többit nagyjából helytállóan látod.
2009. dec. 3. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
A molesztálást a "Ne paráználkodj!" parancs miatt tettem ide.
2009. dec. 3. 00:36
 5/15 anonim ***** válasza:
69%

A katolikus egyházat ne keverd össze a kereszténységgel. Mert amiket, leírtál azt mind ők követték el, a hatalmuk és befolyásuk megtartása/növelése céljából. Lehet azt monták, hogy ezt Isten nevében teszik, de ez egy hatalmas hazugság. A katolikusok 99% bibliai értelemben nem nevezhető kereszténynek.

Egyébként a 10 parancsolat nem tartható be teljes egésszében, nem is teljesen ez volt a célja, hanem az, hogy Isten megmutassa a zsidó népnek, hogy nem tudnak megfelelni az Ő mércéinek, másszóval, nem tudnak saját erejükből a mennybe kerülni, szükségük van az engesztelő áldozatra, ami kezdetben állat áldozatok bemutatása volt, de később Jézus is azért jött, hogy Ő legyen a tökéletes engesztelő áldozat, a megváltó, és ezért halt meg a bűneink miatt, és támadt fel.


"Ne ölj!"- Jézus meg azt mondta, hogy aki haraggal tekint valakire, akkor az a olyan mintha már megölte volna azt, ugyan olyan bűn.

2009. dec. 3. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

A tíz parancsolatot szerintem senki nem tudja mindig betartani. A ne ölj-t a legtöbbeknek azért egész életükben sikerül betartani. Ha nincs mérce, nem tudod, hogy bűnös vagy, és ha így van, akkor szükséged van a megváltásra.

Ha az emberek Isten nevében mégis ölnek, azért nem Isten a felelős. Nem mindenki keresztény, aki annak mondja magát. Nem lehetünk szabadosak sem, mert hát Isten már megbocsátott, azért jött Jézus. Nyugodtan lehetek mondjuk parázna, mert már meg van bocsátva?!

Elbukunk sajnos sokszor. Megvalljuk, és gyorsan felállunk. Ha valaki folyamatosan bűnben van, és ez neki rendjén van, az a szabadosság.

2009. dec. 3. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%

mi az hogy 99 százalékban nem keresztények, a katolikusok?, honnan szeditek ezt az adatot?

A tízparancsolat nemcsak mérce, hanem aki Isten szeretetében él, annak valójában nem nehéz betartani. Sokan vagyunk, akik nem engedtük át Istennek teljesen az életünket, s bizonyos életterületeken ki vagyunk téve a kísértőnek, így vétkezünk. Tényleg szükségünk van megváltásra. Az egyház (katolikus)is emberekből áll, ők azok akik vétkeznek, nem lehet álltalánosítani. A bűn az bűn, bármi is legyen a cél, Isten előtt el kell számolnia az inkvizitornak, a gyilkos katonának, a pedofil papnak, stb. Sok mindent meg lehet úszni itt a földön, el lehet tusolni, de a találkozáskor, a színről-színre látáskor minden kiderül.

2009. dec. 3. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
36%
hagyjuk már az inkvizíciót meg a molesztálásokat... attól hogy a kisegyházak rejtegetik a szennyest, attól még ott vannak.Emberek vagyunk, nem vagyunk tévedhetetlenek- és ez mindenkire igaz, nem csak a katolikusokra. Minden időben voltak jó meg rossz emberek. A 10 parancsolat meg egy irányadás arra, hogy a világi/ lelki életben milyen dolgoknak kell megfelelni. "Szeresd felebarátodat, mint önmagadat". Ennek hány jt-s tesz eleget például, amikor minden vallást "lehúznak", főleg a katolikust. (Mégis a legtöbben a katolikus egyházból "tértek át". Szóval kövezik a katolikusokat, de mégis az a legértékesebb potyájuk, ami onnan jön)
2009. dec. 3. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 ceri ***** válasza:

A tízparancsolatot nem az minősíti, hogy ki hányszor szegte meg (legyen az akár maga a pápa), hanem az, hogy mennyiben szolgálja az embert annak betartása. Nem véletlen, hogy ma is ezt az erkölcsi útmutatót fogadja el az egész világ, függetlenül attól, hogy keresztény vagy sem (legalább is ami az 5-10 parancsolatot illeti). Az első 4 pont lényegében magával istennel ill. a vallással foglalkozik.

Az pedig, hogy ki mikor milyen nemes eszmét használ fel haszonszerzésre, más lapra tartozik. Pl. az USA is ott védelmezi a demokráciát, ahol az megéri neki. Nem avatkozott be 56-ban, sem a Hutu- Tuszi népirtásba, de annál inkább... lásd napjaink. De ugye ezért még nem vetjük el a demokrácia eszméjét.

2009. dec. 3. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdésfelvető!

A Tízparancsolat Isten törvénye. Aki a szeretet életrendjét szeretné az életében megvalósítani, annak segít abban, hogy mire kell figyelnie ahhoz, hogy ezt meg tudja valósítani. Arról, hogy az egyház mennyire nem tartotta be ezt talán a legszebb bizonyság az, hogy két ponton is megváltoztatta. Az első változtatás az, hogy kihagyta belőle a második parancsolatot, ami a képek és szobrok tiszteletét imádását tiltja, a másik, hogy a szombatot vasárnapra tette. Ezek után nem csoda, hogy a többi pontját is módszeresen megszegte, ahogyan azt te is felhoztad pl. a "Ne ölj" parancsolattal.

Az eredeti Tízparancsolat így hangzik:

"És szólta Isten mindezeket az igéket:

1. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Égyiptomnak földéről, a szolgálat házából. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

2. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, a kik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi.

4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat, de a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van; Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldotta az Úr a szombat napját, és megszentelte azt.

5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, a melyet az Úr a te Istened ád te néked.

6. Ne ölj.

7. Ne paráználkodjál.

8. Ne lopj.

9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, a mi a te felebarátodé.

Remélem tudtam segíteni!

Üdvözlettel: Péter

2009. dec. 3. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!